Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

କ’ଣ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱରେ ଏତେ ଦୁର୍ଲଭ ‘ମୋନାଲିସା’ ପେଣ୍ଟିଂ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

22/09/2019 at 5:41 PM

ବିଶ୍ୱରେ ଯେତେ କଳାକୃତି ଅଛି ଏଥିରେ ଏକ ପେଣ୍ଟିଂ ‘ମୋନାଲିସା’କୁ  ଖୁବ୍ ଦୁର୍ଲଭ କୁହାଯାଏ । ପ୍ୟାରିସ୍ ର ଲୌଭରେ ସଂଗ୍ରହାଳୟର ପ୍ରଦର୍ଶନୀରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଏହି ପେଣ୍ଟିଂ କୁ ଦେଖିବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟହ ଦେଶବିଦେଶରୁ ଛୁଟି ଆସୁଛନ୍ତି ଲୋକେ। ବର୍ଷବର୍ଷରୁ ଲୋକଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ପାଲଟିଛି ଏହି ପେଣ୍ଟିଂ। ତେବେ କ’ଣ ପାଇଁ ଏହି ପେଣ୍ଟିଂ ଏତେ ଦୁର୍ଲଭ ଓ ବର୍ଷ ବର୍ଷରୁ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏତେ ଆକର୍ଷଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

୩୦ ଇଞ୍ଚରେ ୨୧ ଇଞ୍ଚର ଏହି ପେଣ୍ଟିଂଟି ପ୍ରଖ୍ୟାତ ଚିତ୍ରକର ଲିଓନାର୍ଡ ଦା ଭିନ୍ସିଙ୍କ କୃତି। ଦା ଭିନ୍ସି କେବଳ ଜଣେ ଚିତ୍ରକର ନଥିଲେ, ସମସାମୟିକ ବୈଜ୍ଞାକନିକ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ବେଶ ପରିଚିତ ଥିଲେ। ସମ୍ଭବତ ସେ ଏହି ପେଣ୍ଟିଂଟିକୁ ୧୫୦୩-୧୫୦୬ ମଧ୍ୟରେ ଅଙ୍କନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ପେଣ୍ଟିଂଟି ୧୫୧୭ ମସିହା ବେଳକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବାର ଆକଳନ କରାଯାଏ।  ତେବେ ୬ଶହ ବର୍ଷ ପରେ ବି ପେଣ୍ଟିଂରେ ମଳିନତା ବି ପଡିନି। ଏଥିରୁ ପେଣ୍ଟିଂ କେଉଁଥି ଲାଗି ଏତେ ଦୁର୍ଲଭ ତାହା ସହଜରେ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ।

କୁହାଯାଏ ବିଶ୍ୱର କଳାଜଗତକୁ ଦାଭିନ୍ସିଙ୍କର ଏହା ସର୍ବୋତ୍କୃଷ୍ଟ ଉପହାର। ଯେଉଁଥିରେ ସେ କଳା ସାଙ୍ଗକୁ ବିଜ୍ଞାନର ବି ଉପଯୋଗ କରିବାକୁ ଭୁଲି ନଥିଲେ। ପେଣ୍ଟିଂରେ ସେ ଆପଣେଇଥିବା ଗୋଲ୍ଡେନ ରେସିଓ ବା ଦିବ୍ୟ ଅନୁପାତର ରହସ୍ୟ ଆଜିବି  କଳାକାର ଓ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭେଦ କରିପାରିନାହାନ୍ତି। ଏହି ଅନୁପାତ ହିଁ ପେଣ୍ଟିଂକୁ ଦେଖୁଥିବା ଲୋକକୁ ଅଭିଭୂତ କରିଥାଏ। ଏଣୁ ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ ମୋନାଲିସା ଠାରୁ ବି ସୁନ୍ଦରସୁନ୍ଦର ପେଣ୍ଟିଂ ଥିଲେ ବି ଲୋକେ ମୋନାଲିସା ଆଗରେ ଘଣ୍ଟାଘଣ୍ଟା ଛିଡା ହୋଇ ଏହାକୁ ନିରିକ୍ଷଣ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଆନ୍ତି।

ସେହିପରି ପେଣ୍ଟିଂରେ ମୋନାଲିସାର ହସ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷବର୍ଷରୁ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ଆସିଛି। ପେଣ୍ଟିଂର ସ୍ମିତ ହାସ୍ୟ ବା ଇଂରାଜୀରେ ସ୍ମିର୍କର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଗିକରଣ ହୋଇପାରିନଥିବା ବେଳେ ନାରୀ ହସର ଅନେକ ରହସ୍ୟକୁ ଏହା ବଖାଣି ଆସୁଛି। ପେଣ୍ଟିଂର ଏହି ହସ ହିଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶକକୁ ଜଣେ ତଟସ୍ଥ ଦର୍ଶକରୁ ସକ୍ରିୟ ଲିପ୍ତ ପାତ୍ରରେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ କରୁଛି। ତେବେ ମୋନାଲିସାର ଆହୁରି ଏକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ହେଉଛି ଏହା କୌଣସି ସୁନ୍ଦରୀ ମହିଳାଙ୍କ ପେଣ୍ଟିଂ ନୁହେଁ ନିଜେ ଦାଭିନ୍ସିଙ୍କ ପେଣ୍ଟିଂ ବୋଲି ବି ଏବେ କୁହାଗଲାଣି। ତେବେ କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ମୋନାଲିସା ଦୁର୍ଲଭ ହେବାର ଆହୁରି ବି ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି। ଯଦି କେବେ ସୁଯୋଗ ମିଳେ ପ୍ୟାରିସ୍ ଯାଉଥିଲେ ଥରେ ନିଶ୍ଚିତ ଲୌଭରେ ଯାଇ ପେଣ୍ଟିଂକୁ ନିଜେ ଅୁଭବ କରନ୍ତୁ ଆଉ ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ଦୁର୍ଲଭ।

   Related Posts