Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

କଟକ-ବାରବାଟୀ ଆସନରେ ତୁଙ୍ଗ ନେତା ଦେବାଶୀଷ ସାମନ୍ତରାୟ କାହିଁକି ହାରିଲେ ? ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

25/05/2019 at 6:05 PM

କଟକ ୨୫/୫ : ଦେଶରେ ମୋଦି ଲହର କାମ କରିଥିବା ବେଳେ ଓଡିଶାରେ ନବୀନ ମ୍ୟାଜିକ କରିଶ୍ମା ଦେଖାଇଛି । ଏହାସତ୍ତ୍ବେ କଟକ-ବାରବାଟୀ ଆସନରେ ବିଜେଡିକୁ ସଫଳତା ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ହାରକୁ ନେଇ ଏବେ ସମୀକ୍ଷା କରୁଛି ଦଳ । ତେବେ ଏହି ଆସନରେ  ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାରଣକୁ ନେଇ ବିଜେଡି ହାରିଥିବା ବେଳେ ଆଉ କିଛି ଭୋଟ୍ ବିଜେପି ଖାତାକୁ ଚାଲିଯିବା ଯୋଗୁଁ ଦେବାଶୀଷ  ପଛେଇଗଲେ ବୋଲି ରାଜନୀତି ପଣ୍ଡିତ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।

କଟକ-ବାରବାଟୀ ଆସନରେ ବିଜେଡିକୁ ବିଫଳତାର ସ୍ବାଦ ଚାଖିବାକୁ ପଡିଛି । କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ ଏଠାରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ଏଥର ସମୁଦାୟ ୫୦ହଜାର ୨୪୪ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବା ବେଳେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବାଶୀଷ ସାମନ୍ତରାୟଙ୍କୁ ୪୬ ହଜାର ୪୧୭ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ମିଳିଛି । ବିଜେଡିର ପରାଜୟ ପରେ ଦଳୀୟ ଫୋରମରେ ଏହାର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । କଣ ପାଇଁ ଏଠାରୁ ବିଜେଡି ହାରିଲା ତାର ହିସାବ ନିକାସ କରାଯିବ ବୋଲି ବିଜେଡି ଜିଲ୍ଲା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି । ତେବେ କଟକ-ବାରବାଟୀ ଆସନରେ ଦଳ ହାରିଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ସାମଗ୍ରୀକ ଭାବରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଜେଡି ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଦେବାଶୀଷ ସାମନ୍ତରାୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାରଣରୁ ନିର୍ବାଚନ ହାରିଥିବା ରାଜନୀତି ସମୀକ୍ଷକ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭଳି ସେ ଲୋକସମ୍ପର୍କ ରଖିନଥିବା ମଧ୍ୟ ଏମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ବାଦ ଏଥର କଟକ-ବାରବାଟୀ ଆସନରେ ବିଜେପି ୩୩ ହଜାର ୬୨୫ ଖଣ୍ଡ ଭୋଟ୍ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ପାଖାପାଖୀ ୫ ହଜାର ଭୋଟ୍ ବିଜେଡିର ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ।

କଟକର ୩ ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବାରବାଟୀ କଟକରେ ନୋଟାରେ ସର୍ବାଧୀକ ଭୋଟ୍ ପଡିଛି । ୧୨୯୮ଟି ଭୋଟ୍ ଲୋକେ ନୋଟାକୁ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଏହି ଆସନର ଇତିହାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଲେ ଜଣାପଡେ ଯେ ଥରେ ଏଠାରୁ ବିଧାୟକ ରହି ହାରିଯିବା ପରେ ଏଠାରୁ ଆଉ କେହି ପୁଣିଥରେ ଜିତିପାରି ନାହାନ୍ତି ।

   Related Posts