Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଛି କୋଣାର୍କ ନୃତ୍ୟୋତ୍ସବ ୨୦୧୮

6/12/2018 at 1:43 PM

କୋଣାର୍କ ୦୬|୧୨: ଉଦଯାପିତ ହୋଇଛି କୋଣାର୍କ ମହୋତ୍ସବ-୨୦୧୮ । ଶେଷ ସଂଧ୍ୟାରେ ଗୁଜୁରାଟ ଅହମଦ୍ଦାବାଦର କଦମ୍ବ ଅନୁଷ୍ଠାନର କଥକ ନୃତ୍ୟ ଦର୍ଶକ ଓ ଅତିଥିଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରମୁଗ୍ଧ କରିଥିଲା । ନୃତ୍ୟାଙ୍ଗନା କୁମୁଦିନି ଲାଖିଆ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଥୀ କଳାକାର ଦୁର୍ଗା ସ୍ତୁତି ପରିବେଷଣ କରିଥିଲେ । ପରେ ପରେ ଭଜନ ବଦରିଆ ସାୱନ କି ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବାନ୍ଧି ରଖିଥିଲା । ଦ୍ବିତୀୟ ଭାଗରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ରଞ୍ଜନ ଗୌହର ଓ ସାଥୀ କଳାକାରମାନେ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ନୃତ୍ୟନାଟିକା ମତ୍ସ୍ୟ ଅବତାର ମଞ୍ଚସ୍ଥ କରିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟପାଳ ପ୍ରଫେସର ଗଣେଶୀ ଲାଲ ଯୋଗଦେଇ ଉଦଯାପନୀ ସଂଧ୍ୟାକୁ ପ୍ରଦୀପ ପ୍ରଜ୍ବଳନ କରି ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚରେ ପରିବେଶିତ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନୃତ୍ୟକୁ ଉପଭୋଗ କରିଥିଲେ ।

ଉଦଯାପନୀ ସଂଧ୍ୟାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଲୁକା କଳା ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ବେଶ୍ ଗହଳି ହୋଇଥିଲା । ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ବେଳଭୂମୀରେ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀମାନେ ଓଡିଶାର କଳା ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରାକୁ ବିଶ୍ବ ଦରବାରରେ ପରିଚିତ କରାଇଥିଲେ । ବାଲୁକା କଳା ମାଧ୍ୟମରେ ରଜ ଦୋଳି, ମାଣବସା ଗୁରବାର ଭଳି ଓଡିଆ ପର୍ବର ଦୃଶ୍ୟପଟକୁ ସ୍ଥାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଦେଶ ବିଦେଶରୁ ଭାଗ ନେଇଥିବା ୧୦୬ ଜଣ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ବିଶ୍ବର ସବୁ ଐତିହ୍ୟ, ସପ୍ତାଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କରିଥିଲେ। ଯାହା ଦେଖଣାହାରିଙ୍କୁ ବିମୁଗ୍ଧ କରିଥିଲା । ମୁକ୍ତାକାଶ ରଂଗମଞ୍ଚରେ ସମସ୍ତ ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିବା ସହ ପୁରସ୍କାର ଦେଇଥିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ।

ମୁକ୍ତକାଶ ରଙ୍ଗମଞ୍ଚରେ ୫ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ନୃତ୍ୟତ୍ସୋବ ଶେଷ ହୋଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଓଡ଼ିଶାରେ ହକି ବିଶ୍ବ କପ ଚାଲୁଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ବ୍ୟାପକ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ।

   Related Posts