Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଟ୍ରେନ କୋଚ୍‌ରେ କାହିଁକି ଥାଏ ହଳଦିଆ ଓ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଗାର, ଜାଣନ୍ତୁ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ କାମରେ ଆସିବ…

8/10/2019 at 5:19 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୮|୧୦: ସାଧାରଣତଃ ଅଧିକାଂଶ ଯାତ୍ରୀ ଦୂର ସ୍ଥାନକୁ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି। ରେଳ ବିଭାଗର ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁସାରେ ଟ୍ରେନରେ ଅଧିକ ଲୋକ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି । ଯାତ୍ରୀମାନେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ଟ୍ରେନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସିଗନାଲ୍‌ ପ୍ରତି ନଜର ଦେଇ ନ ଥାନ୍ତି। ଟ୍ରେନ କୋଚ୍‌ ଗୁଡିକ ହଳଦିଆ, ଲାଲ ଓ ନୀଳ ରଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି କୋଚ୍‌ ଉପରେ ୨/୩ ଟି ରଙ୍ଗର ଗାର ଟଣା ଯାଇଥାଏ।

ଭାରତରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ପ୍ରଥମେ ୧୮୫୩ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୧୬ ତାରିଖରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୫୧ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ସେବାର ଜାତୀୟକରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଟ୍ରେନରେ ଏଭଳି ଚିହ୍ନ ଓ କୋଡ୍‌ ରହିଛି ଯାହା ସଂପର୍କରେ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ।

 ଟ୍ରେନର ନୀଳ ରଙ୍ଗର କୋଚ୍‌ର ଝରକାରେ ହଳଦିଆ କିମ୍ବା ଧଳା ରଙ୍ଗର ଗାର ଜଣାଇ ଦେଇଥାଏ ଯେ ଏହା ଦ୍ବିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ବା ଜେନେରାଲ  ଡବା।

 ସେହିପରି ନୀଳ ଓ ଲାଲ ରଙ୍ଗର କୋଚ ଉପରେ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଗାର ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଗାର ସୂଚାଇଥାଏ ଯେ କି ଏହି କୋଚ୍‌ରେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ କିମ୍ବା ରୋଗୀମାନେ ରହିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ଲୋକାଲ ଟ୍ରେନରେ ଧୂସର ରଙ୍ଗ କୋଚ୍ ଉପରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଗାର ଟଣା ଯାଇଥାଏ। ଏହା ଫାଷ୍ଟ କ୍ଲାସ କୋଚ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଥାଏ। ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ କୋଚ୍‌ ଖୋଜିବା ବେଳେ ଏହି  ଚିହ୍ନ ପ୍ରତି ନଜର ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ।

   Related Posts