Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ଫଙ୍କ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ହେଲିକପ୍ଟରର ଖାସ ଗୁଣ, କିପରି ଧୋକା ଦିଏ ଶତ୍ରୁକୁ

20/02/2020 at 5:51 PM

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ଫ ଫେବୃଆରୀ ୨୪ରେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ। ତେବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଆଗମନ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଲାଗି ପହଞ୍ଚିସାରିଲାଣି ସମସ୍ତ ସାଜ ସର଼ଞ୍ଜାମ। ଏଥିରେ  ତାଙ୍କ ଖାସ୍ ହେଲିକପ୍ଟର ମେରିନ-ୱାନ ମଧ୍ୟ ଇତିମଧ୍ୟରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ପହଞ୍ଚିଯାଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ଟ୍ରମ୍ଫ ତାଜ ପରିଦର୍ଶନ ଲାଗି ଆଗରା ଯିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଟ୍ରମ୍ଫଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର ଖାସ କାହିଁକି ?

ଟ୍ରମ୍ଫଙ୍କ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ମେରିନ ୱାନ ଏକାକୀ ଆକାଶରେ ଉଡେନି। ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ଯେଉଁ ଆଡେ ବି ଯାଏ ତା ସହ ୫ଟି ସମାନ ପ୍ରକାରର ହେଲିକପ୍ଟରଙ୍କ ଏକ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ବି ଉଡାଣ କରିଥାଏ। ଯଦି ଅଚାନକ ଶତ୍ରୁ ଆକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଉପୁଜେ ଏଥିରେ ନିଜେ ଶତ୍ରୁ ହିଁ ଧୋକା ଖାଇଯାଏ କେଉଁଟି  ମେରିନ-ୱାନ୍।

ମେରିନ ୱାନର ଆଉ ଯାହା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ରହିଛି ତାହା ହେଉଛି ଏହାର ପରିବହନ କ୍ଷମତା। ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରର କ୍ୟାବିନରେ ଏକକାଳୀନ ୧୪ ଜଣ ଯାତ୍ରା କରିପାରନ୍ତି। ହେଲିକପ୍ଟରଟି ଏପରି ଭାବେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଯାହାର କ୍ୟାବିନକୁ ବାହରର ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯାଇନଥାଏ। ଏଣୁ ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଯାତ୍ରା ବେଳେ ଟ୍ରମ୍ଫ ସାଧାରଣ ଶ୍ୱରରେ ବି ପାଖରେ ବସିଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇପାରନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଜୋରରେ କହିବାକୁ ପଡିନଥାଏ। ତେବେ ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯାତ୍ରା ବେଳେ ଯଦି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ବି ହୁଏ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ତାର ସଫଳ ମୁକାବିଲା କରିପାରିବ। ଆକାଶରେ ଉଡୁଥିବା ବେଳେ ଯଦି ଏହାର ଗୋଟିଏ ଇଞ୍ଜିନ ଅଚଳ ବି ହୁଏ ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଓ ତୃତୀୟ ଇଞ୍ଜିନରେ ଏହା ଉଡାଣ କରିପାରିବ। ଏହା ଛଡା ହେଲିକପ୍ଟରର ସୁରକ୍ଷିତ କମ୍ୟୁନିକେସନ ଲାଇନ ଯୋଗୁ ଆକାଶ ଯାତ୍ରା କାଳରେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରମ୍ଫ କାହା ସହ କଥା ହୋଇପାରିଥାନ୍ତି।  

   Related Posts