Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: କଲୋନୀରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଗଲା ୨ ବଖରା ଘର
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ଯୁବକଙ୍କ ଗଳିତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆକ୍ସନ ମୋଡ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା ବିକାଶ ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ, ଆରମ୍ଭ କଲେ ନୂଆ ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||
  • ବରଗଡ : ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଓ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଜଣ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’, ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ହେବ ସହାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହୋଟେଲ୍ ଓ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟକୁ BMCର କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ ଦୋକାନ ସମ୍ମୁଖରେ ଲଗାଅ ଫୁଡ୍ ସେଫ୍ଟି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୩ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଏକ ଏପରି ଦେଶ ଯେଉଁଠି ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତିନି ଗୋଟିଏ ବି ସାପ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି

20/09/2019 at 5:36 PM

କୁହାଯାଏ ବ୍ରାଜିଲ ସାପଙ୍କ ଦେଶ। କାରଣ ଏଠାରେ ସାପଙ୍କର ଯେତେ ପ୍ରଜାତି ଦେଖଯାଆନ୍ତି ତାହା ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦେଶରେ ମିଳେନା। ତେବେ ଆୟର୍ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହେଉଛି ଏହାର ବିପରୀତ । ଏଠାରେ ଗୋଟିଏବି ସାପ ଦେଖାଯାଆନ୍ତିନି। ଏଣୁ ଦେଶର ଲୋକେ ସାପ କେଉଁ ପ୍ରକାର ଜୀବ ତାହା ଜାଣିବି ନାହାନ୍ତି। ହେଲେ ଏହି ଦେଶରେ କାହିଁକି ସାପ ନାହାନ୍ତି ତାହା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ନ ହୋଇ ରହି ପାରିବେନାହିଁ । ତେବେ  କାରଣ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଆସନ୍ତୁ ଜଣିବା ଆୟର୍ଲ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ।

ଆୟର୍ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୧୨୮୦୦ ବର୍ଷରୁ ବି ଅଧିକ କାଳ ହେଲା ମାନବ ବ୍ୟବହୃତ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ଦେଶ। ଆଉ ଗୋଟିଏ ରୋଚକ କଥା ହେଉଛି ଏଠାରେ ୯୦୦ ମସିହାରେ ଏକ ବାର ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାର ନାମ ଥିଲା ‘ସିନ୍ସ ବାର’। ଏହି ବାରଟି ଯେଉଁସ୍ଥାନରେ ଯେମିତି ଥିଲା ଆଜିବି ସେହି ସ୍ଥାନରେ ସେମିତି କାରବାର କରୁଛି। ବିଶ୍ୱ ଇତିହାସ ସହ ଆୟର୍ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଆଉ ଏକ ସମ୍ପର୍କ ବି ରହିଛି। ତାହା ହେଉଛି ‘ଟାଇଟନିକ’ ଜାହାଜ। ଉତ୍ତର ଆୟର୍ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବେଲଫାଷ୍ଟ ସହରରେ ଏହି ବିଳାଶମୟ ପାଣି ଜାହାଜଟି ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ପ୍ରଥମ ଯାତ୍ରାରେ ୧୯୧୨ ମସିହା ଏପ୍ରିଲ ୧୪ ତାରିଖ ଦିନ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡି ଯାଇଥିଲା।

ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିଷୟରେ ଆଉ ଯେଉଁ ରୋଚକ ବିଷୟଟି ରହିଛି ତାହା ହେଉଛି ଏଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା ପୋଲାର ବିୟର ବା ଧ୍ରୁବିୟ ଭାଲୁ। ବିଶ୍ୱରେ ଥିବା ଏହି ପ୍ରଜାତିର ସମସ୍ତ ଭାଲୁ ଏଠାରେ ୫୦ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଥିବା ଧୂଷର ମାଈ ଭାଲୁର ସନ୍ତାନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ତେବେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷର ଇତିହାସ ବହନ କରୁଥିବା ଆୟର୍ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଲୋକେ ସାପ କିଭଳି ଜୀବ ତାହା ଜୀବନ୍ତ ଦେଖି ନାହାନ୍ତି। ଦେଶରେ ସାପ କାହିଁକି ନାହାନ୍ତି ସେ ନେଇ ଏକ ରୋଚକ କାହାଣୀ ବି ରହିଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କହାଣୀଟି କଣ

କୁହାଯାଏ ଦେଶକୁ ଇଶାୟୀ ଧର୍ମ ପ୍ରଚାର ନିମନ୍ତେ ଆସିଥିବା ସେଣ୍ଟ ପେଟ୍ରିକ୍ ନାମକ ସନ୍ଥ ଦେଶକୁ ସାପମୁକ୍ତ କରିଦେଇଥିଲେ। ସେ ୪୦ ଦିନ ଲାଗି ଆୟର୍ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ସବୁ ସାପଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ରରେ ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଦେଶରେ କେବେ ସାପ ଆଉ ଦେଖାଯାଇନାହାନ୍ତି। ତେବେ ଏହା କାହାଣୀ ମାତ୍ର। ହେଲେ ଦେଶର ଭୌଗଳିକ ସ୍ଥିତି ହିଁ ଏହାର ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ବୋଲି କହନ୍ତି ବୈଜ୍ଞାନିକ। ଦେଶରେ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ଜୀବାସ୍ମରେ  ସାପର ନମୁନା ମିଳି ନାହିଁ। ଏଣୁ ଏଠାରେ ସାପ ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ ନାହାନ୍ତି। ଅତ୍ୟାଧିକ ଥଣ୍ଡା ଯୋଗୁ ଏଠାରେ ସାପ ବଞ୍ଚିବା କଷ୍ଟକର। ଏଣୁ ଦେଶରେ ସାପ ହିଁ ନାହାନ୍ତି।

   Related Posts