Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ବୋଝ ଉପରେ ଲଳିତା ବିଡା : ଚାଷ ଉଜାଡି ଦେଇଥିଲା ଫନି, ହାତ ବାନ୍ଧି ଦେଲା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍ ଆଉ ଏବେ ଅମ୍ଫାନ୍ ଦେଇଗଲା ଚିନ୍ତା

24/05/2020 at 2:03 PM

କୋଣାର୍କ ୨୪।୦୫ : ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସମୟରେ  ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକୃତିକୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଭାଙ୍ଗି ଦେଉଛି ଚାଷୀ ର ଜୀବିକା। ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଜୀଵନ ଓ ଜୀବିକା ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି ଚାଷୀ । ନିକଟରେ ଘଟିଥିବା ବାତ୍ୟା ଅମ୍ପନ ଉଜାଡ଼ି ଦେଇଛି କାକଟପୁର ବ୍ଳକର  ଅନେକ ପାନ ଫସଲ । ପ୍ରଥମେ ଫନିର ମାଡ଼ ସହି ମୁଣ୍ଡ ଉଠାଇ ଥିବା ପାନ ଚାଷୀ କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ ଫଳରେ ଫସଲ ବିକ୍ରି ନକରିପାରି ବସି ରହିଥିବା ବେଳେ ବୋଝ ଉପରେ ଲଳିତା ବିଡା ପରି ମାଡି ଆସିଲା ବାତ୍ୟା ଅମ୍ପନ।

ଯାହା ଏବେ ଉଜାଡ଼ି ଦେଇଛି ଶହ ଶହ ପାନ ଚାଷୀଙ୍କ ପରିଶ୍ରମର ଫଳ। ଫସଲ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁଁ ବଜାରରେ ଏହାର ଚାହିଦା ମଧ୍ୟ କମିଯାଇଛି। ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ପାନ ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରୁନାହିଁ । ଫସଲ ବିକ୍ରି ନହେବାରୁ କାକଟପୁର, ଅସ୍ତରଙ୍ଗ, ନୂଆହାଟ, କୁଣ୍ଢେଇ ହାଟ ଓ ଗୋପର ଅନେକ ଚାଷୀ ମୁଣ୍ଡ ରେ ହାତ ଦେଇ ବସି ରହିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଅନୁକମ୍ପା ମିଳିନଥିବାରୁ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ କଟୁଛି ଶହ ଶହ ପାନ ଚାଷୀ ଙ୍କ ଜୀଵନ। ସରକାରୀ ସହାୟତାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିବା ଚାଷୀ କିପରି ଜୀଵନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ତାହା ପ୍ରଶାସନର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରିପାରୁନାହିଁ। ସେପଟେ ଫସଲ ବର୍ଷା ପବନ ମାଡ଼ ଖାଇ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବାରୁ ଓ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି ନହେବାରୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ କିପରି ବଞ୍ଚିବେ ଓ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିବେ ତାକୁ ନେଇ ଚାଷୀର ମନରେ ଦ୍ଵନ୍ଦ ଉପୁଜିଛି।

   Related Posts