Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଶ୍ଵସ୍ତି: କମୁଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୮୦୯ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର-ଜାନୁଆରୀ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ: ଭୁବନେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ଓ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ କରିପାରିବେ କୋଭିଡ୍‌ ଟେଷ୍ଟ
  • ||
  • ପରୀ ବାପା-ମା’ଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେପି ଟିମ୍, ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍‌ର ଟୟଲେଟ୍‌ରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ପୁଣି ଏକ ନକଲି ଘିଅ କମ୍ପାନୀରେ ଚଢାଉ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅପମିଶ୍ରିତ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ
  • ||
  • ପ୍ରେମ: ସେୟାର ଚାଟ୍‌ରୁ ଆରମ୍ଭ ଫେସବୁକରେ ଶେଷ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ଅଶ୍ଲୀଳ ଫଟୋ ପୋଷ୍ଟ କଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ମେଡିକାଲରେ ଚାକିରୀ ଦେବାକୁ କହି ଠକୁଥିଲା ଯୁବକ, ଗିରଫ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଦନ୍ତା ହାତୀର ମୃତଦେହ ଠାବ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ନାଁରେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ଏତଲା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅନଲାଇନରେ ନିର୍ମାଲ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବା ନେଇ ସିଂହଦ୍ବାର ଥାନାରେ ଆମାଜନ ଇଣ୍ଡିଆ ବିରୋଧରେ ସେବାୟତଙ୍କ ଏତଲା
  • ||

ବିନା ଏସିରେ ନିଜକୁ ଓ ଘରକୁ କିଭଳି ଥଣ୍ଡା ରଖିବେ, ଗରମରୁ ଆରାମ ପାଇବା ପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଉପାୟ

19/08/2020 at 10:37 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୦୮ : ଗରମ ତାପମାତ୍ରା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ଗରମ ଯୋଗୁଁ ବିଜୁଳି ବିଲ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଆସିଥାଏ | କାରଣ ଗରମରୁ ଆରାମ ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକେ ବହୁଳ ମାତ୍ରାରେ ଏସି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ କିଛି ସାଧାରଣ ଓ କମ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଗରମରୁ ଆରାମ ପାଇପାରିବେ | କିଛି ସାମାନ୍ୟ ଟିପ୍ସ ଅବଲମ୍ବନ କରି ଆପଣ ଗରମରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ |

. ପରଦା ବ୍ୟବହାର କରିବାଝରକାରେ ପରଦା ନ ଲଗାଇଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ସିଧାସଳଖ ଘର ଭିତରେ ପଡିଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ ଘରର ତାପମାତ୍ରା ବଢି ଯାଇଥାଏ | ଆମେରିକା ଉର୍ଜା ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ ଘର ଓ ଝରକାରେ ପରଦା ବ୍ୟବହାର କରି ଗରମ ୪୫ ପ୍ରତିଶତ କମ କରାଯାଇପାରେ | 

. ପୁଦିନା ଚା‘ – ଆଉ ଏକ ଉପାୟ ହେଲା ପୁଦିନା | ପୁଦିନା ଚା’ ତିଆରି କରି ଫ୍ରିଜରେ ରଖିଦେବେ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ହେବାପରେ ତାକୁ ସେବନ କରିପାରିବେ | ପାଣିରେ ପୁଦିନା ପତ୍ର ପକାଇ ତାକୁ ଫ୍ରିଜରେ ରଖିଦେବେ | ଏହାକୁ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲରେ ପୁରାଇ ଶରୀରରେ ସ୍ପ୍ରେ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ | ଏହାଦ୍ୱାରା ପୁଦିନାରେ ଥିବା ମେଁନ୍ଥଲ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା କରିଥାଏ | 

. ବରଫ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା କପଡାବରଫ କିମ୍ବା କପଡାକୁ ଥଣ୍ଡା କରି ଗଲା ଓ ଗୋଇଠିରେ ୫ ମିନିଟ ପାଇଁ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଯାଏଁ କମି ଯାଇଥାଏ | ଗଳାରେ ଏହିଭଳି କଲେ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ |

. ଥଣ୍ଡା ପାଣି ବୋତଲ କିଛି ଥଣ୍ଡା ପାଣି ବୋତଲକୁ ଡେସ୍କ ଫ୍ୟାନ ସାମ୍ନାରେ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ | ବୋତଲ ଦେଇ ଥଣ୍ଡା ପବନ ଆସିବ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଗରମରୁ ଆରାମ ଦେବ | କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ପାଣିରେ ଲୁଣ ପକାଇ ଫ୍ରିଜ କଲେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଗରମରୁ ରକ୍ଷା ପାଇହେବ |

. ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଆମେରିକାର ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନ୍ୟ ରଙ୍ଗ ଅପେକ୍ଷା ନୀଳ ରଙ୍ଗ ଦିଆଯାଇଥିବା କୋଠରୀ ବସିଲେ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ | ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, ନୀଳ ରଙ୍ଗ ମନୋବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଶାନ୍ତି ଦେଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥାଏ |

. ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପାଣି ଶରୀରରେ ସାମାନ୍ୟ ଡି ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ଆମେରିକାର ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁସାରେ ଯଦି ଶରୀରରେ ଡି ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ହୁଏ ତାହେଲେ ପରିସ୍ରା ହଳଦିଆ ହୋଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ଅତିକମରେ ଦିନକୁ ୪ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ |

. ଥଣ୍ଡା ଚାଦର ନିଜ ଚାଦର ଓ ତକିଆକୁ ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ତାକୁ କିଛି ସମୟ ଯାଏଁ ଫ୍ରିଜରେ ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ | ଶୋଇବାର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ବାହାର କରି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଗରମରୁ ଆରାମ ମିଳିବ ସହ ଶୋଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ମଜା ଲାଗିବ |

   Related Posts