Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାତ୍ର ୬୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣାପଡିବ ଶରୀରର ରକ୍ତ ସର୍କରା, ଛୁଞ୍ଚିର ଭୟ ରହିବନି… ଆସିଗଲା ନୂଆ ମେସିନ୍
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଚୂଡାନ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ, ମୈଦାନରେ ୧୩ ହଜାର ୬୭୫ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭୀମସାର ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଗୋଡ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଶରୀରରେ ଲାଗିଛି ଆଘାତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜାଲ୍‌ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇ ୩କୋଟି ୬୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ପିଏନବି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ପରିଚାଳକ ସମେତ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୋଭିଡ୍‌ର କେବେ ବି ଅନ୍ତ ହେବନାହିଁ : ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କମିବା ନେଇ ମିଳିଲାଣି ସଂକେତ : SRC
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହିଳାଙ୍କ ଅଶ୍ଳୀଳ ଫଟୋ ଓ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୪୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୪୨୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୨୫୨୬୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କମିବ ତାପମାତ୍ରା, ୨୮ରୁ ବଢିବ ଶୀତ
  • ||

Budget 2020: କ’ଣ ଚାହୁଁଥିଲା କର୍ପୋରେଟ୍ ସେକ୍ଟର, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ଦେଇଛି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

1/02/2020 at 9:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧।୨: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଜେଟ୍ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ବଜେଟ୍‌ରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଯୋଜନା ଓ ଘୋଷଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସଂସଦକୁ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ୨୦୨୦-୨୧ ବାର୍ଷିକ ବଜେଟ୍‌ରୁ ଦେଶର କର୍ପୋରେଟ ଜଗତ ଚାହୁଁଥିଲା କ’ଣ ଓ ମିଳିଛି କ’ଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମିଳିଥିବା ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରୁ।

୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଇକୋନମି ଲାଗି ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧିର ବଜେଟ୍
ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ସିଇଓ ତଥା ପରଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏ.କେ. ଦାସ ବଜେଟରେ ଦ୍ରୁତ ଆର୍ଥିକ ବିକାଶ ଲାଗି ବଜେଟକୁ ଆଗକୁ ବଢାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଗ୍ରାମୀଣ, ଶିକ୍ଷା ଓ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର ପାଇପଲାଇନ ଲାଗି ଅଧିକ ଯୋଗଦାନ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧିରେ ସହାୟକ ହେବ। ବଜେଟର ଅନ୍ୟ ଭଲ ଦିଗ ମଧ୍ୟରେ ଡିଆସିଜିସି ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ ଥ୍ରୀସୋଲ୍ଡରେ ସାଇଜୱେଲ ଗ୍ରୋଥ, ଏମଏସଏମଇ ଲାଗି ଲୋନ ସୁବିଧା ସାଙ୍ଗକୁ ରିଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚରିଂ ୱିଣ୍ଡୋର ବିସ୍ତାର ସାଙ୍ଗକୁ ଏନବିଏଫସିକୁ ଲିକ୍ୟୁଡିଟି ସପୋର୍ଟ, ଟ୍ୟାକ୍ସ ରାସିନାଲାଜେସନ ସାଙ୍ଗକୁ ଡିମାଣ୍ଡ ପୁଣି ବଢାଇବା ସହ ରିଏଲ ସେକ୍ଟରରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ସେହିପରି କୋଟାକ ମହିନ୍ଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କର ଇକନୋମିଷ୍ଟ ଉପାସନା ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଆୟକରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଚଳିତବର୍ଷ ଓ ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ଲାଗି ନେଟ୍ ମାର୍କେଟ ଲୋନ ଆଶାକୁ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ହେଲେ ଏଥିରୁ ବଣ୍ଡ ମାର୍କେଟକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବ ବୋଲି ଉପାସନା କହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ବଜେଟରେ ବେଶ୍ ପ୍ରୟାଶ କରାଯାଇଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି। ଏଣୁ ୨୦୨୦ ବର୍ଷ ଲାଗି ଏହି ହାର ୩.୮ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୨୧ ଲାଗି ୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ଆକଳନ କରାଯାଉଛି।

ସେହିପରି ଆଦିତ୍ୟ ବିରଲା ସନ ଲାଇଫ ଇନସ୍ୟୋରାନ୍ସର ସିଇଓ କମଲେଶ ରାଓଙ୍କ ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଆହ୍ୱାନକୁ ସତ୍ତ୍ୱେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ବଜେଟ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ରୋଜଗାରର ସୃଷ୍ଟି ସାଙ୍ଗକୁ ସାମୂହିକ ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଶୁଳ୍କର ଶରଳିକରଣ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସହଯୋଗ  ସାଙ୍ଗକୁ ବିକାଶ ଦେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାଓ।  

   Related Posts