Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପିରେ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଘଟଣା, ଖେରୀ ଘାଘରା ନଦୀରେ ଓଲଟିଲା ଡଙ୍ଗା, ୧୦୦ ଭାସିଗଲେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୫୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଓ୍ୱାର୍ମ ଅପ୍ ମ୍ୟାଚରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ-ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କଙ୍ଗାରୁ ବାହିନୀକୁ ମାତ୍ ଦେବାକୁ ତୟାର ବିରାଟ ଏଣ୍ଡ କୋ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଦୁନିଆର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏବଂ ଅନନ୍ୟ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍, ଯାହା ଚକୋଲେଟରେ ନିର୍ମିତ

3/06/2021 at 8:12 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୩/୦୬: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍ ଅଛି । ଏହାର ନାମ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକମାନେ ପୁରୁଣା ଏବଂ ଅନନ୍ୟ ଫଟୋ, ପେଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍, ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଭାବନା ଆସିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଚକୋଲେଟରେ ତିଆରି ଏକ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି? ଏହା ଶୁଣିବା ଅଜବ ଲାଗୁଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏପରି ଅନେକ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍ ଅଛି ଯାହାକି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଚକୋଲେଟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଏଠାରେ ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାଦର ଚକୋଲେଟ୍ ଖାଇ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ । ଚକୋଲେଟ୍ ପ୍ରେମୀମାନଙ୍କ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମ୍ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହେବ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦୁନିଆର ବୃହତ୍ତମ ଏବଂ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚକୋଲେଟ୍ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ବିଷୟରେ କହିବା..

PunjabKesari
PunjabKesari

ଲିଣ୍ଟ ହୋମ୍ ଅଫ୍ ଚକୋଲେଟ୍, ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ:

ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ‘ଲିଣ୍ଟ ହୋମ୍ ଅଫ୍ ଚକୋଲେଟ୍’ ମ୍ୟଜିୟମ୍ ପ୍ରାୟ ୬୫ ହଜାର ବର୍ଗଫୁଟରେ ନିର୍ମିତ । ଏହାର ଭିତରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ଚକୋଲେଟର ଏକ ଝରଣା ଅଛି, ଯାହା ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ । ଏଠାରେ ସବୁକିଛି ଚକୋଲେଟରେ ତିଆରି । ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଚକୋଲେଟ୍ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ । ଦୁନିଆର ସର୍ବବୃହତ ଲିଣ୍ଟ ଚକୋଲେଟ୍ ସପ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ରହିଛି ।

PunjabKesari
PunjabKesari

କୋଲନ୍ ଚକୋଲେଟ୍ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍, କୋଲନ୍, ଜର୍ମାନୀ:

ଜର୍ମାନୀର ରାଇନ୍ ନଦୀ ଉପରେ କୋଲନ୍ ଚକୋଲେଟ୍ ମ୍ୟୁଜିୟମ୍ ନିର୍ମିତ । ଏଠାରେ ଆପଣ ଚକୋଲେଟ୍ ଇତିହାସ ସହିତ ଜଡିତ ତିନି ମହଲା କୋଠାରେ ବୁଲିପାରିବେ । ଏଥି ସହିତ, ଏଠାରେ ନିର୍ମିତ ଚକୋଲେଟ୍  ଫାଉଣ୍ଟେନ୍ ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣର ମୁଖ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର । ଚକୋଲେଟ୍ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ।

PunjabKesari
PunjabKesari

ମ୍ୟୁଜୁ ଡେ ଲା ଜୋକୋଲାଟା,ବାର୍ସିଲୋନା,ସ୍ପେନ୍:

ସ୍ପେନର ଏହି ମ୍ୟୁଜିୟମ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଆପଣ ଏଠାରେ ଚକୋଲେଟରେ ନିର୍ମିତ ମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ । ଏହି ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଏତେ କାରଗାରୀ ଭାବରେ ତିଆରି ହୋଇଛି ଯେ ଆପଣ ଭୁଲିଯିବେ ଯେ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଚକୋଲେଟରେ ନିର୍ମିତ, କୌଣସି ପଥର କିମ୍ବା ମାଟିରେ ନୁହେଁ ।

   Related Posts