Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର ; ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗଣେଶ ନଗରରେ ପୁଲିସ୍ ର ଚଢାଉ
  • ||
  • ନକଲି ଟମାଟ, ଚିଲି, ସୋୟା ସୋସ୍ ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କେତେ ପରିମାଣର ନକଲି ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ତାହା ତଦନ୍ତ ପରେ ଜଣାପଡିବ ବୋଲି ପୁଲିସର ସୂଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼ରେ ବିରାଟ ଚାଷୀ ସମାବେଶ, ଯୋଗଦେଲେ ୧୦ ଜିଲ୍ଲାର ୫ ହଜାର କୃଷକ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଜୟପୁର କୋଟପାଡରେ ନକଲି ବିଦେଶୀ ମଦ କରାଖାନା ଠାବ, ବିପୁଳ ପରିମାଣର ନକଲି ମଦ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : STFର ଚଢାଉ ବେଳେ ଜଳେଶ୍ୱର ବଜାରରୁ ନକଲି ପାନ ମସଲା ଜବତ, ଦୁଇ ଅଟକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଜଳେଶ୍ଵର ଝାଡ଼େଶ୍ୱରପୁର ବସ୍ତିରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବୋଲେରୋ ଧକ୍କାରେ ସାଇକେଲ୍ ଆରୋହୀ ମୃତ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ମୃତଦେହ ରଖି ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୪ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ ନେତାଜୀ ବସ୍ ଟର୍ମିନାଲର ଶିଳାନ୍ୟାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||

ଏପରି ହୋଇଛି ଇରାନୀ ଆଣବିକ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ହତ୍ୟା, ଟ୍ରକ ଉପରେ ଥିଲା ବନ୍ଧୁକ, ଉପଗ୍ରହରୁ ଦବିଲା ଟ୍ରିଗର

8/12/2020 at 9:51 PM

ତେହେରାନ : ଇରାନ ବରିଷ୍ଠ ଆଣବିକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମୋହସିନ ଫଖରୀଜାଦେହଙ୍କୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳରେ ବିକଶିତ ଉପଗ୍ରହକୁ ଅସ୍ତ୍ର କରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଇସ୍ଲାମିକ ରିଭଲ୍ୟୁସନ ଗାର୍ଡ ମୁଖପାତ୍ର ବ୍ରିଗେଡିୟର ଜେନେରାଲ ରମଜାନ ସରିଫ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଣୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଫଖରୀଜାଦେହଙ୍କ ହତ୍ୟା ଓ ହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଜାରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିରାମ ଲାଗିଛି। ବିଶ୍ୱରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ତଥା ବିରଳରୁ ବିରଳତମ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜେନେରାଲ ରମଜାନ ସରିଫ।  

ରାଜରାସ୍ତାରେ ଫଖରୀଜାଦେହଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରାଯାଉଥିଲା ବୁଲେଟପ୍ରୁଫ କାରର ପଛ ସିଟ୍‌ରେ ତାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ବସିଥିଲେ। ଫଖରୀଜାଦେହଙ୍କ ଉପରକୁ ମୋଟ ୧୩ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ଚଳାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ ବି ଗୁଳି ତାଙ୍କଠାରୁ ମାତ୍ର କିଛି ଇଞ୍ଚ ଦୂରରେ ବସିଥିବା ପତ୍ନୀଙ୍କ ଦେହରେ ବାଜି ନାହିଁ। ଫଳରେ ସେ ଆକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛନ୍ତି। ଫଖରୀଜାଦେହଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି ଚଳାଯାଇଥିବୋ ଗୁଳି ଗୋଟେ ସେଣ୍ଟିମିଟର ଏପଟସେପଟ ବି ହୋଇ ନାହିଁ। ଏଥିଲାଗି ସ୍ମାସ ହୋପର ରାଇଫଲର ଉପଯୋଗ କରାଯାଇଥିବାର ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଇରାନ ଏଥିଲାଗି ସିଧା ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଦାୟି କରୁଛି।

ଇସ୍ରାଏଲ ନିର୍ମିତ ସ୍ମାସ୍‌ ହୋପର ବନ୍ଧୁକକୁ ବିଶ୍ୱର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠୁ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଆଗ୍ନେୟାସ୍ତ୍ର ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ଏହାର ଟାର୍ଗେଟରୁ ବୁଲେଟ୍ ପ୍ରୁଫ ବାହାନ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତି ପାରିବ ନାହିଁ। ଫଖରୀଜାଦେହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ବୁଲେଟପ୍ରୁଫ ବାହନରେ ଯାତାୟାତ କରୁଥିଲେ। ଏଣୁ ହତ୍ୟାକାରୀ ଏହି ରାଇଫଲ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବାର ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି।  ଏହି ରାଇଫଲ ନିଜକୁ ନିଜେ ଟାର୍ଗେଟ ଲକ୍‌ କରିବା ସହ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଅଚୁକ ସନ୍ଧାନ କରିପାରେ। ଏଣୁ କାରରେ ଫଖରୀଜାଦେହଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କଦେହରେ ଗୋଟେବି ଗୁଳି ବାଜି ନାହିଁ।

ଇସ୍ରାଏଲୀ କମ୍ପାନୀ ଏହି ବନ୍ଧୁକକୁ ବିକଶିତ କରିଛି। ଯାହାକୁ ରିମୋଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ୱିପନ୍‌ ଷ୍ଟେସନ(ଏଲଆରସିଡବ୍ଲୁଏସ୍)  ବି କୁହାଯାଉଛି।  ଏହି ୱିପନ ସିଷ୍ଟମ ସ୍ମାସ୍ ୨୦୦୦କମ୍ପ୍ୟୁଟରାଇଜ ଗନସାଇଟ୍‌ ଓ ଦୂରରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରାଯାଇପାରୁଥିବା ମାଉଣ୍ଟ ସହ ମିସାଇ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅସ୍ତ୍ରକୁ ଗନମାଉଣ୍ଟର ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ପଡି ନଥାଏ। ନିଜକୁ ନିଜେ ଟାର୍ଗେଟ୍ ଖୋଜି ଲକ୍‌ କରିବା ସହ ଲକ୍ଷ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିପାରେ।

ଫଖରୀଜାଦେଙ୍କ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ସ୍ଥଳରୁ ମାତ୍ର ଦେଢମିଟର ଦୂରରେ ରାସ୍ତାକଡରେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଟ୍ରକରେ ଏହି ଅସ୍ତ୍ର ଲଗାଇ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଛି। ଏଣୁ ତାଙ୍କ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ସ୍ଥଳରେ କେହିବି ଉପସ୍ଥିତ ନଥିଲେ। ଏହି ହତ୍ୟାଲାଗି ଇରାନ ଏବେ ଇସ୍ରାଏଲୀ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ମୋସାଦକୁ ଦାୟି କରୁଛି। ଏଣୁ ଏହାର ପ୍ରତିଶୋଧ ଲାଗି ଇରାନ ଏବେ ଇସ୍ରାଏଲକୁ ଖୋଲା ଚେତାବନି ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି।

   Related Posts