Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁଶିଲ ମୋଦି ରାଜ୍ୟସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ, ରାମବିଳାସ ପାଶଓ୍ବାନଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଲା ବିଜେପି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୧ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜ୍‌, କରୋନା ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସହ ଏସ୍‌ଓପି ପାଳନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବାଜିରାଉତ ବ୍ରିଜ୍‌ ଉପରେ ବସ୍‌ ଉପରକୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ଦୁଇ ଯୁବକ ଏବଂ ଜଣେ ଯୁବତୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୦୧୬ ରୁ ୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ଧର୍ମପଦ ସମ୍ମାନ, ୨୫ ଜଣ ଶିଳ୍ପୀ ହେବେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ ଗିରଫ, କୁବେର ଜଙ୍ଗଲ ଅଫିସରଙ୍କ ଅମାପ ସଂପତ୍ତି ଠାବ କରିଛି ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୭୨୩୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦିନିକିଆ ସିରିଜ୍, ଦଳରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟି. ନଟରାଜନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ କଲେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ! ବେକରେ ରଶି ଲଗାଇ ପଙ୍ଖାରେ ଝୁଲି ପଡିଲେ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ରାଜକୋଟ : କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

କରୋନା ଲକଡାଉନ୍ ଓ ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍ ସିଲ୍ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ? ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ କିପରି ପ୍ରଭାବ

9/04/2020 at 1:25 PM

ନୋଭେଲ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଦିନକୁ ଦିଗୁଣ ରାତି ୪ଗୁଣା ହାରରେ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁ ଶହଶହ ଲୋକେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଭାରତରେ ସରକାର ପ୍ରଥମରୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଥିବା ବେଳେ ସଂକ୍ରମଣ ଶୃଙ୍ଖଳ ଛିନ୍ନ କରିବା ଲାଗି ସରକାର ଦେଶକୁ ୨୧ ଦିନିଆ ଲକଡାଉନ୍‌ରେ ରଖିଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଥମୁନି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ । ଏଣୁ ସରକାର ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ ଚିହ୍ନଟ କରି ଏରିଆ ସିଲ୍ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲକଡାଉନ୍‌ ଓ ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ ସିଲ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ ଓ କିପରି ରହିବ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ।

ସରକାର ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍‌ ଜାରି କରିବା ବେଳେ ଜରୁରି ଅତ୍ୟାବଶକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ସଂଗ୍ରହରେ କଟକଣା ଜାରି କରିନଥିଲେ। ଏଣୁ ଲୋକେ ସତର୍କତା ସ୍ୱରୂପ ଘରେ ରହିବା ସହ ଆବଶ୍ୟକ ବେଳେ ବାହାରକୁ ଯାଇ ସାମଗ୍ରୀ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରୁଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ତାରିଖରୁ ଲକଡାଉନ୍‌ ଜାରି ରହିଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଥମିବାର ନାଁ ନେଉନି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ରାଜସ୍ଥାନ, କେରଳ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପରିସ୍ଥିତି ବିଗିଡି ଯାଇଛି।

ଏଣୁ ଲକଡାଉନ ସତ୍ତ୍ୱେ ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବା ଲାଗି ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ ଚିହ୍ନଟ କରି ଏରିଆ ସିଲ୍ କରିବା ଏବେ ଜରୁରି ହୋଇଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଲୋକଙ୍କ ଘରୁ ପଦାକୁ ବାହାରିବାରେ କଟକଣା ଜାରି କରାଯିବା ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଦୋକାନ ବଜାରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କ ସହ ଲୋକଙ୍କ ଦୂରତା ବଢିବା ସହ ସଂକ୍ରମଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ଛିନ୍ନ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ତେବେ ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍‌ ସିଲ ଯୋଗୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଖୀର ଓ ଦୈନିକ ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ସଂଗ୍ରହ ଲାଗି ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ନାହିଁ। ଏଣୁ ଘରେ ଲୋକେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି। ଉପୁଜିଥିବା ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ବି ସ୍ଥାନରେ ଏଭଳି କଟକଣା ଜାରି ହୋଇପାରେ। ଏଣୁ ଏଥିପ୍ରତି ସର୍ବଦା ସତର୍କ ରହିବା ସହ ସାଧାରଣ ସମୟ ଭଳି ଦୈନିକ ବଜାରକୁ ଯାଇ ରେସନ ଓ ତାଜା ପରିବା ସଂଗ୍ରହ କରିବା ବଦଳେ ଥରକେ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ କିଣି ଘରେ ମହଜୁଦ ରଖନ୍ତୁ। କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଯଦି କେହି ସଂକ୍ରମିତ ଠାବ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ହୁଏତ ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳକୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ସିଲ କରିଦିଆଯାଇପାରେ। ହୁଏତ ଏହା ୭୨ ଘଣ୍ଟା ଲାଗି ହୋଇପାରେ।

ଦେଶ ବିଭିନ୍ନ ସହରାଞ୍ଚଳରେ ସଂଖ୍ୟାଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକେ ମିଳୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ମିଳୁଛନ୍ତି ସେହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ହଟ୍‌ସ୍ପଟ୍ ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବା ସହ ଅଞ୍ଚଳ ସିଲ ହେଉଛି। ଏଥିରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଆଦି ରାଜ୍ୟର  ଜିଲ୍ଲା ସିଲ ହେବା ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ତେବେ ସରକାର ଜିଲ୍ଲା ନୁହେଁ ସଂକ୍ରମଣ ଅଞ୍ଚଳ ଚିହ୍ନଟ କରି ସିଲ କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ।

   Related Posts