Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର କରୁଣ ଚିତ୍ର : ହସ୍ପିଟାଲରେ ବେଡ୍ ନାହିଁ, ଫୁଟ୍ ପାଥ୍‌ରେ ଶୋଇଛନ୍ତି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସଙ୍କଟ, ରାଉରକେଲା ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ପଠାଗଲା ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସଙ୍କଟ, ଯାଜପୁରରୁ ବିଶାଖାପାଟଣା ଓ ପୁଣେ ଗଲା ୨ଟି ଅକ୍ସିଜେନ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଅନୁଗୋଳ ଜିଲ୍ଲାର ୨ଟି ମ୍ୟୁନିସିପାଲଟି ସଟଡାଉନ୍, କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଘୋଷଣା ହେଲା ନବମିଶ୍ର କଲୋନୀ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଅଫିସରେ ସର୍ଜନ ଓ OAPF ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାଡ ଘଟଣା, ଉଭୟଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବିତ କଲେ ଏସପି
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍‌ର ଚଢାଉ, ଟ୍ରକ୍‌ରୁ ୫ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଆଦାୟ
  • ||
  • କରୋନା ବେଲଗାମ୍, ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କେସ୍, ୨୨୬୩ ମୃତ
  • ||
  • ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆହତ ହେଲେ ମଞ୍ଚ କଳାକାର ରତିକାନ୍ତ ବେହେରା, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଚାଲିଥିଲା ଚୋରା ବନ୍ଧୁକ କାରବାର, ମାଡିବସିଲା ପୋଲିସ, ପିସ୍ତଲ ଜବତ
  • ||
  • ସଂକ୍ରମଣ ସାଙ୍ଘାତିକ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୬୨୧୫ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ବେଦୀରୁ ଫେରାର ହୋଇଗଲେ ବର କନ୍ୟା, ହତାଶ ହେଲା ପୋଲିସ… ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

22/06/2019 at 1:08 PM

ରେଢାଖୋଲ ୨୨|୬: ଠିକ୍ ସମୟରେ ବରଯାତ୍ରୀ ଆସିଲେ, ବାଣ ବାଜାରେ ପ୍ରୋସେସନ ବି ହେଲା, କନ୍ୟା ଘର ପକ୍ଷରୁ ଭୋଜିବି ଦିଆଗଲା । ଠିକ୍ ବେଦୀରେ ବାହାଘର ଆରମ୍ଭ ବେଳକୁ ପୋଲିସ ପହଁଚି ବାହାଘର ବନ୍ଦକଲା । କାରଣ କଣ, ଜାଣିବା ବେଳକୁ ଜଣାପଡିଲା ଯେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ହେଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ପାଇ ପୋଲିସ ଓ ଚାଇଲ୍ଡ ହେଲ୍ପ ଲାଇନ ପ୍ରତିନିଧି ଗାଁରେ ପହଁଚଛନ୍ତି । ତେବେ ଏପଟେ ବର ଓ କନ୍ୟାଙ୍କ ପିତା ମାତା ସହ ପୋଲିସ ଆଲୋଚନା କରୁଥିବାବେଳେ ସେପଟେ ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲେ ବର କନ୍ୟା । ଶେଷରେ ପୋଲିସ ନାବାଳିକା କନ୍ୟାଙ୍କ ପିତା ମାତାକୁ  ଥାନାକୁ ନେଇଥିଲା । ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ରେଢାଖୋଲରେ ।

ରେଢାଖୋଲ ନାକଟିଦେଉଳ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିଠାଖଇନଟି ଗାଁରେ ଚାଲିଥିଲା ବାହାଘର । ପାଖ ଡଇଁଚା ଗାଁରୁ କରୁଣା ନାୟକଙ୍କ ପୁଅ ରଂଜନ ନାୟକ ବରଯାତ୍ରୀ ସହ ପହଁଚିଥିଲେ କନ୍ୟା ଘରେ । କନ୍ୟାଘର ପକ୍ଷରୁ ଧୁମଧାମରେ ଭୋଜିଭାତ ଚାଲିଥିଲା, ବାହାଘର ପାଇଁ ବେଦୀରେ ସବୁକିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି ସରିଥିଲା । ଆଉ କିଛି ସମୟପରେ ବାହାଘର ବି ସରିଥାନ୍ତା। ଠିକ ଏତିକିବେଳେ ନାକଟିଦେଉଳ ପୋଲିସ, ଚାଇଲଡ ହେଲ୍ପଲାଇନ ପ୍ରତିନିଧିଦଳ ପହଁଚି ବାହାଘର ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ଅଭିଯୋଗ ଥିଲା ବିବାହ ହେଉଥିବା କନ୍ୟାର ବୟସ ମାତ୍ର ୧୬। ଅର୍ଥାତ ଆଇନ ଅନୁସାରେ ଏହା ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ।

ପୋଲିସ ଉଭୟ ବର ଓ କନ୍ୟା ପିତାଙ୍କ ସହ ଏହି ବାହାଘର ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରୁଥିବାବେଳେ କିନ୍ତୁ ଘଟିଥିଲା ଏକ ନିଆରା ଘଟଣା । ଉଭୟ ବର ଓ କନ୍ୟା ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲେ । ଫଳରେ ପୋଲିସର ଅକଲ ଗୁଡୁମ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଶେଷରେ ନିରାଶ ହୋଇ ନାବାଳିକା କନ୍ୟାର ବାପା ମାକୁ ପୋଲିସ ଥାନାକୁ ଆଣିଥିଲା ।

ଝିଅ ଓ ପୁଅ ପରସ୍ପରକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ । ଏଣୁ ବାହା କରୁଥିଲେ । ବୟସ, ସରକାରୀ ନିୟମ କିଛି ଜଣାନାହଁ ବୋଲି ଅଜବ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ କନ୍ୟାର ବାପା । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଏମିତି ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ହେଉଛି ।କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶାସନ ସେସବୁକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛି । ଅପରପକ୍ଷରେ ପୋଲିସର ଏପରି ଚଢାଉକୁ ନାପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ କିଛି ବରଯାତ୍ରୀ । 

ଆଇନ ଅନୁସାରେ  ଝିଅର ବୟସ ୧୮ବର୍ଷ ହେଲା ପରେ ହଁ ବିବାହ ହୋଇଥାଏ । ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ପାଇ ପୋଲିସର ଏକ ଟିମ ଗାଁରେ ପହଁଚିଥିଲେ ।  ସରକାରୀ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଉଭୟ ପୁଅ, ଝିଅ ବୟସ ହେଲାପରେ ବାହା ହୋଇପାରବେ ଏଣୁ ଲିଖିତ ଆକାରରେ ଉଭୟ ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କ ପରିବାରଠାରୁ ପୋଲିସ ଏକ ଲେଖା ରଖିଛି । ଏବେ ବାହାଘର କରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରତିନିଧିଦଳ ବର ଓ କନ୍ୟା ପକ୍ଷକୁ ତାଗିଦ କରିଛନ୍ତି । ଏମିତି ସବୁ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଥିବାବେଳେ କିନ୍ତୁ ପରିବାରର ସହୋଯୋଗରେ ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲେ ବରକନ୍ୟା । ଶେଷରେ ଝିଅର ବାପା ମଁ। କୁ ଥାନାକୁ ଆଣିଥଲା ପୋଲିସ । ଝିଅର ସୁରକ୍ଷା, ଯତ୍ନ ପାଇଁ ବାଲ୍ୟବିବାହ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଛି ,ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଏଥତ୍ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉନାହଁନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ଏମିତି ହେଉଛି । ବୋଲି ଚାଇଲଡ ହେଲ୍ପଲାଇନ ପ୍ରତିନିଧି ହିଛନ୍ତି ।

ସଚେତନତାର,ଦୃଢ କାର୍ଯୟନୁଷ୍ଠାନ,ପ୍ରଚାର ପ୍ରାସରର ଅଭାବ ପାଇଁ ଆଜିବି ଚାଲିଛି ବାଲ୍ୟ ବିବାହ । ଏଥତ୍ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଓଭୟ ପରିବାର,ବାହାଘର ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ଗାଡି,ବାଜାପାର୍ଟୀ,ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ,ଭିଡିଓ ସୁଟିଙ୍ଗ,ରୋଷେୟା,ପୂଜକ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ଅପରାଧ ପରିସରଭୁକ୍ତ କରିବ ।

   Related Posts