Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ ପୂର୍ବରୁ କାହିଁକି ବଜାନ୍ତି ଘଣ୍ଟି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମହତ୍ୱ

19/05/2021 at 1:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୫: ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଘଣ୍ଟି ବଜାଯାଏ । ଏହି ପରମ୍ପରା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି । ଏଥି ସହିତ ଅନେକ ଲୋକ ଠାକୁର ଘରେ ପୂଜା ସମୟରେ ଘଣ୍ଟି ବଜାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଏହା କାହିଁକି କରାଯାଏ? ଏହା ପଛର କାରଣ କ’ଣ? ବାସ୍ତବରେ, ଏହା କରିବା ପଛରେ ଧାର୍ମିକ ଏବଂ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ରହିଛି । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ …

PunjabKesari

ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ପଛରେ ଏକ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ରିସର୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ଶବ୍ଦ ଜୋରରେ କମ୍ପିତ ହୁଏ । ଏହି ଶବ୍ଦ ବହୁ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭିଥାଏ । ଏହା ପରିବେଶରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କ୍ଷତିକାରକ ଜୀବାଣୁକୁ ମାରିଦେଇଥାଏ । ତେଣୁ ଘଣ୍ଟିର ଶବ୍ଦ ଆଖପାଖର ପରିବେଶକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ । ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖର ପରିବେଶ ସର୍ବଦା ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ପବିତ୍ର ରହିଥାଏ ।

ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବାର ଧାର୍ମିକ ମହତ୍ୱ :

– ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇ ଦେବତାମାନଙ୍କଠାରୁ ଅନୁମତି ନିଆଯାଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା, ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ହୁଏ ।

-କୁହାଯାଏ ଯେ ଦେବା ଏବଂ ଦେବୀମାନେ ସୁପ୍ତାବସ୍ଥାରେ ଥାନ୍ତି । ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚେତନା ଆଣିଥାଏ । ତେଣୁ, ଜାଗ୍ରତ ହେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

-ଯଦି ଧାର୍ମିକ ମାନ୍ୟତାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ଘଣ୍ଟିର ଶବ୍ଦ ମନରେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଏବଂ ନିର୍ମଳ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆଣିଥାଏ । ସମସ୍ତ ଖରାପ ଚିନ୍ତାଧାରାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

-ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, ଘଣ୍ଟି, ଶଙ୍ଖ ଇତ୍ୟାଦି ଶବ୍ଦରେ ଦେବତାମାନେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି ।

PunjabKesari

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତମ ହୋଇଥାଏ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇବା :

-କ୍ୟାଡମିୟମ, ଜିଙ୍କ, ନିକେଲ, କ୍ରୋମିୟମ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଘଣ୍ଟିରୁ ଆସୁଥିବା ଶବ୍ଦ ମସ୍ତିଷ୍କର ଡାହାଣ ଏବଂ ବାମ ଭାଗରେ ସନ୍ତୁଳନ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

 -ଏହା ମନକୁ ଶାନ୍ତ ରଖି ଚିନ୍ତା ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ ।

-ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ସହିତ, ସୁଖ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

ଏହାର ଶବ୍ଦ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ୭ଟି ଆରୋଗ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସକ୍ରିୟ କରିଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ମନ ଶାନ୍ତ ରହିବା ସହିତ ଖରାପ ଚିନ୍ତାଧାରା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ସର୍ବଦା ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଘଣ୍ଟି ବଜାନ୍ତୁ ଏବଂ କିଛି ସମୟ ଘଣ୍ଟିର ତଳେ ଛିଡା ହୋଇ ତାର ଧ୍ୱନୀ ଶୁଣନ୍ତୁ ।

   Related Posts