Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲୋକସଭାରେ ପାରିତ ହେଲା କୃଷି ଆଇନ ଉଚ୍ଛେଦ ବିଲ୍‌
  • ||
  • କୃଷକଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲେ ୭ ଦନ୍ତା, ଖଣ୍ଡ ଖଣ୍ଡ କରିଦେଲେ ଶରୀର
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୩୬ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୯କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୮୮୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ : ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାକୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଜ୍ୟଭାଷା ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ଦାବି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଜବତ ହେଲାଣି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ନେଇ AIIMS ମୁଖ୍ୟ ଗୁଲେରିଆ ଦେଲେ ଚେତାବନୀ, କହିଲେ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାକସିନକୁ ଦେଇପାରେ ଚକମା
  • ||

ବିବାହରେ ହଳଦୀ ଉତ୍ସବ କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆପଣ

20/11/2019 at 5:48 PM

ଆପଣ କେବେ ବି ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିବାହରେ ହଳଦୀ ଉତ୍ସବ କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ? କେବଳ ବିବାହରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ହଳଦୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ କାରଣ ଏହା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସହ ଜଡ଼ିତ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ହଳଦୀର ଖାସ୍ ଭୂମିକା ରହିଥାଏ। ଏପରି କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ ହଳଦୀ ସଂରକ୍ଷଣର ପ୍ରତୀକ ହୋଇଥାଏ,ଏଥିପାଇଁ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଏହାର ଉପଯୋଗ କରିବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପଛର ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ

  • ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ,ହଳଦୀକୁ ଶରୀର ପାଇଁ ଏକ ଚମତ୍କାର କ୍ଲିନଜର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହା ନୂଆବୋହୂକୁ ନୂତନ ମାର୍ଗ ଦେଖାଇବାରେ ଏବଂ ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ ସ୍ବାଗତ କରିବାର ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ। ହଳଦୀ ଲଗାଇବାକୁ ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ।
    • ହଳଦୀକୁ ନୂଆ ଦମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ବୈବାହିକ ଜୀବନ ପାଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ। ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁସାରେ, ଘରର ସମସ୍ତ ବିବାହିତା ମହିଳାମାନେ ବର ଏବଂ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ହଳଦୀ ଲଗାଇଥାଆନ୍ତି। ଏହା ତାଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଦୀର୍ଘାୟୁ ଜୀବନର ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେବାର ପ୍ରତୀକ ବୋଲି ଧରାଯାଇଥାଏ।
    • ହଳଦୀ ତ୍ବଚାରେ ଚମକପଣ ଆଣିଥାଏ। ବର-କନ୍ୟାଙ୍କ ତ୍ବଚାରେ ଚମକ ଆଣିବା ପାଇଁ ହଳଦୀର ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଥାଏ। ହଳଦୀ ତ୍ବଚାରୁ ମୃତ କୋଶିକାକୁ ହଟାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।
    •  ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ହଳଦୀକୁ ପବିତ୍ର ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଜଣାଯାଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଏକ ନୂଆ ଜୀବନର ଶୁଭାରମ୍ଭର ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ।
    • କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ ହଳଦୀର ଉପଯୋଗ ବର ଏବଂ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ଯେକୈାଣସି ଖରାପ ଯୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ବଡ଼ ଦିନ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଆସିପାରେ। ବର ଏବଂ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ହଳଦୀ ଏବଂ ମେହେନ୍ଦି ଉତ୍ସବ ପରେ ବାହାରକୁ ଛଡ଼ାଯାଇନଥାଏ।
    • ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି ଯେ ହଳଦୀ ଉପଯୋଗ କରିବା ଦ୍ବାରା ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଝଗଡ଼ାକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ହଳଦୀରେ ଏକ ସକ୍ରିୟ ଯୌଗିକ ଥାଏ ଯାହା କର୍କ୍ୟୁମିନ୍ ନାମରେ ଜଣାଯାଇଥାଏ। ଏହା ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ଏବଂ ଚିନ୍ତା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପଚାର ଭାବେ କାମରେ ଆସିଥାଏ।

   Related Posts