Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଗଣପତିଙ୍କ ଆଗମନ ପୂର୍ବରୁ ଏହିସବୁ ଦିଗ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦିଅନ୍ତୁ, ମିଳିବ ବାପ୍ପାଙ୍କ କୃପା

21/08/2020 at 6:14 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୧/୦୮ : ୨୨ ତାରିଖରେ ସାରା ଦେଶରେ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ପାଳନ କରାଯିବ | ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ଦିନ ଲୋକେ ଘରେ କିମ୍ବା କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ବାପ୍ପାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନା କରନ୍ତି | ଏହାପରେ ବିଧି ବିଧାନ ସହ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରନ୍ତି | ବାପ୍ପାଙ୍କୁ ସ୍ଥାପନା କଲାବେଳେ କେତେକ ଦିଗ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଉଚିତ |

ଗଜାନନଙ୍କୁ ଆଣିବା ସମୟରେ ସଫା ବସ୍ତ୍ର ଧାରଣ କରିବା ଉଚିତ | ପୁରୁଷମାନେ ମୁଣ୍ଡରେ ଟୋପି କିମ୍ବା ରୁମାଲ ବାନ୍ଧିବା ଉଚିତ | ଗଣେଶ ସ୍ଥାପନା ସମୟରେ ଶୁଦ୍ଧ ଓ ସଫା ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରିବା ଉଚିତ | ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନା ସ୍ଥାନ ସ୍ୱଚ୍ଛ ହେବା ଉଚିତ | ଘରର ମହିଳାମାନେ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଆଣି ଆଳତି କରିବା ଉଚିତ | ଯେଉଁ ଚୌକିରେ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନା କରିବେ ସେଥିରେ ନାଲି କିମ୍ବା ସବୁଜ କପଡା ପକାଇ ତାଉପରେ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନା କରିବା ଉଚିତ | ଏହାପରେ ମୂର୍ତ୍ତି ଉପରେ ଗଙ୍ଗାଜଳ ଛିଞ୍ଚି ବାପ୍ପାଙ୍କୁ ପିତା ଧାରଣ କରାଇବେ | ଏହାପରେ କଳସ ସ୍ଥାପନା କରିବେ | କଳସରେ ଆମ୍ବ ଡାଳ କିମ୍ବା ପତ୍ର ଉପରେ ନଡ଼ିଆ ବାନ୍ଧି କଳସ ବସାଇବେ କରିବେ | କଳସ ସ୍ଥାପନା ପରେ ବାପ୍ପାଙ୍କୁ ଦୁବ ଅର୍ପଣ କରିବେ | ଏହାପରେ ପଞ୍ଚାମୃତ, ମୋଦକ ଭୋଗ ଲଗାଇବେ | ଏହାପରେ ଧୂପ, ଦୀପ, ପୁଷ୍ପ ଆଦି ଅର୍ପଣ କରିବେ | ଏହାପରେ ବାପ୍ପାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ଜଳାଇବେ ଏବଂ ଆଳତି କରିବେ |

ବାପ୍ପାଙ୍କ ସ୍ଥାପନା ଦକ୍ଷିଣ ଓ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ କରିବେ ନାହିଁ | ବାପ୍ପାଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ପୂର୍ବ ଓ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ସ୍ଥାପନା କରିବେ | ଘର ହେଉଁ କିମ୍ବା କର୍ମକ୍ଷେତ୍ର ଗୋଟିଏ ଜାଗାରେ ଗଣପତିଙ୍କ ଦୁଇଟି ପ୍ରତିମା ଏକାସଙ୍ଗେ ରଖିବେନାହିଁ | ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଦୁଇଟି ପ୍ରତିମା ରଖିଲେ ଧନହାନି ହୋଇଥାଏ | ବାପ୍ପାଙ୍କ ମୁହଁ ଯେଭଳି ଘରର କବାଟ ଆଡକୁ ହେଇନଥିବା ସେ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା ଉଚିତ | ଗଣପତିଙ୍କ ମୁଖ ଆଡକୁ ସୌଭାଗ୍ୟ, ସିଦ୍ଧି ଏବଂ ସୁଖ ରହିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି |

ଗଣପତିଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ବିସର୍ଜନ ଦିନ ଯାଏଁ ଜଳାଇବା ଉଚିତ | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ | ୧୦ ଦିନ ଯାଏଁ ନିୟମିତ ସମୟରେ ବାପ୍ପାଙ୍କ ଆଳତି କରିବା ଉଚିତ | ଗଣପତି ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ତାଙ୍କ କୃପା ପାଇବା ପାଇଁ ସଠିକ ସମୟରେ ପ୍ରସାଦ ଓ ଆଳତି କରିବା ଉଚିତ | ଏହାଦ୍ୱାରା ବାପ୍ପା ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି |

   Related Posts