Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ହେଲା ଲାଲସିଙ୍ଗି ପଞ୍ଚାୟତର କିଛି ଅଞ୍ଚଳ, କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଧାନସଭା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ହେବ RTPCR ଟେଷ୍ଟ : ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମହାନଦୀରେ କମିଛି ଜଳ ପ୍ରବାହ, ୫୧୬ ଚେକ୍ ଡ୍ୟାମ୍ କରିଛି ଛତିଶଗଡ : ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତାକୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାକୁ ବିଜେପିର ଦାବି : ବ୍ୟାରିକେଟ୍ ଭାଙ୍ଗି ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି, ପୋଲିସର ଲାଠିଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର ଏସଡିଜେଏମ୍ କୋର୍ଟରେ NIAର ୨ ଜଣିଆ ଟିମ୍, ମାଓ ନେତା ଦୁବାସୀ ଶଙ୍କରକୁ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଲୋଡିଲେ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡି ଓ ବିଜେପି ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରସଙ୍ଗ : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ କହିଲେ- ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରାର ଦୁଇ ପାର୍ଶ୍ବ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : କେନ୍ଦୁଆ ଜଙ୍ଗଲରୁ ମିଳିଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ବଡବିଲ : ଶନି ମନ୍ଦିରରୁ ଲୁଟ୍, ଦାନ ବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : ଛେଳି ଚୋରକୁ ଛେଚିଲେ ଗାଁ ଲୋକେ, ପୋଲିସର ଜିମାଦେଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୁନ୍ନୁର ସେନା ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣା ନେଇ ବିଧାନସଭାରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ : ଗୃହରେ ୧ ମିନିଟ୍ ନୀରବ ପ୍ରାର୍ଥନା
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ ସେହି ଭାଗ୍ୟଶାଳୀଙ୍କୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ କେବେ ଏଡସ୍ ହୁଏନାହିଁ

21/11/2018 at 3:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୧୧: ଆଜିକାଲି ଲୋକଙ୍କର ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଜନ୍ମ ନେଉଛି। କେତେକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଏପରି ଏକ ରୋଗ ହେଉଛି ଏଡସ୍। ଏଡସ୍ ଏକ ଏପରି ରୋଗ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପାଖାପାଖି ୧୦ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ। ଏଚଆଇଭି ଭୂତାଣୁ ଦ୍ବାରା ଏଡସ୍ ବ୍ୟାପିଥାଏ। ଏଡସ୍ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ଖୋଜିବା ନିମନ୍ତେ ବିଶ୍ବର ସମସ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି।

ଏତେ ଦିନ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ସତ୍ତ୍ବେ ମଧ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଡସର କୈାଣସି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏଡସ୍ ଭଲ ହୋଇପାରିବ। ଏଥିପାଇଁ ଏଡସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଚିକିତ୍ସା ହୋଇପାରୁନାହିଁ।

ପୃଥିବୀରେ ଏପରି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏଚଆଇଭି ଏଡସ୍‌ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନଥାନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ୨୦୦୫ମସିହାରେ ୟୁରୋପର ଉତ୍ତର ଭାଗରେ ଥିବା ଏସିଆ,ଆଫ୍ରିକା ଆଦି ଦେଶର କିଛି ଲୋକଙ୍କ ରକ୍ତରେ ସିସିଆରଏସ୍ ଡାଲଟା ୩୨ ଅଜିନ୍ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ପାଇଥିଲେ। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ସିସିଆରଏସ୍ ଡାଲଟା ୩୨ ମିଳିଥାଏ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଡସ୍ ହୋଇନଥାଏ।

ଏପରି ଅନେକ କମ୍ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ସିସିଆରଏସ୍ ଡାଲଟା ୩୨ ଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏଚଆଇଭି ଭୂତାଣୁ ପ୍ରବେଶ କରି ତାଙ୍କ ଶ୍ବେତ ରକ୍ତକଣିକାରେ କୈାରସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇନଥାଏ କାରଣ ତାଙ୍କ ଶ୍ବେତ ରକ୍ତ କଣିକା ନିକଟରେ ସିସିଆରଏସ୍ ଡାଲଟା ୩୨ପ୍ରୋଟିନ୍ ନଥାଏ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏଚଆଇଭି ଭୂତାଣୁ ଶ୍ବେତ ରକ୍ତ କଣିକା ମଧ୍ୟକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିନଥାଏ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଏଡସ୍ ହୋଇନଥାଏ।

   Related Posts