Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ତୃତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି, ତଥାପି ଭୟଭୀତ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ: ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୋଲିସ କବଜାରେ ୩ ଧଳାଜହର ବେପାରୀ, ୧୭୨ ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • କ୍ୟାପଟେନ୍ ପଦ ଛାଡିବା ପରେ କୋହଲିଙ୍କ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ରେ ସୁଧାର, ଟପ୍-୧୦କୁ ଫେରିଲେ ବୁମରା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି; ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଗାଁ ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଜାଆଁଳା ଭାଇ ମୃତ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ମିଶି ପାରନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୋଷ୍ଟର ଗର୍ଲ ପ୍ରିୟଙ୍କା ମୌର୍ଯ୍ୟ, କହିଲେ- ପାର୍ଟି ମୋର ଫାଇଦା ଉଠାଇଲା
  • ||
  • ଭାରତର ଷ୍ଟାର ଟେନିସ୍ ଖେଳାଳି ସାନିଆ ମିର୍ଜାଙ୍କ ଅବସର ଘୋଷଣା, ୨୦୨୨ ହେବ ଶେଷ ସିଜିନ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୮୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୪୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୬୦୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୬୭୦୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଗ୍ଲୋବାଲ ମେୟର୍ସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ-୨୦୨୧: ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୫ ସହରରେ ରାଉରକେଲା, ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ପ୍ରଶଂସା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ ଅଛି କେତେ ବୁଥ, ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କେତେ ଓ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କେତେ : କେମିତି କରାଯିବ ପରିଚାଳନା

11/03/2019 at 6:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୧/୩ : ଏପ୍ରିଲ ୧୧, ୧୮, ୨୩ ଓ ୨୯ରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ହେବ ଭୋଟ । ରବିବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ତତ୍ପର ହୋଇ ପଡିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । ପୋଷ୍ଟର, ହୋଡିଂ ହଟା କାମ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାୟତଃ ଶେଷ ହୋଇଛି । ନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ, ଅବାଧ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବାକୁ ଜିଳ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଲାଗିପଡିଛି । ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ପାଳନ, ଆଇନ ଶୃଖଂଳା ରକ୍ଷା, ସୁରୁଖୁରୁରେ ମତଦାନ କରାଇବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିପଡିଛି ।

ନିର୍ବାଚନ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ତତ୍ପର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ। କାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଏବେ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ । କେଉଁ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳିରେ କେତେ ବୁଥ୍, କେଉଁ ବୁଥ୍ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ, କିଏ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ, କେଉଁଠି ଭୋଟିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଭିଡିଓଗ୍ରାଫି କରାଯିବ, କେଉଁଠି ଲାଗିବ ସିସିଟିଭି, କେଉଁଠି ଅର୍ଧସାମରିକ ବଳ ନିୟୋଜିତ ହେବେ- ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସେ ସବୁର ହିସାବ ଦେଇଛି ।  

ଏହି କ୍ରମରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୨୪୬ଟି ବୁଥ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୩୫୦ଟିକୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଞ୍ଚଳରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପାରା ମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯିବ । ସେହିପରି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୫୫୩ ଟି ବୁଥରୁ ୧୪୫ ଟି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ । ୧୬୩ ଟି ବୁଥ୍ ରେ ଓ୍ତେବ୍ କାଷ୍ଟିଙ୍ଗ, ୮୫ ଟି ବୁଥ୍ ରେ ମାଇକ୍ରୋ ଅବଜରଭର, ୨୩୯ ବୁଥରେ ଭିଡିଓଗ୍ରାଫି କରାଯିବ ।

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗି ପଡିଛି । ଜିଳ୍ଲାରେ ୧୫୪୭ ପୋଲିଂ ବୁଥ୍ ରୁ ୨୫୬ ଟି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ । ନିର୍ବାଚନରେ ସିସିଟିଭି, ମାଇକ୍ରୋଅବଜର୍ଭର, ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ, ଓ୍ବେବ-କାଷ୍ଟିଂ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବଳର ସହାୟତା ନିଆଯିବ ।

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ମାଓ ପ୍ରବଳ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ପାଖା ପାଖି ୧୯୬ ଟି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଏ ସବୁ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ୧୨୮ଟି ବୁଥ୍ ନକ୍ସଲ ପ୍ରବଣ । ଏଠି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଅଧିକ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ସହ କୁମ୍ବିଂ ଅପରେସନକୁ ଜୋରଦାର କରାଯିବ ।

ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ୯ଟି ବୁଥରେ ହେଲିକ୍ୟାପ୍ଟର ସହାୟତାରେ ପୋଲିଂ ପାର୍ଟି ପଠାଯିବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ରାୟଗଡା ମଧ୍ୟ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରବଣ ଜିଲ୍ଲା ହୋଇଥିବାରୁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ହୋଇଛି। ଏବେ ଠୁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଇଲାକାରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି ।

ଗଂଜାମ, ଗଜପତି,  ନୟାଗଡ଼, କଳାହାଣ୍ଡି, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଯାଜପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ତତ୍ପର । ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଓ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବୁଥ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ନଜର ରଖିଛି ପ୍ରଶାସନ । ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳି ପାଇଁ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ନୋଡାଲ ଅଫିସର ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଛି ।

ଏହାସହ ପୋଲିଂ ବୁଥ୍‌ କୁ ଭୋଟର କିପରି ସୁବୁଧାରେ ଆସି ମତଦାନ କରିପାରିବେ ତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts