Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଣ ଗୋଦାମରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି, କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କଲେ ସିଏମ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ, ୨୮ରୁ ୩ ଦିନ ବର୍ଷିବ: ଦକ୍ଷିଣରେ ହାଲକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୮୫ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ଯାଏଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||

ପ୍ରତି ଦେଶରେ ରମଜାନ ପାଳନର ନିୟମ ଅଲଗା, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି କ’ଣ ଚାଲିଛି ପରମ୍ପରା

19/04/2021 at 9:12 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୪: ରମଜାନର ପବିତ୍ର ମାସ ଚାଲିଛି । ଏହି ପୁରା ମାସରେ, ଲୋକମାନେ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ନିଜର ପୂରା ଦିନ ନମାଜ ପଢିବା ଏବଂ ଆଲ୍ଲାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାରେ ବିତାଇଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ କିଛି ଭିନ୍ନଭିନ୍ନ ପରମ୍ପରା ଦେଖାଯାଏ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ରମଜାନ ମାସ କିପରି ପାଳନ କରାଯାଏ…

PunjabKesari

ଭାରତ :

ଭାରତରେ, ରମଜାନ ମାସରେ ବଜାରରେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଯାଏ । ବଡମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ପିଲାମାନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ଉପାସନାରେ ବୁଡି ରହିଥିବାର ଦେଖାଯାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ଥିବା ଅନେକ ମୁସଲମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦିନରେ ହୋଟେଲ ବନ୍ଦ ରହିଥାଏ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ମସଜିଦରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ । ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ସହରି ଏବଂ ଇଫତାର ଭୋଜି ଦିଅନ୍ତି । ଅନେକ ଲୋକ ପରସ୍ପରକୁ ଏବଂ ବିଶେଷକରି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଉପହାର ଦିଅନ୍ତି ।

ପାକିସ୍ତାନ :

ପାକିସ୍ତାନର ହୋଟେଲ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟର ସମସ୍ତ ଦୋକାନ ସମଗ୍ର ରମଜାନ ମାସରେ ବନ୍ଦ ରଖାଯାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଟିଭି ମଧ୍ୟ ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ । ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମୟ ଆଲ୍ଲାଙ୍କ ଉପାସନାରେ ବିତାଇଥା’ନ୍ତି । ମାର୍କେଟ ଏବଂ ଦୋକାନଗୁଡିକ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ସଜାହୋଇଥାଏ ।

PunjabKesari

 

ଇରାକ :

ଇରାକରେ, ରମଜାନ ଏବଂ ଇଦ୍ ଅବସରରେ ଖଜୁରୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏକ ପାରମ୍ପାରିକ ମିଠା ଖାଇବା ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ବିଶେଷ କରି ଘରେ ତିଆରି କରି ଖାଆନ୍ତି । ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର କୁକିଜ୍, ଯେଉଁଥିରେ ଡ୍ରାଏଫ୍ରୁଟ୍ସ ଏବଂ ଖଜୁରୀ ଷ୍ଟଫିଙ୍ଗ ଭରାହୋଇଥାଏ ।

PunjabKesari

ଟ୍ୟୁନିସିଆ :

କୁହାଯାଏ ଯେ ରାତିରେ ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ବାଇନୋକୁଲାର ସାହାଯ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେଖନ୍ତି ।

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ :

ଇଣ୍ଡୋନେସିଆରେ ରମଜାନ ମାସରେ ବାର୍ ଏବଂ ନାଇଟ୍ କ୍ଲବ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରଖାଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦିନରେ ହୋଟେଲରେ ପରଦା ଢଙ୍କାଯାଏ । ଯାହାଫଳରେ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଭୋଜନକାରୀଙ୍କ ଚେହେରା ଲୁଚି ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନିୟମ ବଦଳି ଯାଇଛି ।

PunjabKesari

ମିଶର :

ରମଜାନ ମାସରେ ଲାଲଟେନ୍ ଜଳାଇବାର ପରମ୍ପରା ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହା ‘ଫାନୁସ୍’ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା । ଏହାକୁ ଏକ ଇଫତାର ଟେବୁଲ୍, ୱିଣ୍ଡୋ କିମ୍ବା ବାଲକୋନୀରେ ଟଙ୍ଗାଯାଇଥାଏ ।

   Related Posts