Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଓଡ଼ିଶା ମାଗିଲା ଅଗଷ୍ଟ ବର୍ଷା-ବନ୍ୟାର ସହାୟତା, ଦାବି କଲା ୧୫୬୯.୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୩୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରଲର, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଡ଼କାୟତି ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ବାଇପାସ କଡ଼ରୁ ୬ ଡକାୟତ ଗିରଫ
  • ||

ଓ୍ବାର୍କ ଫ୍ରମ୍ ହୋମ୍‌ରେ ରହିଛି ବିପଦ : ଗତ ୪ ସପ୍ତାହରେ ୮୬% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ରହିବେ ସୁରକ୍ଷିତ

11/04/2020 at 7:04 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୪: ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଏବେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛି କରୋନା । ସେହିପରି ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା କାୟା ବିସ୍ତାର କରିଚାଲିଛି । ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରହି କାମ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ, ଘରୁ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ତେବେ ଏହି କାରଣରୁ ଅପରାଧର ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟ ବଦଳି ଯାଇଛି ଏବଂ ଭୟାନକ କଥା ହେଉଛି ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ୪ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସାଇବର ଅପରାଧ ୮୬% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଫେଡରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଚାମ୍ବରସ୍ ଅଫ୍ କମର୍ସ (FICCI) ଦ୍ବାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ ୱେବିନାରରେ ସାଇବର ଓକିଲ ତଥା ବିଶେଷଜ୍ଞ କନିକା ସେଠ୍ ଏହି ସୂଚନା ସେୟାର କରିଥିଲେ । ୱେବିନାର୍ ସମୟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ମଦନ ଲୋକର ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ । ଘରୁ କାମ ସହ ଜଡିତ ସତର୍କତା ବିଷୟରେ ଜଷ୍ଟିସ୍ (ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ) ଲୋକୁର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ନିଜେ ଅନଲାଇନ୍ ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି ।

କନିକା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ଏପରି ଅପରାଧ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ନକଲି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଔଷଧ ପଠାଇବା, ନକଲି ରିଚାର୍ଜ କରିବା ଏବଂ ନକଲି ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ ସବସ୍କ୍ରିପସନ୍ ପାଇଁ ଲିଙ୍କ୍ ପଠାଇବା ଦ୍ବାରା ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରୁଛନ୍ତି । ସଂଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । FICCIର ଏହି ଓ୍ବେବିନାର୍ ‘Work From Home’ ଦ୍ବାରା ସାଇବର୍ କ୍ରାଇମ୍ ସହ ଜଡିତ ।

ଜଷ୍ଟିସ ଲୋକୁର କହିଛନ୍ତି, ଘରୁ କାମ କରିବାବେଳେ ବହୁତ ସତର୍କ ରହିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଗୋପନୀୟତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଆଜିର ସମୟରେ ଯେକେହି ଆପଣଙ୍କ ସିଷ୍ଟମରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ । ଆମେରିକାରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସିଷ୍ଟମ ଦେଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହା ଉପରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ଅଫିସ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଘରେ କାମ କରିବା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ହାର୍ଡ ଡିସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କ ତଥ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ସେ କହିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ତୁମର ଅଫିସରେ ଥାଅ, ସିଷ୍ଟମରେ ଫାୟାରୱାଲ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ । ଏହା ଘରୁ କାମ ସ୍ଥିତିରେ ନାହିଁ, ଯାହା ବିପଦକୁ ବଢାଇଇଥାଏ ।

ଜଷ୍ଟିସ ଲୋକୁର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଏକଦା ଅନଲାଇନ୍ ଭିସା ସ୍କାମର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ବିଚାରପତି ଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଧ୍ୟ ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅବସର ନେବାର ବହୁତ ଦିନ ବିତିଗଲାଣି, ତଥାପି ସେ ବିଷୟରେ କିଛି ହୋଇନାହିଁ । ସେ ତଥାପି ଲୋକଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଅପରାଧି କୌଣସି ସମୟରେ ଧରାଯାଇପାରିବ ।

ଘରୁ କାମ କରିବା ସମୟରେ ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ସତର୍କତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଇ କନିକା ଏଭଳି କିଛି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି :

–          ଶକ୍ତିଶାଳୀ ୱାଇ-ଫାଇ ନେଟୱର୍କ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯେପରିକି WPA2, WPA3 ।

–          ଯେତେବେଳେ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ନାହିଁ ବ୍ଲୁଟୁଥ୍ ଏବଂ ୱାଇଫାଇ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ ।

–          ପ୍ରୟୋଗ ଏବଂ ସଫ୍ଟୱେୟାରର ଅପଡେଟ୍ ସଂସ୍କରଣ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

–          ଆଣ୍ଟି ଭାଇରସ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

–          କିଛି କ୍ଲିକ୍ କରିବା, ପରଓ୍ବାର୍ଡ କରିବା ଏବଂ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପୁରା ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ।

–          ଏକ ଆପ୍ କିମ୍ବା ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ବ୍ୟବହାର ସର୍ତ୍ତାବଳୀକୁ ଭଲଭାବେ ପଢନ୍ତୁ ।

–          ବିଜିନେସ୍ ଓନର ଓ୍ବାର୍କ ଫର୍ମ ହୋମ୍‌ ପଲିସି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ।

–          କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଡାଟା ବ୍ୟାକଅପ୍ ରଖନ୍ତୁ ।

–          ଏକ VPN ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

–          ଡାଟା ଲସ୍ ପ୍ରିଭେନସନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

–          କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୂରରୁ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହନ୍ତୁ ।

–          ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଅଡିଟ୍ ଜାରି ରଖନ୍ତୁ ।

–          ଡିଜିଟାଲ୍ ସିଗନେଚର ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନ୍ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟଗୁଡିକର ତଥ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖାଯାଇପାରିବ ।ଏହା ଆଇନ ଦ୍ବାରା ସ୍ବୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ । ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅନଲାଇନ୍ ଅପରାଧ ହୁଏ, ତେବେ ଆଇଟି ଆକ୍ଟ ୨୦୦୦ର ଧାରା ୬୬, ୬୬C, ୬୬D ଏବଂ IPC ୪୨୦ ଅନୁଯାୟୀ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇପାରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ସାମ୍ବିଧାନିକ ବେଞ୍ଚ ଦ୍ବାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ଗୋପନୀୟତା ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ଘୋଷିତ ହୋଇଥାଏ । ଏହାସହ ଜାତୀୟ ସାଇବର ଅପରାଧ ରିପୋର୍ଟ ପୋର୍ଟାଲ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏକ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ । 

   Related Posts