Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ଅପ୍‌ଡେଟ୍‌: ସାମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବାତିଲ୍‌ ହେଲା ଟ୍ରେନ୍‌
  • ||
  • ଶେଷରେ ରଦ୍ଦ ହେଲା ତିନି କୃଷି ଆଇନ, ବିଧେୟକ ଉପରେ ମୋହର ମାରିଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ବିଜେପିକୁ ବଡ଼ ସଫଳତା, ପଦ୍ମ ଧରିଲେ ଶିରୋମଣି ଅକାଳି ଦଳର ମନଜିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ନୂଆ କୋଭିଡ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ନେଇ ସଚେତନ ରହିବାକୁ ଅପିଲ୍‌ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଜୁନିୟର ହକି ବିିଶ୍ୱକପ୍‌: ସେମିରେ ପ୍ରବେଶ କଲା ଫ୍ରାନ୍ସ
  • ||
  • ବଙ୍ଗୋମୁଣ୍ଡା ଆଇଆଇସିଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : କଲେଜ ସମ୍ମୁଖରୁ ୨ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ପ୍ରତିବାଦରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୪ କୋଚ୍‌ଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅବସର, ଅପାରଗତା ଓ ଦାୟିତ୍ବରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
  • ||
  • ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ, ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବଢିଲା
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ବିଲରେ ପଡିଛି ନରକଙ୍କାଳ, ଧାନ କାଟିବା ବେଳେ ଦେଖିଲେ ଲୋକେ
  • ||

IAS ଅଫିସର ପାଆନ୍ତି ଏତିକି ଦରମା, ଘର ଗାଡି ସହ ମିଳିଥାଏ ଏହି ସବୁ ସୁବିଧା…

18/10/2021 at 12:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୮।୧୦: ପ୍ରତିବର୍ଷ ଦେଶର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଯୁବକ ଓ ଯୁବତୀ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥାନ୍ତି । ଯାହାକି ଭାରତର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସିଭିଲ୍‌ ସେବା ପାଇଁ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ କେବଳ ସଫଳ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ IAS, IPS ଏବଂ IFS ପରି ମହାନ ମହାନ ପଦବୀ ପାଇଥାନ୍ତି । ଯାହା ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଶ୍ରେଣୀ ସେବାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛି, ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଭଳି ବୃତ୍ତି ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଯୁବକ ଯୁବତୀ ସେମାନଙ୍କର ଭଲ ଚାକିରୀ ଏବଂ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ୟାକେଜର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଛାଡି ଏଥି ପାଇଁ ନିଜକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଥାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଅନେକ ସମୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସେ ଯେ, ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଦରମା କେତେ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସହିତ ସେମାନେ କଣ କଣ ସୁବିଧା ପାଇଥାନ୍ତି ।

ତେବେ ୟୁପିଏସସି ପରୀକ୍ଷାରେ ସଫଳ ହେବା ପରେ, ଯେଉଁ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (ଆଇଏଏସ୍) ପାଇଁ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଦେଶର ଅମଲାତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବେ। UPSAC ପରୀକ୍ଷାରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା (ଆଇଏଏସ୍), ଭାରତୀୟ ପୋଲିସ ସେବା (ଆଇପିଏସ୍) ଏବଂ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ସେବା (ଆଇଏଫଏସ୍) ସମେତ ୨୫ରୁ ଅଧିକ ବର୍ଗର ସେବା ଏଥିରେ ସାମିଲ ରହିଛି । ଏଥିରେ, IAS ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । IAS ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପ୍ରଶାସନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଠାରୁ କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ହୁଅନ୍ତି । କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବଙ୍କ ପଦ ହେଉଛି ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପଦବୀ।

ସଫଳ UPSC ପରୀକ୍ଷା ପରେ IAS ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଦେଶର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏକ ଅଂଶ ହୁଅନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ କି ସେମାନେ ଏକ ବଡ଼ ବେତନ ବା ପ୍ୟାକେଜ୍ ସହ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପାଇଥା’ନ୍ତି । ସପ୍ତମ ବେତନ ଆୟୋଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମୌଳିକ ଦରମା ହେଉଛି ୫୬,୧୦୦ ଟଙ୍କା। ତାଙ୍କର ଦରମା ସହିତ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ । ତେବେ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦରମା ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ଏଥି ସହିତ IAS ର ବରିଷ୍ଠ ପଦବୀ କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବଙ୍କ ଦରମା ୨,୫୦,୦୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହା ହେଉଛି ଆଇଏଏସ୍ ବର୍ଗର ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସର୍ବାଧିକ ଦରମା ।

ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦରମା ବିଭିନ୍ନ ପେ ବ୍ୟାଣ୍ଡରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି ।, ଯେଉଁଥିରେ ଜୁନିୟର ସ୍କେଲ୍, ସିନିୟର ସ୍କେଲ୍ ଏବଂ ସୁପର ଟପ୍ ସ୍କେଲ୍ ସାମିଲ ରହିଛି। ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଭ୍ରମଣ ଭତ୍ତା ଏବଂ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ଏବଂ ଘର ଭଡା ପରି ଅନେକ ଭତ୍ତା ସାମିଲ ରହିଛି । IAS ଅଧିକାରୀ ପାଇଥିବା ପେ ବ୍ୟାଣ୍ଡ ଆଧାରରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଘର, ରାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ରୋଷେଇକାରୀ ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଏ । ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାକୁ IAS କୁ ଏକ ଯାନ ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭରର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ସହିତ IAS ଅଧିକାରୀମାନେ ପୋଷ୍ଟିଂ ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଏ । ଏପରି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ସେଠାରେ ଏକ ସରକାରୀ ଘର ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ। ଏହି ଭଳି ରହିଥାଏ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍‌ ପାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନର ଅନେକ ରୋଚକ କାହାଣୀ

   Related Posts