Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ନିର୍ବାଚନୀ ରାଜନୀତିକୁ ବାଏ ବାଏ କଲେ ଢେଙ୍କାନାଳ ସାଂସଦ , ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

5/03/2019 at 5:49 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୫|୩(ଦ୍ବିତୀକୃଷ୍ଣ ପହି): ଆଉ ରାଜନୀତି କରିବେନି ତଥାଗତ ସତପଥୀ । ପଲିଟିକ୍ସରୁ ସନ୍ୟାସ ନେବା ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ହଠାତ୍ କାହିଁକି ତଥାଗତ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଧୋର୍ ଧରିଛି । ସେପଟେ ବୈଜୟନ୍ତ ବିଜେପିରେ ମିଶିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସମୀକରଣକୁ ନେଇ ବି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଅଙ୍କକଷା ।

ବୟସ ହେଲାଣି, ଆଉ ରାଜନୀତି କରିବିନି । କେବଳ ସାମ୍ବାଦିକତାରେ ମନେଦବି । ଏମିତି କହି ନିର୍ବାଚନୀ ରାଜନୀତିକୁ ବାଏ ବାଏ କରିଛନ୍ତି ଢେଙ୍କାନାଳ ସାଂସଦ ତଥା ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ତଥାଗତ ସତପଥୀ । କାଲି ବିଜେପିରେ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଇନ୍ ହେଉ ହେଉ ପଲିଟିକ୍ସରୁ ହିଟ୍ ୱିକେଟରେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଛନ୍ତି ତଥାଗତ । ଏହାସହ ୬୦ ଟପିଲେ ରାଜନୀତି ଛାଡିଦେବା କଥା ବି ଉଠାଇଛନ୍ତି । ନିଜ ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ବିଟର ଆକାଉଣ୍ଟ ରେ ନିଜକୁ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପରିବାରର କେହି ଟିକଟ୍ ଲବିରେ ନ ଥିବା କହିଛନ୍ତି ତଥାଗତ ।

ତିନି ଥରର ସାସଂଦ, ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନନ୍ଦିନୀ ଶତପଥୀଙ୍କ ପୁଅ ତଥାଗତଙ୍କ ହଠାତ୍ ରାଜନୀତି ପ୍ରତି ଏଭଳି ବୈରାଗ୍ୟ କାହିଁକି ଆସିଲା  ? ସତରେ ବୟସ ପାଇଁ ରାଜନୀତି ଛାଡ଼ିଲେ ନା ଆଉ କିଛି କାରଣ ରହିଛି ?  କିଛି ଏକଥା ବି କହୁଛନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସରୁ ଆସି ଢେଙ୍କାନାଳ ବିଜେଡିରେ ପାୱାରଫୁଲ ହେଉଛନ୍ତି ସୁଧୀର ସାମଲ । ଯାହା ତଥାଗତଙ୍କ ଟିକଟ୍ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନଚିହ୍ନ ଲଗାଇଥିଲା । ସେପଟେ ସୌମ୍ୟରଂଜନଙ୍କ ବିଜେଡି ପ୍ରବେଶକୁ ବି ତଥାଗତ ବିରୋଧ କରି ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ । ତେଣୁ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ନୁହେଁତ ?  ତେବେ ରାଜନୀତି ନ ଛାଡ଼ିବାକୁ ତଥାଗତକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ପ୍ରସନ୍ନ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ।

ସେପଟେ ବୈଜୟନ୍ତ ପଦ୍ମ ଧରିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ରାଜନୀତିର ସମୀକରଣକୁ କ’ଣ ହେବ ତାକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର । ବୈଜୟନ୍ତ ବିଜେପିରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ନା ଆଉ କିଛି ପ୍ଲାନରେ ଅଛନ୍ତି ? ବୈଜୟନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେଲେ ବିଜେଡି କାହାକୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆଣିବ ?  ବିଜେଡି ସାଂସଦ ପ୍ରତାପ ଦେବଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା ୨୦୦୮ ଆଗରୁ ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ କେହି ଚିହ୍ନି ନ ଥିଲେ । କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ କିନ୍ତୁ କହିଛନ୍ତି ବୈଜୟନ୍ତଙ୍କ ଯୋଗ ଦାନ ବିଜେପିକୁ ମଜବୁତ୍ କରିବ ।

ନିର୍ବାଚନ ଯେତିକି ପାଖଉଛି ସେତିକି ଜୋର ଧରୁଛି ଇନ୍, ଆଉଟ୍ ରାଜନୀତି ।  ହେଲେ ଏହାର ଲାଭ କାହାକୁ ମିଳୁଛି,  କିଏ କ୍ଷତି ସହୁଛି, ତାହା ନିର୍ବାଚନ ଫଳ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବ ।

   Related Posts