Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

କୋଭିଡ୍-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମଲ୍ଟିପଲ୍ ଅର୍ଗାନ୍ ଫେଲ୍ୟୋର୍ ହେବାରୁ ଏହିଭଳି ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଭିଟାମିନ୍-ଡି

13/10/2020 at 5:54 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୩/୧୦ : ଅନେକ ଗବେଷଣାରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭିଟାମିନ-ଡି କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଯାଦୁ ଭଳି ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଭିଟାମିନ-ଡି ଲକ୍ଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ରୋକିପାରେ। ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଥିବା କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ୍ୟୁଟ ରେସ୍ପିରେଟରୀ ଡିସ୍ଟେସ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (ARDS) ବିକଶିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ARDS ଏକ ଏମିତି ସ୍ଥିତି ଯେତେବେଳେ ଫୁସଫୁସରେ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଜମା ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏହା ସାଇଟୋକିନ୍ ବା ବ୍ରେଡିକିନିନ୍ ସହ ଜଡିତ।

ସାଇଟୋକିନ୍ସ କଣ :

ସାଇଟୋକିନ୍ ଛୋଟ ପ୍ରୋଟିନର ଏକ ସମୂହ ଯେଉଁଥିରେ କୋଷ ସଂଚାର ସାମିଲ ହୋଇଥାଏ। ଇମ୍ୟୁନ୍ କୋଷ ଓ ଅଣପ୍ରତିରକ୍ଷା କୋଷ ସାଇଟୋକିନ୍ସ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ। ସାଇଟୋକିନ୍ସ ବାଧ୍ୟକରି ରିସେପ୍ଟର୍ସ ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଓ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଭଳି ସେଲ୍ ବିକାଶ, ସେଲ୍ ଭେଦଭାବ ଆଦି ପୁରା କରିଥାନ୍ତି। ସାଇଟୋକିନ୍ସ ମୁଖ୍ୟତଃ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟାର ମଧ୍ୟସ୍ଥ ଓ ନିୟାମକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏମାନେ କୋଷଗୁଡିକୁ ସିଗ୍ନାଲ ପଠାଇ ଶରୀରର ପ୍ରତିରୋଧକ ସିଷ୍ଟମକୁ ଗତିଶୀଳ କରିଥାନ୍ତି। ବ୍ରେଡିକିନିନ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରୋଟିନ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସୁଜନ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ପ୍ରୋଟିନର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ହେଲେ ଏହାକୁ ସାଇଟୋକିନ୍ସ ତୁଫାନ ବା ବ୍ରେଡିକିନିନ୍ ତୁଫାନ କୁହାଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ମଲ୍ଟିପଲ୍ ଅର୍ଗାନ୍ ଫେଲ୍ୟୋର୍ ହୋଇଥାଏ।

ମଲ୍ଟିପଲ୍ ଅର୍ଗାନ୍ ଫେଲ୍ୟୋର୍ କଣ :

ଯେତେବେଳେ ଶରୀରର ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ଅଙ୍ଗ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥାଏ ତାକୁ ମଲ୍ଟିପଲ୍ ଅର୍ଗାନ୍ ଫେଲ୍ୟୋର କୁହାଯାଏ। ଭିଟାମିନ-ଡି ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଭିଟାମିନ-ଡି ଟି ହେଲ୍ପର ସେଲ ଟାଇପ-୧ର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ରୋକିଥାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭିଟାମିନ-ଡିର ସକ୍ରିୟତାର ସମ୍ବନ୍ଧ ସାଇଟୋକିନ୍ସର ଅବରୋଧ ସହ ଜଡିତ। ଏହି ଦୁଇଟି ସାଇଟୋକିନ୍ସ ହେଲା ଗାମା ଇଣ୍ଟରଫେରାନ ଏବଂ ଆଇଏଲ-୨। ଉଭୟ ସାଇଟୋକିନ୍ସ ଯୋଗୁଁ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିପାରନ୍ତି।

(ବି: ଦ୍ର: ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାମାନ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ, କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ)

   Related Posts