Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଟାଟୁ କରିବା ସଉକ ଅଛି କି ଆପଣଙ୍କର ? ହୁଅନ୍ତୁ ସାବଧାନ, ହୋଇପାରେ ଏହି ସବୁ ରୋଗ : ଜାଣନ୍ତୁ କଣ

28/12/2018 at 4:04 PM

ଦେହରେ ରଙ୍ଗ ବେରଂଗ ଓ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଟାଟୁ ଆଙ୍କିବା ଆଜିକାଲି ଯୁବପିଢୀର ଏକ ସଉକ ହୋଇଗଲାଣି | ଖାଲି ଯୁବପିଢୀ କାହିଁକି ବୟସ୍କଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି ଏହି ସଉକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | ତେବେ ଟାଟୁ ଆଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥାଏ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ  କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା, ଚର୍ମ ନାଲି ପଡିଯିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ | ଏହାଛଡା ଜୀବାଣୁ ଜନିତ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗ ହେବାର ମଧ୍ୟ ଆଶଂକା ରହିଛି |

ଟାଟୁ କଲାବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିଥିବା ଛୁଞ୍ଚି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କଲେ ଏଡ୍ସ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ହେବାର ମଧ୍ୟ ଆଶଂକା ଥାଏ | ଏଚଆଇଭି ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି ସେହି ଛୁଞ୍ଚି ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି ଆଉ ପୁଣି ସେହି ଛୁଞ୍ଚି ଆଉ ଜଣେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତାହେଲେ ଏଚଆଇଭି ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢି ଯାଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଟାଟୁ  କଲାବେଳେ ନୂଆ ଛୁଞ୍ଚି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ |

ଟାଟୁ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୋରାଇସିସ ନାମକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ | ଗୋଟିଏ ଛୁଞ୍ଚିରେ ଏକରୁ ଏକାଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଟାଟୁ ଆଙ୍କିଲେ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ଏହାଦ୍ୱାରା ହେପାଟାଇଟିସ ଭଳି ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ | ଆଜିକାଲି କ୍ୟାନସର ଏକ ସାଧାରଣ ରୋଗ ହୋଇଗଲାଣି | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କ୍ୟାନସରରେ ମୃତ୍ୟୁ କରୁଛନ୍ତି | ତେବେ ଟାଟୁ କରିବା ଫଳରେ କ୍ୟାନସର ମଧ୍ୟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଇପାରେ |

କିଛି କିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡିଜାଇନର ଟାଟୁ କରିବା ପାଇଁ ଛୁଞ୍ଚିକୁ ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ଗଭୀର ଭାବେ ଫୋଡିବାକୁ ପଡିଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ମାଂସପେଶୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ |

ଟାଟୁ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅଲଗା ପ୍ରକାର ସ୍ୟାହୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି ସ୍ୟାହୀ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ | ଟାଟୁରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ନୀଳ ରଙ୍ଗର ସ୍ୟାହୀରେ ଆଲୁମିନିୟମ ଏବଂ କୋବେଲ୍ଟ ରହିଥାଏ | ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଛଡା ଅନ୍ୟ ସବୁ ରଙ୍ଗରେ କେଡ଼ିୟମ, କ୍ରୋମିୟମ, ନିକେଲ, ଟାଇଟେନିୟମ ଭଳି ଧାତୁ ମିଶିଥାଏ | ଏହି ଧାତୁ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ  |

   Related Posts