Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ଜାଣନ୍ତି କି ଡେବିଟ୍, କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ପଛପଟେ ଥିବା ସିଭିଭି ନମ୍ବରର ମାନେ କଣ, ଯଦି ଜାଣି ନାହାନ୍ତି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

16/07/2019 at 7:10 PM

ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ବା ଜମା କରିବା ନିମନ୍ତେ  ଡେବିଟ୍ ଓ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଜାରି ହୋଇଥାଏ। ପୂର୍ବରୁ ଲୋକେ ଏହାକୁ କେବଳ ଏଟିଏମରୁ  ଟଙ୍କା ଉଠାଣ ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ହେଲେ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ପେମେଣ୍ଟ ନିମନ୍ତେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହେଲାଣି। ତେବେ ମର୍ଚାଣ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ ବେଳେ ପ୍ରାୟତଃ ସିଭିଭି କୋଡର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ।   ତେବେ କ’ଣ ଏହି ସିଭିଭି କୋଡ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ବ୍ୟାଙ୍କର ଡେବିଟ୍ ଓ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ପଛପଟେ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ ଟେପର ଠିକ ଉପରେ ଲେଖାଥାଏ ୩ ଡିଜିଟର ଏକ ନମ୍ବର ଯାହାକୁ ସିଭିସି କୋଡ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ବିନା ସିଭିଭି ନମ୍ବରରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ପେମେଣ୍ଟ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଏଣୁ କୌଣସି ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିଟେଲ ପୁରଣରେ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ଜରୁରୀ ହୁଏ। ତେବେ ଏହା ଏଭଳି ଏକ କୋଡ ଜାହା କୌଣସି କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ସେଭ ହୁଏ ନାହିଁ। ଏଣୁ ଏହି କୋଡ ବିନା କେହି ଆପଣଙ୍କ ଅଜାଣତରେ ଆପଣ ଭରିଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିଟେଲର ଫାଇଦା ନେଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ସିଭିଭିର ଆବ୍ରିଭିଏସନ ହେଉଛି କାର୍ଡ ଭେରିଫିକେସନ ଭାଲ୍ୟୁ। ଯାହାକୁ ସିଭିସି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହଯାଏ। ଯଦି କେବେ ଆପଣ ଅନ-ଲାଇନ୍ ଟ୍ରାଞ୍ଜାକ୍ସନ କରନ୍ତି ତେବେ ଜାଣିପାରିବେ ଏହି କୋଡର ଗୁରୁତ୍ୱ କେତେ।

ଅନଲାଇନ୍ ପେମେଣ୍ଟ ନିମନ୍ତେ ଆପଣ ଥରଟିଏ ସିଷ୍ଟମରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଡିଟେଲ ଭରିଲେ ତାହା ଅଟୋ ସେଭ ହୋଇଯାଏ। ଏଣୁ କୌଣସି ଠାରେ ଦ୍ୱିତୀୟବାର ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ପୁଣି ଫିଲପ୍ କରିବାକୁ ପଡେନି। ହେଲେ ଏଥିରେ ଯାହା ଫିଲପ କରନ୍ତି ତାହା ହେଉଛି ଏହି କୋଡ। ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହ୍ୟାକରଙ୍କ କବଳରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ବିନା ସିଭିଭି ନମ୍ବରରେ କେହି ଆପଣଙ୍କ ଡେବିଟ୍ ବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡର ଭୁଲ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେନି କି ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କାଟିଏ ବି ଏପଟ ସେପଟ୍ ହୋଇପାରିବନି । ଏଣୁ ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ଟେଲିଫୋନରେ ଆପଣଙ୍କ ଡେବିଟ୍ କି କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ନମ୍ବର ମାଗୁଛି ତେବେ ସିଭିଭି ନମ୍ବର କେବେ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନଚେତ ପୁରା ଆକାଉଣ୍ଟ ଝାଡୁ ମାରିବାକୁ ତାକୁ ନିମିଷଟେ ବି ଲାଗିବନି।

   Related Posts