Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ବିସ୍‌ ଓପନ୍‌: ୧୯ ମାସ ଓ ୧୩ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ପରେ ଫାଇନାଲରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ସିନ୍ଧୁ, କ୍ୟାରୋଲିନାଙ୍କଠୁ ହାରିଲେ
  • ||
  • ସରିଲା ବିଜେପିର ଦୁଇ ଦିନିଆ ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ, ଗୃହୀତ ହେଲା ରାଜନୈତିକ ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତାବ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ରଣନୀତି
  • ||
  • ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍ କେହି କାହା ଲାଗି ବିପଦ ନୁହେଁ, ପରସ୍ପରର ମିତ୍ର : ୱାଙ୍ଗ ଇ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ: ବର୍ଣ୍ଣାଢ଼୍ୟ ଉତ୍ସବ ‘ୱିମେନ୍ ଆଚିଭର୍ସ୍ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଶା’ରେ ରାଜ୍ୟର ସଫଳ ମହିଳାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୭୪୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା : ହଳଦି ଗାଁରେ ପୁଣି ଥରେ ବାଘ ଆତଙ୍କ, ଭୟରେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ହିନ୍ଦୁ ପରିବାରର ୫ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ! ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ମୋହନା : ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ଭୟଙ୍କର ରୂପ, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଏବେବି ଶିଶୁଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ଚେଙ୍କ
  • ||
  • ଭିସୁଟର ୪୦ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ମାମଲା : କମ୍ପାନୀର ଦାବି-‘ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟରେ ତ୍ରୁଟି ନଥିଲା’
  • ||
  • ସୋନପୁର : ପଡୋଶୀଙ୍କ ସହ କଥା କଟାକଟିରୁ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ଜଣେ ମୃତ
  • ||

ମୃତବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ପର୍ମ ଉପରେ କେବଳ ପତ୍ନୀଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଛି- କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟ

22/01/2021 at 2:31 PM

କୋଲକାତା ୨୨/୦୧ :  ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଉପରେ କେବଳ ବିଧବା ପତ୍ନୀଙ୍କ ହକ୍ ରହିଛି । ଏକ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଏହା କହିଛନ୍ତି କୋକଲାତା ହାଇକୋର୍ଟ । ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପିତା ପୁଅର ଶୁକ୍ରାଣୁକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ପର୍ମ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖିବାକୁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟ ।

ଏହାକୁ ନେଇ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପିତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରେ କୋଲକାତା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ, ବୋହୂ ପୁଅର ଶୁକ୍ରାଣୁ ସ୍ପର୍ମ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରଖିବାକୁ ମନା କରୁଛି ।  କାରଣ ପିତା ସ୍ପର୍ମ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ସହ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ ।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ସବ୍ୟସାଚୀ ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଏକ ୩ ପୃଷ୍ଠାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେସ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଏପରି କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ମୌଳିକ ଅଧିକାର ନାହିଁ । ଆବେଦନକାରୀ ହେଉଛନ୍ତି କେବଳ ମୃତକଙ୍କ ପିତା । ଯେଉଁ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦିଲ୍ଲୀର ସ୍ପର୍ମ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ରହିଛି ତାହା ମୃତକଙ୍କର ଅଟେ । କେବଳ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କର ଏହା ଉପରେ ଅଧିକାର ରହିଛି ।

ମୃତକଙ୍କ ପିତା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ପୁଅ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପିଏଚଡି କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଥାଲାସେମିଆରେ ପୀଡିତ ହୋଇ ଦିଲ୍ଲୀର ଏ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିଲେ । ୨୦୧୫ରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ତେବେ ୨୦୧୮ରେ ଯୁବକଜଣଙ୍କ ହଠାତ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ପୁଅର ପିତା ସ୍ପର୍ମ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଚିଠି ଲେଖି ପୁଅର ଶୁକ୍ରାଣୁକୁ ନଷ୍ଟ ନହେବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସ୍ପର୍ମ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ୨୦୧୯ରେ ମୃତକଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହି ସ୍ପର୍ମକୁ ଆଉ କାହାର ଗର୍ଭଧାରଣା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ମୃତକଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଅନୁମତି ଦରକାର ।

ଏଥିପାଇଁ ପିତା ବୋହୂ ପାଖରୁ ଏନଓସି ଆଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବୋହୂ ରାଜି ହୋଇନଥିଲା । ଏହାପରେ ମାମଲା କୋର୍ଟ ଯାଏଁ ଯାଇଥିଲା । ମୃତକଙ୍କ ପିତା କୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ବୋହୂକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ ।  

   Related Posts