Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧: କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ ସାମ୍ନାରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ
  • ||
  • ଅଖାଡା ପରିଷଦର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମହନ୍ତ ନରେନ୍ଦ୍ର ଗିରିଙ୍କ ନିଧନ, ଫାଶିରେ ଝୁଲୁଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ମିଳିଲା ମୃତଶରୀର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ଶିଶୁକନ୍ୟା ଓ ବାପାଙ୍କୁ ହାଣିବା ଅଭିଯୋଗରେ ୭ ବର୍ଷ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହେଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଭାର୍ଗବୀ ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ଭାସିଯାଇ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ପୁରୀ : ୧୫ବର୍ଷ ପରେ ଚୂଡାନ୍ତ ରାୟ : ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ୨ ଭାଇଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଜେଡିର ମାରାଥନ୍ ମିଶ୍ରଣ ପର୍ବ, ଶଙ୍ଖ ଧରିଲେ ରାୟଗଡା ଜିଲ୍ଲାର ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ନେତା
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ଦେବଦୂତ ସାଜିଲେ ୧୦୮ ଆମୁଲାନ୍ସ କର୍ମଚାରୀ, ପାହାଡିଆ ରାସ୍ତାରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ବୋହିଲେ ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୁମର ଖୋଲିଲେ କି ବିଦ୍ୟାଭାରତୀ ? ଲାଏ ଡିଟେକ୍ସନ ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରାୟ ୪ ଘଣ୍ଟାରେ ପଚରାଗଲା ୧୦୦ ପ୍ରଶ୍ନ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସଂଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ଚାଲିଗଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ନିମାପଡା : ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନକୁ ମୁକ୍ତ ଓ ନିରପେକ୍ଷ କରିବା ନେଇ ବିଏସଏଫର ଫ୍ଲାଗ୍ ମାର୍ଚ୍ଚ
  • ||

ଏକ ଅନନ୍ୟ ମନ୍ଦିର : ଯେଉଁଠାରେ ୧୫୦ ବାଘଙ୍କ ସହିତ ରହିଥାନ୍ତି ବୌଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁ

31/07/2021 at 12:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୧/୦୭ : ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏପରି ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯାହା ରହସ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହି ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବ୍ୟାଙ୍କକ୍ ରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ମନ୍ଦିରର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଏଠାରେ ବାଘ ଏବଂ ମଣିଷ ଏକାଠି ରୁହନ୍ତି । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ପାଇଁ ଅଜବ ଲାଗୁଥାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ …

PunjabKesari

ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ହେଉଛି ଟାଇଗର ଟେମ୍ପଲ୍ । ଏହା ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ବ୍ୟାଙ୍କକ୍ ଠାରୁ ୧୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା କାଞ୍ଚନବୁରୀ ପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ । ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ବାଘ ଏବଂ ମଣିଷ ଏକାଠି ରୁହନ୍ତି । ଏହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ଦେଖିବା ଏବଂ ଏକ ରୋମାଞ୍ଚକର ଅନୁଭୂତି ପାଇବା ପାଇଁ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଏହି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି ।

PunjabKesari

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୯୪ ରେ ଟାଇଗର ଟେମ୍ପଲ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ପରେ ଏହା ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସଂରକ୍ଷଣ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା । କୁହାଯାଏ ଯେ ଦିନେ ଜଣେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏକ ଛୋଟ ବାଘ ଛୁଆକୁ ବୌଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁଙ୍କୁ ଆଣି ଦେଇଥିଲେ । ସେହି ବାଘର ମାଆକୁ ଜଣେ ଶିକାରୀ ମାରି ଦେଇଥିଲା । ଏହା ସହିତ, ସେହି ସମୟରେ ପଶୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ସେବେଠାରୁ ବାଘମାନେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ତା’ପରେ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ବାଘମାନଙ୍କୁ ବୌଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁମାନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କଲେ ଏବଂ ଏହିପରି ଭାବରେ ବାଘମାନେ ମନ୍ଦିର ଦ୍ୱାରା ପାଳିତ ହେଲେ। ଧୀରେ ଧୀରେ ମନ୍ଦିରରେ ବାଘ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହାକୁ ଟାଇଗର ଟେମ୍ପଲ୍ କୁହାଗଲା । ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ବାଘ ବୌଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁମାନଙ୍କ ସହିତ ମନ୍ଦିରରେ ବାସ କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଠାରେ ବାଘମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶାନ୍ତିରେ ରହିବାକୁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଛି।

PunjabKesari

କୁହାଯାଏ ଯେ ବାଘମାନେ ଭକ୍ଷୁଙ୍କ ସହିତ ଖାଆନ୍ତି ଏବଂ ଖେଳନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେମାନେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଖେଳନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ବିନା ଭୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଫଟୋ ଉଠାନ୍ତି । ଏହି ବାଘମାନେ କାହାରିକୁ କ୍ଷତି କରନ୍ତି ନାହିଁ।

   Related Posts