Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିଭାର୍’: ୨୫ରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲାଣି କରୋନାର ୨ୟ ଲହର : ଆଜି PM-CM ଆଲୋଚନା, କୋଭିଡ -19 ର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଟିକା ବିତରଣ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||

WHOଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଦିଅନ୍ତି କିଏ ? ଜାଣନ୍ତୁ ସଙ୍ଗଠନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ

10/04/2020 at 4:39 PM

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଓ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିଚାଲିବା ଏବେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପଲଟିଥିବା ବେଳେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (ଡବ୍ଲୁଏଚ୍ଓ)ଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ନଦେବାକୁ ଆମେରିକା ଧମକ ଦେଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ  କେବଳ ଆମେରିକାରେ ଲୋକଙ୍କ ଲାଗି ନୁହେଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡ-୧୯ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଡବ୍ଲୁଏଚ୍‌ଓ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଡବ୍ଲୁଏଚ୍‌ଓଙ୍କୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ମିଳୁଥିବା ପାଣ୍ଠିର ଏକ ବଡ ଅଂଶ ଆମେରିକାରୁ ମିଳିଥାଏ। ୨୦୧୯-୨୦୨୩ ପାଞ୍ଚବାର୍ଷ ଲାଗି ଡବ୍ଲୁଏଚ୍ଓ ୧୪.୧୪ ମିଲିୟନ ଡଲାରର ନିବେଶ ଲକ୍ଷ ରକିଛନ୍ତି। ଡବ୍ଲୁଏଚଓଙ୍କ ଅଧିକାରୀକ ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ରୁ ଏହି ସୂଚନା ମିଳିଥିବା ବେଳେ ୧ ବିଲିୟନ ଲୋକଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ପହଞ୍ଚିଥିବାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ତାଙ୍କର ୫ ବାର୍ଷିକ ଯୋଜନାକୁ ଟ୍ରିପଲ ବିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ବିଚାରକରୁଥିବା ବେଳେ ଆମେରିକାର ଧମକ ଡବ୍ଲୁଏଚଓଙ୍କ ଲାଗି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ତେବେ ଡବ୍ଲୁଏଚଓଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଆବଶ୍ୟକତା ଆମେରିକା ସମେତ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଓ ଅନୁଦାନକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଥାଏ। ତେବେ ଡବ୍ଲୁଏଚଓଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଉଭା ହେଉଥିବା ନୂଆ ନୂଆ ସମସ୍ୟା ଓ ସେହି ଅନୁସାରେ ସାଧନର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବେ କମ ପଡୁଥିବାରୁ ସଙ୍ଗଠନ ତାଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆମେରିକା ଡବ୍ଲୁଏଚଓକୁ ପାଣ୍ଠି ବନ୍ଦ ଲାଗି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଏବେ ଆମେରିକା ଲାଗି ସଙ୍ଗଠନ ତାର ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ହୁଏତ ବନ୍ଦ କରିପାରନ୍ତି। ଏହା ଛଡା ଦେଶର ଭୋଟ ଦାନର ଅଧିକାର ମଧ୍ୟ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ।

ଯେତେବେଳେ କୋଭିଡ-୧୯ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଥିଲା ଓ ଚୀନ ବାହାରେ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ପ୍ରଥମ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ତା ପରେବି ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏହା ମଣିଷଠୁ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉନଥିବା ଭୂତାଣୁ ବୋଲି ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ଜଣାଇଥିଲେ।  ଯାହା ଯୋଗୁ ଆଜି ସାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଚୀନ ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିବା ଆମେରିକା ସମେତ ଅନେକ ଦେଶ ଅଭିଯୋଗ କଲେଣି। ଏଥିଯୋଗୁ ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ଡିଜି ମଧ୍ୟ ବେଶ୍ ସରବ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।   

   Related Posts