Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ ଓ ବଙ୍ଗଳାଦେଶରେ ପିଆଜ ଦର ଏବେ କେତେ ଜାଣନ୍ତୁ

8/10/2019 at 3:39 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୮|୧୦: ଭାରତ ବଜାରରେ ଏବେ ପିଆଜ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ଖାଉଟିଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ୁଛି। ତେବେ ଭାରତ ଅପେକ୍ଷା ବାଂଲାଦେଶ ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ପିଆଜ ଦର ଅଧିକ ହୁହୁ ହୋଇ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ନିକଟରେ ବାଂଲାଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ୍‌ ହସିନା ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ। ବାଂଲାଦେଶକୁ ଭାରତ କାହିଁକି ପିଆଜ ରପ୍ତାନୀ ବନ୍ଦ କରିଛି ଏନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସହ ହସିନା ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ବାଂଲାଦେଶକୁ ପିଆଜ ରପ୍ତାନୀ  ବନ୍ଦ କରିବା ପରେ ସେଠାକାର ଲୋକେ ପିଆଜ ପାଇଁ ଦହଗଞ୍ଜ ହେଉଥିବା କଥା ହସିନା କହିଥିଲେ। ସେହିପରି ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ପିଆଜ ଦର ଆକାଶ ଛୁଆଁ। ପାକିସ୍ତାନ ଓ ବାଙ୍ଗାଲାଦେଶ​‌ରେ ପିଆଜ ଦର କେତେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଭାରତରେ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ପିଆଜ କିଲୋ ପିଛା ୪୦ରୁ ୫୦ ଟଙ୍କାରେ ଦରରେ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି। ପିଆଜ ଦରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି। ସେଥିଲାଗି ଭାରତ ବାହାରକୁ ପିଆଜ ରପ୍ତାନୀ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କଟକଣା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଛି। ବିଶେଷକରି ପାକିସ୍ତାନ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ଉପ​‌ରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ପଡ଼ିଛି। ସାଧାରଣତଃ ଭାରତରୁ ଯାଉଥିବା ପିଆଜ ଉପରେ ବାଂଲାଦେଶର ଲୋକମାନେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି।  

 ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବାଂଲରାଦେଶରେ ପିଆଜ କିଲୋ ପିଛା ଏବେ ୧୧୦ରୁ ୧୨୦ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସର ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ବାଂଲାଦେଶରେ ପିଆଜ ଦର ଏକା ଥରକେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି।

ସେହିପରି ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ପିଆଜ ଦର ଆକାଶ ଛୁଆଁ। ପାକିସ୍ତାନରେ ପିଆଜ କିଲୋ ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଏଥିଲାଗି ପାକିସ୍ତାନର ଖାଉଟିମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଅସୁବିଧାରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନ ଓ ବାଂଲାଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ନେପାଳରେ ପିଆଜ କିଲୋ ପିଛା ୧୨୦ରୁ ୧୩୦ ଦରରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି।

   Related Posts