Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||

ସ୍କୁଲ ବସ୍ ର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହେଲା କାହିଁକି, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

25/08/2019 at 8:57 PM

ସାଧାରଣତଃ ରାସ୍ତାରେ ଯିବା ଆସିବା କରିବା ବେଳେ ସ୍କୁଲ ଭ୍ୟାନ ଓ ବସ୍ ଅନେକ ଦେଖିଛେ। ସ୍କୁଲ ବସ୍ ର ରଙ୍ଗ କିପରି ପଚାରିଲେ ଛୋଟ ଛୁଆବି ସହଜରେ କହିପାରେ ହଳଦିଆ। ଏକବଳ ଆମ ଦେଶ ଭାର ନୁହେଁ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶରେ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ।  ତେବେ ଯାନ ବାହନ ଅନେକ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ପାଇଁ ଏହି ରଙ୍ଗକୁ ଚୟନ କରାଗଲା କାହିଁକି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କାରଣ।

ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରଥମେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍କୁଲକୁ ନେବା ଆଣିବା ଲାଗି ଯାନବାହନର ଉପଯୋଗ ହେଉନଥିଲା। ତେବେ ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ଆରମ୍ଭରେ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାରେ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେବା ଆଣିବା କରିବା ଲାଗି ପ୍ରଥମ ଥର ଘୋଡାଟଣା ଗାଡି ବ୍ୟବହାର ହେଲା। ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀ ପ୍ରାରମ୍ଭ ବେଳକୁ ବିଶ୍ୱରେ ମୋଟରଗାଡିର ଉଦଭାବନ ହୋଇ ସାରିଥିଲା। ଏଣୁ ଘୋଡାଟଣା ଗାଡି ବଦଳେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେବା ଆଣିବା ଲାଗି ସ୍କୁଲ ବସ୍ ର ଉପଯୋଗ ଆରମ୍ଭ ହେଲା। ତେବେ ଏଥିଲାଗି ପ୍ରଥମେ ବସଗୁଡିକୁ ନାରଙ୍ଗୀ ଓ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗ କରାଯାଉଥିଲା।

ହେଲେ ୧୯୩୯ ମସିହାରେ ଉତ୍ତର ଆମେରିକାର ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଗୁଡିକ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ କରାଗଲା। ତେବେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ କାହିଁକି କରାଗଲା ତାର ବି କାରଣ ରହିଛି। ତାହା ହେଉଛି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା । ଏହି ରଙ୍ଗ ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେବା ଆଣିବା କରିବା ଲାଗି ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଗବେଷଣାରୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ପ୍ରଥମଥର ଜାଣିଥିଲେ ଯେ ଅନ୍ୟ ସବୁ ରଙ୍ଗ ଅପେକ୍ଷା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ବେସ୍ ଦୂରରୁ ଓ ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଏ। ଏଣୁ ଏହି ରଙ୍ଗ ସମସ୍ତଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିଥାଏ। ଅନ୍ୟ ରଙ୍ଗ ତୁଳନାରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଆକର୍ଷଣ ୧.୨୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ।

ଯେହେତୁ ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଏଣୁ ଏଥିପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିବା ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଜରୁରି । ଏହି ରଙ୍ଗ ଦିନ ଓ ରାତିରେ ବାରି ହୋଇ ପଡୁଥିବା ବେଳେ ଖରା,ବର୍ଷା, ଶୀତ ଓ କୁହୁଡିରେ ବି ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏଥିଲାଗି ସ୍କୁଲ ବସ୍ ଗୁଡିକୁ ସୁରକ୍ଷାଗତ କାରଣ ଲାଗି ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ଆଜି ବି ମାନ୍ୟ ରହିଛି।

   Related Posts