Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ମ୍ୟାଚ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଠିକ ୭ ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ବିପକ୍ଷ ଟିମ ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ କାହିଁକି ସାକ୍ଷାତ କରିଥାନ୍ତି କୋହଲି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

2/07/2019 at 2:08 PM

ବର୍ମିଂହାମ୍ ୨/୭ : ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଯେକୌଣସି ଦେଶ ସହ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବାର ୭ ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ବିପକ୍ଷ ଟିମ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ପଡିଆ ବାଉଣ୍ଡ୍ରି ନିକଟକୁ ଯାଇ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଥାନ୍ତି । ଏହା ପଛରେ ଏକ ବଡ କାରଣ ରହିଛି । ଏହା କୌଣସି ଏମିତି ସେମିତି କାରଣ ନୁହେଁ । ଏହା କ୍ରିକେଟର ଏକ ପ୍ରୋଟୋକଲ ।ଏହି ପ୍ରୋଟୋକଲକୁ ସମସ୍ତ ଟିମ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ଲେଇଂ ଇଲେଭେନରେ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ସେହି ତାଲିକାର ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଫଲୋ କରିବାର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ନିୟମ ରହିଛି ।

ଏଥିପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଟିମ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଏକ ନୋମିନେସନ ଫର୍ମ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡେ । ଏହି ଫର୍ମରେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଜର୍ସି ନମ୍ବର, ନାଁ ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂ କ୍ରମ ରହିଥାଏ । ଏହା ସହ ଅଧିନାୟକ ଏବଂ ୱିକେଟ କିପରଙ୍କ ନାଁ ସାମ୍ନା ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ଟିମ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ ଯେ ଫର୍ମରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ଠିକ ଅଛି ନା ନାହିଁ । ଆଇସିସି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସୂଚନା ମ୍ୟାଚ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ୭ ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ଟିମର ଅଧିନାୟକଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ବେଳେବେଳେ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ବ୍ୟାଟିଂ କ୍ରମର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥାଏ ।

ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଟିମ ନୋମିନେସନ ଫର୍ମର ୪ଟି କପି ଅଧିନାୟକଙ୍କ ପାଖରେ ଥାଏ । ଏହି ଫର୍ମକୁ ନେଇ ସେ ବାଉଣ୍ଡ୍ରି ପାଖକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି । ଏହାପରେ ଉଭୟ ଟିମର କ୍ୟାପଟେନ ଏହି ଫର୍ମ ଅଦଳବଦଳ କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଠିକ ୭ ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥାଏ ।

ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ମେମ୍ବର ପାର୍ଟିସିପେସନ ଏଗ୍ରିମେଣ୍ଟ ଫର୍ମ । ମ୍ୟାଚରେ କେତେଜଣ ଏବଂ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳି ଖେଳିଛନ୍ତି ଏହି ଫର୍ମରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ବିବରଣୀ ଥାଏ । ଏହି ଏଗ୍ରିମେଣ୍ଟକୁ କୌଣସି ଟିମ ଭାଙ୍ଗି ପରିବେନାହିଁ । ଏହି ଏଗ୍ରିମେଣ୍ଟ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟ ନିୟମ ସହ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ।

ଗତ ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ ମ୍ୟାନେଜର ରବି ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଫର୍ମ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ଟିମର ଖେଳାଳିଙ୍କ ଜର୍ସି ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ନମ୍ବର ଅନୁସାରେ ଆପଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସହଜରେ ଚିହ୍ନି ପାରିବେ ।

   Related Posts