Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

କୋଭିଡ୍-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମଲ୍ଟିପଲ୍ ଅର୍ଗାନ୍ ଫେଲ୍ୟୋର୍ ହେବାରୁ ଏହିଭଳି ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଭିଟାମିନ୍-ଡି

13/10/2020 at 5:54 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୩/୧୦ : ଅନେକ ଗବେଷଣାରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭିଟାମିନ-ଡି କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଯାଦୁ ଭଳି ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଭିଟାମିନ-ଡି ଲକ୍ଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ସହ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ରୋକିପାରେ। ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଥିବା କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ୍ୟୁଟ ରେସ୍ପିରେଟରୀ ଡିସ୍ଟେସ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (ARDS) ବିକଶିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ARDS ଏକ ଏମିତି ସ୍ଥିତି ଯେତେବେଳେ ଫୁସଫୁସରେ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଜମା ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏହା ସାଇଟୋକିନ୍ ବା ବ୍ରେଡିକିନିନ୍ ସହ ଜଡିତ।

ସାଇଟୋକିନ୍ସ କଣ :

ସାଇଟୋକିନ୍ ଛୋଟ ପ୍ରୋଟିନର ଏକ ସମୂହ ଯେଉଁଥିରେ କୋଷ ସଂଚାର ସାମିଲ ହୋଇଥାଏ। ଇମ୍ୟୁନ୍ କୋଷ ଓ ଅଣପ୍ରତିରକ୍ଷା କୋଷ ସାଇଟୋକିନ୍ସ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ। ସାଇଟୋକିନ୍ସ ବାଧ୍ୟକରି ରିସେପ୍ଟର୍ସ ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଓ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଭଳି ସେଲ୍ ବିକାଶ, ସେଲ୍ ଭେଦଭାବ ଆଦି ପୁରା କରିଥାନ୍ତି। ସାଇଟୋକିନ୍ସ ମୁଖ୍ୟତଃ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟାର ମଧ୍ୟସ୍ଥ ଓ ନିୟାମକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏମାନେ କୋଷଗୁଡିକୁ ସିଗ୍ନାଲ ପଠାଇ ଶରୀରର ପ୍ରତିରୋଧକ ସିଷ୍ଟମକୁ ଗତିଶୀଳ କରିଥାନ୍ତି। ବ୍ରେଡିକିନିନ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରୋଟିନ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସୁଜନ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ପ୍ରୋଟିନର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ହେଲେ ଏହାକୁ ସାଇଟୋକିନ୍ସ ତୁଫାନ ବା ବ୍ରେଡିକିନିନ୍ ତୁଫାନ କୁହାଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ମଲ୍ଟିପଲ୍ ଅର୍ଗାନ୍ ଫେଲ୍ୟୋର୍ ହୋଇଥାଏ।

ମଲ୍ଟିପଲ୍ ଅର୍ଗାନ୍ ଫେଲ୍ୟୋର୍ କଣ :

ଯେତେବେଳେ ଶରୀରର ଦୁଇରୁ ଅଧିକ ଅଙ୍ଗ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥାଏ ତାକୁ ମଲ୍ଟିପଲ୍ ଅର୍ଗାନ୍ ଫେଲ୍ୟୋର କୁହାଯାଏ। ଭିଟାମିନ-ଡି ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତାକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ। ଭିଟାମିନ-ଡି ଟି ହେଲ୍ପର ସେଲ ଟାଇପ-୧ର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ରୋକିଥାଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭିଟାମିନ-ଡିର ସକ୍ରିୟତାର ସମ୍ବନ୍ଧ ସାଇଟୋକିନ୍ସର ଅବରୋଧ ସହ ଜଡିତ। ଏହି ଦୁଇଟି ସାଇଟୋକିନ୍ସ ହେଲା ଗାମା ଇଣ୍ଟରଫେରାନ ଏବଂ ଆଇଏଲ-୨। ଉଭୟ ସାଇଟୋକିନ୍ସ ଯୋଗୁଁ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିପାରନ୍ତି।

(ବି: ଦ୍ର: ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାମାନ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ, କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ)

   Related Posts