Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ ବାହିନୀର ସ୍ଵପ୍ନ ଧୂଳିସାତ: ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ ବାଦଶାହା, ଭାରତକୁ ୮ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ବିଶ୍ଵ ଟେଷ୍ଟ ଚମ୍ପିଆନସିପ୍‌ ଜିତିଲା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ୩୭୫ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବନ୍ଦିତା ପରିଡ଼ା ହେଲେ ମହିଳା କଂଗ୍ରେସ ସଭାନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ୟୁକେ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ନିରବ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଝଟକା, ପ୍ରତ୍ୟର୍ପଣ ବିରୋଧରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନ ଖାରଜ, ଏବେ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୋରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହେଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୫ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଦଲାଲ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜଧାନୀରେ ମାତିଲେ ଲୁଟେରା : ତାଲା ଭାଙ୍ଗି ଦୋକାନରେ ବୁଲାଇଲେ କଳାକନା, ସିସିଟିଭିରେ କଏଦ ହେଲା ଦୃଶ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅନଲକ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ପରେ ଲୋକେ ମାନୁନାହାନ୍ତି କୋଭିଡ୍ ନିୟମ, ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ବିପଦ – ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଳିତ ବର୍ଷ ୩୦% ହ୍ରାସ ହେବ ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ସିଲାବସ୍ – ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ପଡିଗଲେ ଭାଲୁ ହାବୁଡରେ, ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପଜିଟିଭ୍,୧୩୫୮ ମୃତ
  • ||

କାମେଶ୍ୱର ଚୌପାଲ କିଏ? ବିହାର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦଲାଗି କାହିଁକି ଉଠୁଛି ତାଙ୍କ ନାମ?

13/11/2020 at 6:08 PM

ପାଟନା ୧୩।୧୧: ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା ପରେ ଏବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ଜେଡିୟୁ ନେତା ନିତିଶ କୁମାରଙ୍କ ନାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦଲାଗି ସ୍ଥିରିକୃତ ହୋଇସାରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ତେବେ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ମୋଦିଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଏବେ କାମେଶ୍ୱର ଚୌପାଲଙ୍କ ନାମ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।

ବିହାର ରାଜନୀତିରେ କାମେଶ୍ୱର ଚୌପାଲ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ନାମ। ତେବେ ଦେଶର ରାଜନୀତିରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପରିଚିତ। ତେବେ କାମେଶ୍ୱର ଚୌପାଲ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ଜଣେ ପୁରୁଣା ଦଳିତ ନେତା। ଅଯୋଧ୍ୟା ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଜଡିତ ଥିଲେ। ଏଣୁ ତାଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରାଗଲେ ରାଜ୍ୟର ଦଳିତବର୍ଗରେ ବିଜେପିର ଆଦ୍ରୁତି ବଢିବା ସହ ରାମବିଲାଶ ପାଶୱାନଙ୍କ ପରଲୋକରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବିହାରରେ ଦଳିତ ନେତାଙ୍କ ଅଭାବ ଦେଖା ଦେଇଛି। ଏଥିରୁ ନୂଆ ନେତା ସୃଷ୍ଟି ସାଙ୍ଗକୁ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପିକୁ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବାର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ। କାମେଶ୍ୱର ଚୌପାଲ ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ କୌଣସି ସଦନର ସଦସ୍ୟ ନାହାନ୍ତି। ତେବେ ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ନ୍ୟାସର ସେ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ୧୯୯୧ ମସିହାରେ କାମେଶ୍ୱର ଚୈପାଲ ରାମ ବିଲାଶ ପାଶ୍ୱାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ। ହେଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।  ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ସୁପୌଲରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା। ଏଠାରେ ପପୁ ଯାଦବଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରଞ୍ଜିତା ରଞ୍ଜନଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀତା ହୋଇଥିଲା। ହେଲେବି ସେ ଜିତିପାରିନଥିଲେ।

   Related Posts