Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ନିଆଳି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ନାଳକୁ ଖସିପଡିଲା ଟ୍ରକ୍ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡା : ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍, ୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଚାଷୀଙ୍କୁ କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ହରିୟାଣାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କୋରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍‌’ର ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଟିକା ନେଇଥିଲେ ଅନିଲ ଭିଜ୍‌
  • ||

ବିଧାୟକ ଅନନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ଦୋହଲାଉଥିବା ବିହାରର ଏହି ଲେଡି ସିଂଘମ ଲିପି ସିଂହ କିଏ ଜାଣନ୍ତୁ

23/08/2019 at 7:23 PM

ବାହୁବଳି ନେତା ତଥା ମୋକମା ବିଧାନସଭା ଆସନର ବିହାର ବିଧାନସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦଳୀୟ ନେତା ଅନନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ଦୋହଲାଉଥିବା ଯୁବ ଆଇପିଏସ୍ ଅଫିସର ଲିପି ସିଂହ ଆଜିକାଲି ଖୁବ୍ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକେ ଲିପିଙ୍କୁ କେବଳ ବରିଷ୍ଠ ଜେଡିୟୁ ନେତା ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିଶ କୁମାରଙ୍କ ନିକଟତମ ସହଯୋଗୀ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଆର.ସି.ପି. ସିଂହଙ୍କ ଝିଅ ବୋଲି ଜାଣିଥିଲେ। ହେଲେ ଏବେ ତାଙ୍କୁ ଲେଡି ସିଂଘମ ବୋଲି କହିଲେଣି ଲୋକେ।

୨୦୧୬ ବ୍ୟାଚ୍ ର ଏହି ପୋଲିସ ସେବା ଅଧିକାରୀ ଏବେ ବାଢର ଉପମଣ୍ଡଳ ଆଡିସନାଲ ଏସପି ଅବସ୍ଥାପିତ ଅଛନ୍ତି। ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା ସେ ବିହାରରେ ‘ଛୋଟେ ସରକାର’ଭାବେ ଜଣାସୁଣା ଅନନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପଡିଯାଇଛନ୍ତି।  ଏବେ ତାଙ୍କ ଡରରେ ଅନନ୍ତ ସିଂହ କେଉଁ ଆଡେ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ତା ଡାହାଣ ହାତ କୁହାଯାଉଥିବା ଲଲ୍ଲୁ ମୁଖିଆ ବି  ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛି। ଲିପି ସିଂହ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମକମାସ୍ଥିତ ଅନନ୍ତ ସିଂହଙ୍କର ପୈତୃକ ଗ୍ରାମରେ ଚଢଉ କରିଥିଲେ। ଏହି ଚଢଉ ବେଳେ ତାଙ୍କ ଘରୁ ଗୋଟିଏ ଏକେ-୪୭ ରାଇଫଲ, ୨୨ଟି ଜୀବନ୍ତ ଗୁଳି ଓ ୨ଟି ଦେଶୀ ବୋମା ଜବତ କରିଥିଲେ। ଏଥିଲାଗି ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଲିପି ଅନଲଫୁଲ ଆକ୍ଟିଭିଟିଜ୍ ପ୍ରିଭେନସନ ଆକ୍ଟରେ ଏତଲ୍ଲା ରୁଜୁ କରିବା ସହ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ଏବେ ଲଲ୍ଲୁ ମୁଖିଆର ଗିରଫ ପାଇଁ ଲିପି ତାର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କରିବା ନିମନ୍ତେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।  ନୂଆ ଆଇପିଏସ୍ ଅଫିସର ଲିପି ଏବେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଗତ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ଅନନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ତାଙ୍କୁ ଆତଙ୍କ ନିରୋଧକ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡକୁ ବଦଳି କରିଦିଆଯାଇଥିଲା।

ତେବେ ନିର୍ବାଚନରେ ଅନନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନିଲମ ଦେବୀ କଂଗ୍ରେସରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀତା କରି ହାରିଯାଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଲିପି ତାଙ୍କ ପୁରୁଣା ପଦକୁ ଫେରି ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏବେ ତାଙ୍କ ଅନୁମଣ୍ଡଳରେ ଅବୈଧ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଅନନ୍ତ ସିଂହଙ୍କ ଘରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର୍ ଜବତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପୋଲିସ ଭୟରେ ତାଙ୍କ କର୍ମୀମାନେ ବି ଫେରାର ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ଏବେ  ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରଶଂସା ମିଳୁଥିବା ବେଳେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିଧାୟକଙ୍କ ଗୁଣ୍ଡାଙ୍କଠାରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିଛି ।

   Related Posts