Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||
  • ଶୀତ ଖେଳୁଛି ଲୁଚକାଳି : ଆଜି ବଢିବ ଥଣ୍ଡା, କିନ୍ତୁ କାଲି କମିଯିବ
  • ||
  • ମହାପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି: ମିନିବସରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ: ବାଲିନାଶିରେ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଗୋଡ଼େଇ ଗୋଡ଼େଇ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବେଆଇନ୍ ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଜବତ, ମାଲିକଙ୍କ ଉପରେ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ଫାଇନ୍ ଲଗାଇଲେ ତହସିଲଦାର
  • ||

ଜାଣନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ ଅଛି କେତେ ବୁଥ, ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କେତେ ଓ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କେତେ : କେମିତି କରାଯିବ ପରିଚାଳନା

11/03/2019 at 6:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୧/୩ : ଏପ୍ରିଲ ୧୧, ୧୮, ୨୩ ଓ ୨୯ରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ହେବ ଭୋଟ । ରବିବାର ସଂଧ୍ୟାରେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ତତ୍ପର ହୋଇ ପଡିଛି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ । ପୋଷ୍ଟର, ହୋଡିଂ ହଟା କାମ ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାୟତଃ ଶେଷ ହୋଇଛି । ନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ, ଅବାଧ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବାକୁ ଜିଳ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଲାଗିପଡିଛି । ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ପାଳନ, ଆଇନ ଶୃଖଂଳା ରକ୍ଷା, ସୁରୁଖୁରୁରେ ମତଦାନ କରାଇବାକୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗିପଡିଛି ।

ନିର୍ବାଚନ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ତତ୍ପର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ। କାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଏବେ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ । କେଉଁ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳିରେ କେତେ ବୁଥ୍, କେଉଁ ବୁଥ୍ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ, କିଏ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ, କେଉଁଠି ଭୋଟିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଭିଡିଓଗ୍ରାଫି କରାଯିବ, କେଉଁଠି ଲାଗିବ ସିସିଟିଭି, କେଉଁଠି ଅର୍ଧସାମରିକ ବଳ ନିୟୋଜିତ ହେବେ- ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ସେ ସବୁର ହିସାବ ଦେଇଛି ।  

ଏହି କ୍ରମରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୨୪୬ଟି ବୁଥ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ୩୫୦ଟିକୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଞ୍ଚଳରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପାରା ମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯିବ । ସେହିପରି ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ୧୫୫୩ ଟି ବୁଥରୁ ୧୪୫ ଟି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ । ୧୬୩ ଟି ବୁଥ୍ ରେ ଓ୍ତେବ୍ କାଷ୍ଟିଙ୍ଗ, ୮୫ ଟି ବୁଥ୍ ରେ ମାଇକ୍ରୋ ଅବଜରଭର, ୨୩୯ ବୁଥରେ ଭିଡିଓଗ୍ରାଫି କରାଯିବ ।

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଲାଗି ପଡିଛି । ଜିଳ୍ଲାରେ ୧୫୪୭ ପୋଲିଂ ବୁଥ୍ ରୁ ୨୫୬ ଟି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ । ନିର୍ବାଚନରେ ସିସିଟିଭି, ମାଇକ୍ରୋଅବଜର୍ଭର, ଭିଡିଓ ରେକର୍ଡିଂ, ଓ୍ବେବ-କାଷ୍ଟିଂ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବଳର ସହାୟତା ନିଆଯିବ ।

ବଲାଙ୍ଗୀର ଜିଲ୍ଲା ମାଓ ପ୍ରବଳ ଅଞ୍ଚଳ ହୋଇଥିବାରୁ ପାଖା ପାଖି ୧୯୬ ଟି କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ଏ ସବୁ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି । ସେହିଭଳି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ୧୨୮ଟି ବୁଥ୍ ନକ୍ସଲ ପ୍ରବଣ । ଏଠି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଅଧିକ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ ସହ କୁମ୍ବିଂ ଅପରେସନକୁ ଜୋରଦାର କରାଯିବ ।

ବିଛିନ୍ନାଞ୍ଚଳର ୯ଟି ବୁଥରେ ହେଲିକ୍ୟାପ୍ଟର ସହାୟତାରେ ପୋଲିଂ ପାର୍ଟି ପଠାଯିବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ରାୟଗଡା ମଧ୍ୟ ମାଓବାଦୀ ପ୍ରବଣ ଜିଲ୍ଲା ହୋଇଥିବାରୁ ପୋଲିସ ପକ୍ଷରୁ କଡା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ହୋଇଛି। ଏବେ ଠୁ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଇଲାକାରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି ।

ଗଂଜାମ, ଗଜପତି,  ନୟାଗଡ଼, କଳାହାଣ୍ଡି, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଯାଜପୁରରେ ମଧ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ତତ୍ପର । ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଓ ଅତି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ବୁଥ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ନଜର ରଖିଛି ପ୍ରଶାସନ । ବିଭିନ୍ନ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳି ପାଇଁ କଳାହାଣ୍ଡିରେ ନୋଡାଲ ଅଫିସର ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଛି ।

ଏହାସହ ପୋଲିଂ ବୁଥ୍‌ କୁ ଭୋଟର କିପରି ସୁବୁଧାରେ ଆସି ମତଦାନ କରିପାରିବେ ତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts