Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଫାଇନ ଲଗାଇଲେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସବୁଠୁ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଋଣ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଶ୍ରେୟସ ଆୟରଙ୍କ ଉପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସର ନଜର, ରାହୁଲ ଓ ଧାଓ୍ୱନ ବି ବଦଳାଇବେ ଟିମ୍ !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୬କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨୬୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜରୁରୀକାଳିନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କଲେ ଗଭର୍ଣ୍ଣର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପରେ କଟକଣା କଡାକଡି
  • ||
  • ୧୮ କେଜିର ବଜ୍ରକାପ୍ତା ଉଦ୍ଧାର, ଡିଲ୍ ବେଳେ ଧରିଲା ବନ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୬୫ ମୃତ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଫସଲ ନଷ୍ଟ କରି ଫେରିଗଲେ ଝାଡଖଣ୍ଡୀ ହାତୀପଲ, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବି କଲେ ଚାଷୀ
  • ||
  • ଓଡିଶା ଉପକୂଳରେ ମାଡ ହେବ ବାତ୍ୟା ! ଡିସେମ୍ବର ୩ରୁ ୬ ଯାଏଁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା
  • ||

ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବଢାଇବା ସହିତ ଇମ୍ୟୁନିଟି ଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍ କରିଥାଏ ପିଚ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଅନ୍ୟ ଫାଇଦା

16/06/2021 at 9:14 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୦୬: କରୋନାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୃଢ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଏବଂ ବର୍ଷା, ଋତୁରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଶରୀରରେ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ।ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହି ଋତୁରେ ଆସୁଥିବା ଫଳ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇ ଥାଏ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଆସୁଥିବା ଫଳଗୁଡ଼ିକରେ ପିଚ୍ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ପିଚ୍ ଶରୀର ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଲାଭଦାୟକ ଫଳ । ପିଚରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଫାଇବର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ପିଚରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଭରପୂର ରହିଥାଏ, ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ବଢାଇଥାଏ । ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପିଚର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ…

CDC: New Salmonella Outbreak Linked To Peaches With 68 Ill In 9 States

– ପିଚରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ରହିଥାଏ । ଯାହା ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପିଚ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ । ମୌସୁମୀ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଫଳରେ ପିଚ୍ ଖାଇବା ଜରୁରୀ ।

– ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ପିଚ୍ ମଧ୍ୟ ଏକ ଉତ୍ତମ ଫଳ । ପିଚରେ ଖୁବ୍ କମ୍ କ୍ୟାଲୋରୀ ରହିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ଶୀଘ୍ର କମିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଜଳଖିଆରେ ପିଚ୍ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରିବେ ନାହିଁ । ଭୋକିଲା ଥିବାବେଳେ ଆପଣ ପିଚ୍ ଖାଇପାରିବେ ।

– ପିଚରେ ପୋଟାସିୟମ୍ ରହିଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ କିଡ୍ନୀ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ପିଚ୍ ଆପଣଙ୍କ ମୂତ୍ରାଶୟ ପାଇଁ ଏକ କ୍ଲିନିଂ ଏଜେଣ୍ଟ ଭାବରେ କାମ କରେ । ପିଚ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡ୍ନୀ ଜନୀତ ରୋଗ ହୋଇନଥାଏ ।

– ପିଚ୍ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ପିଚରେ ବିଟା କାରୋଟିନ୍ ଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ତିଆରି କରିଥାଏ । ରେଟିନାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

– ପିଚ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନ୍ସର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ରହିଥାଏ । ପିଚରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ୟାନ୍ସର ଭଳି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଅନେକ ଗବେଷଣାରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ କେମୋଥେରାପିର ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ପିଚ୍ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥାଏ ।

   Related Posts