Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭାରତୀୟ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, ଷ୍ଟାଟସ୍ ଦେଲେ ‘ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଗଲୁ’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାପୁରୀରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା : ଘରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୪ ମୃତ
  • ||
  • ଏବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ, ଅଧିକ ଦିନ ଥରାଇବ
  • ||
  • ସିଆରପିଏଫ କ୍ୟାମ୍ପରେ ରାତି ବିତାଇଲେ ଶାହ, ଯବାନଙ୍କ ସହ କଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା : ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ସମ୍ବଲପୁର ବନ୍ଦ, ସେପଟେ ଡିଜିପି ଅଫିସ ଘେରାଉ କରିବ କଂଗ୍ରେସ
  • ||

୧୨ ମହିଳା ବିଧାୟିକାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କାହାକୁ ନବୀନ କରିବେ ମନ୍ତ୍ରୀ ? କାହା ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁଯୋଗ ଜାଣନ୍ତୁ

27/05/2019 at 6:42 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୭|୫: ୨୯ରେ ନବୀନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ୍‌ ଶପଥଗ୍ରହଣ କରିବେ। କିନ୍ତୁ ନବୀନଙ୍କ ଏହି ଟିମ୍‌ରେ କେଉଁ କେଉଁ ମହିଳା ସ୍ଥାନ ପାଇବେ ତାକୁ ନେଇ ଚାଲିଛି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା । କଣ ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଣି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଖକୁ ଫେରିବ କି, ସେନେଇ ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି।  କଣ ରହିବ ମାପକାଠି।

ମହିଳା ଭୋଟରେ ନବୀନ ପୁଣି କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିଛନ୍ତି।  ତେଣୁ ନବୀନ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ ଉପରେ ହିଁ ଚାଲିଛି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା । କେଉଁ ବିଧାୟିକାଙ୍କୁ ନବୀନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପାଇଁ ଚୟନ କରିବେ ଦଳ ଭିତରେ ଅଙ୍କକଷା ଛିଣ୍ଡୁନି । ପୁରୁଣା ମୁହଁ ହିସାବରେ ଉଷା ଦେବୀ, ପ୍ରମିଳା ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ସ୍ନେହାଙ୍ଗିନୀ ଛୁରିଆ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଦୌଡରେ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ଏଥର କିଛି ବିଧାୟକ ନୂଆ କରି ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଦୌଡରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଟୁକୁନି ସାହୁ, ସୀମାରାଣି ନାଏକଙ୍କ ନାଁକୁ ନେଇ ଚର୍ଚା ଜୋର ହେଉଛି । ଏହାବାଦ୍ ପଦ୍ମିନୀ ଦିଆନ, ଲତିକା ପ୍ରଧାନ ଓ ମୀନାକ୍ଷୀ ମହାନ୍ତଙ୍କ ନାଁକୁ ନେଇ ବି ଚର୍ଚା ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ।

ଲୋକସଭା ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇ ବହୁ ପ୍ରସଂଶା ଗୋଟାଇଛି ବିଜେଡି । ୭ ମହିଳା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭିତରୁ ୫ ଜଣ ଦଳ ସଂସଦକୁ ପଠାଇପାରିଛି। ହେଲେ ବିଧାନସଭାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ ଆଖିଦୃଶିଆ ହୋଇନି । ୧୧୨ରୁ ମାତ୍ର ୧୨ ଜଣ ବିଧାୟିକା ଜିତିଛନ୍ତି ବିଜେଡିର । ଯେହେତୁ ମହିଳା ଭୋଟରଙ୍କ ମନଜିଣି ଏବଂ ମହିଳା ସ୍ବୟଂସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠିଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଭରାଦେଇ ବିଜେଡି ଏଥର ନିର୍ବାଚନ ବୈତରଣୀ ପାର ହୋଇଛି ସେଥିପାଇଁ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଛି ।

ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପାଇଁ ମାପକାଠି କଣ ରହିବ। ସଂଗଠନ ସହ ଜଡିତ ନା ଅଧିକ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିଥିବା ନେତା ନା ଜାତି ଓ ଜିଲ୍ଲା ଆଧାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ମିଳିବ ତାକୁ ଦେଖିବାକୁ ହେବ । ତେବେ ବିଧାୟିକାଙ୍କୁ ମନ୍ତ୍ରୀ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନବୀନଙ୍କ ପ୍ରଥାମମାପକାଠି ହେବ କାହର ଲୋକସମ୍ପର୍କ କେତେ ୋ ସଂଗଠନ ଦକ୍ଷତା କେତେ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ।

   Related Posts