Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୫୭୩ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଡ୍ରଗ୍ସ ଲିଙ୍କ୍ ମାମଲାରେ NCBରେ ହାଜର ହେଲେ ଅନନ୍ୟା ପାଣ୍ଡେ, ଆର୍ଯ୍ୟନ ସହ ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ ଚାଟ୍‌କୁ ନେଇ ମାରାଥନ୍‌ ଜେରା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : STF ପଞ୍ଝାରେ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ, ୧କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ଧଳାଜହର ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ସନସାଇନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଶାସନର ତଦନ୍ତ, କାଗଜପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ ସହ ଆୟବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଚାଲିଛି ଖୋଳତାଡ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୨୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ : ସୁପର-୧୨ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ୭୦ରନରେ ଆୟରଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • +୩ରେ ଲକ୍ଷେ ସିଟ୍ ଖାଲି, ଗୁରୁବାର ସ୍ପଟ୍ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଆବେଦନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖରାଟିଆ ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ରହିବନି ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ : ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲାଗିବ ତାରଜାଲି, ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ହେବ ସଙ୍କୁଚିତ ନାଳ
  • ||

ଏଥର କେବେ ପାଳନ କରାଯିବ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପୂଜାବିଧି ଏବଂ ମହତ୍ତ୍ବ

17/08/2019 at 1:08 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୮: ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ତାରିଖରେ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପାଳନ କରାଯିବ ନା ଅଗଷ୍ଟ ୨୪ତାରିଖରେ ପାଳନ କରାଯିବ ଏହାକୁ ନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। କେଉଁଠି ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ତାରିଖରେ କୁହାଯାଉଛି ତ କେଉଁଠି ଏହା ଅଗଷ୍ଟ ୨୪ତାରିଖରେ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଅର୍ଥାତ୍ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଅଷ୍ଟମୀରେ ହୋଇଥିଲା,ଯାହା ଏବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ତାରିଖରେ ପଡ଼ୁଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ତାରିଖରେ ପାଳନ କରାଯିବ।

 ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପୂଜାର ବିଧି : ଏହି ପୂଜା ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ସକାଳେ ସ୍ନାନ ପରେ ମନ୍ଦିର ଘରକୁ ପରିଷ୍କାର କରି ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ମନ୍ଦିରରେ ରଖି ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ରାତି ୧୨ଟାରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଜନ୍ମୋତ୍ସବ ପାଇଁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଭଗବାନଙ୍କ ଗୀତ ଗାଆନ୍ତୁ। ପ୍ରଥମେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଗଙ୍ଗାଜଳରେ ସ୍ନାନ କରାଇ ନୂଆ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧାଇ ଆଭୂଷଣ ପିନ୍ଧାନ୍ତୁ। ଭଜନ ଗାନ କରନ୍ତୁ। ରାତି ୧୨ଟାରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମୋତ୍ସବ କରାଇ ଗୀତ ସଙ୍ଗୀତ ପରେ ପ୍ରସାଦ ବିତରଣ କରନ୍ତୁ।

ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ମହତ୍ତ୍ବ : ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ସମଗ୍ର ଭାରତ ବର୍ଷରେ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି। ଏହା ହିନ୍ଦୁଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ। ଏପରି କୁହା ଯାଇଥାଏ ଯେ ସୃଷ୍ଟିର ପାଳନକର୍ତ୍ତା ଶ୍ରୀ ହରି ବିଷ୍ଣୁ ,ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ରୂପରେ ଅଷ୍ଟମ ଅବତାର ନେଇଥିଲେ। ଦେଶର ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଏହି ବଡ଼ ପର୍ବକୁ ପାଳନ କରିଥାଆନ୍ତି।

   Related Posts