Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଗୁରୁ ହେବତ ଏମିତି…ଗଛ ଉପରେ ଘର କରି ଲକଡାଉନରେ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢାଉଛନ୍ତି ପାଠ

29/06/2021 at 2:45 PM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୨୯/୬ : କୋଡାଗୁ ଜିଲ୍ଲାର ମୁଲୁର ଗାଁର ଜଣେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମହତ କାମ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଉଦାହରଣ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଅନୋଖା ଜୁଗାଡ । ପିଲାଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ସଂଯୋଗ ଏବଂ COVID-19 ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷାର ନିରନ୍ତରତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ କରିଛନ୍ତି ସରଳ ସମାଧାନ ।

ଶିକ୍ଷକ ଜଣଙ୍କ ବାଉଁଶ ଏବଂ ଘାସ ସମେତ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆମ୍ବ ଗଛରେ ନିର୍ମାଣ ଏକ କୋଠରୀ । ଭୂମିରୁ ୨୦ଫୁଟ ଉଚ୍ଚରେ ନିର୍ମିତ ଏହି କୋଠରୀଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ନେଟୱର୍କ ସଂଯୋଗ ସମସ୍ୟାର ବି ସମାଧାନ କରିଛି । ଏଇ ଶିକ୍ଷକ ଜଣଙ୍କ ହେଉଛନ୍ତି ସିଏସ୍ ସତୀଶ ମୁଲୁରର ସରକାରୀ ଲୋୟର ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଶିକ୍ଷକ । ସେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ପାଠପଢାନ୍ତି ।

COVID-19 ମହାମାରୀ ଏବଂ ଫଳସ୍ୱରୂପ ତାଲା ଯୋଗୁଁ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବ୍ୟାହତ ହୋଇପଡିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଦିବାସୀ ତଥା ପଛୁଆ ବର୍ଗର ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁବିଧା ଅଭାବକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେମାନେ ଶିକ୍ଷା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି । ସତୀଶ ସିଲାବସ୍ ଆଗରେ ଯାଇ ପିଲାଙ୍କୁ ଇଂରାଜୀ, ଗଣିତ ଏବଂ କାନାଡାରେ ପାଠ ପଢାଇଥାନ୍ତି । ପିଲାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପାଠପଢା ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଟ୍ରି ହାଉସ ।

ସତୀଶ କେବଳ ବୃକ୍ଷ ଉପରେ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ଟାରପଲିନର ଏକ ଦୁଇ ସ୍ତର ବିସ୍ତାର କରି ଏହି ଅସ୍ଥାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ଓ୍ୱାଟର ପ୍ରଫ୍ ଓ୍ୱାଟର ପ୍ରୁଫ୍ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଫଳରେ ବର୍ଷା ପବନରେ ବି ସେ ନିରବଚ୍ଛିନ୍ନ ପାଠପଢା କରିପାରିବେ । ଏଠାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ରହିଛି । ଏହାସହ ଫୋକସ୍ ଲାଇଟ୍ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି । ଯେମିତିକି ପିଲାମାନେ ପାଠପଢାଇବା ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଦେଖିବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ନେହେବେ ।

   Related Posts