Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଅଜଣା ତଥ୍ୟ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ସେୟାର କରିଥିଲେ ମନ୍ଦିରର ମନୋରମ ଦୃଶ୍ୟ

27/08/2020 at 4:53 PM

ଅହମଦାବାଦ ୨୭/୦୮ : ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଗୁଜୁରାଟରେ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି | ଏହା ସହିତ ଗୁଜୁରାଟର ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀରେ ବର୍ଷାରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ନିକଟରେ ଗୁଜୁରାଟର ମୋଡେରାର ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରର ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଭିଡିଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜ ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସେୟାର କରିଥିଲେ | ଏହି ଭିଡିଓରେ ଗୁଜୁରାଟର ମୋଡେରାର ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ବହୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦେଖାଯାଉଛି |

୧୦୨୬-୨୭ ମସିହାରେ ପୁଷ୍ପାବତୀ ନଦୀ କୂଳରେ ସୋଲାନକି ରାଜବଂଶର ରାଜା ଭୀମଦେବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ମନ୍ଦିର ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା | ମୋଡେରା ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଭାରତର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଏବଂ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ କଳା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା |

ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ମେହସାନା ଜିଲ୍ଲାର ମୋଡେରା ଗ୍ରାମରେ ପୁଷ୍ପାବତୀ ନଦୀ କୂଳରେ ନିର୍ମିତ କରାଯାଇଥିଲା | ମନ୍ଦିର ପରିସରକୁ ୩ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ଗୁଣ୍ଡା ମଣ୍ଡପ (ଧର୍ମସ୍ଥଳ), ସଭା ମଣ୍ଡପ (ସଭା ଭବନ) ଏବଂ କୁଣ୍ଡା (ଜଳାଶ୍ରୟ) |ସ୍କନ୍ଦ ପୁରାଣ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମା ପୁରାଣ ପରି ପ୍ରାଚୀନ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମୋଡେରା ସମ୍ପର୍କରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି |

ମନ୍ଦିରକୁ ଏପରି ଭାବରେ ଡିଜାଇନ କରାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୁବ ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ କିରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ରଖାଯାଇଥିବା ହୀରା ଉପରେ ପଡେ | ମନ୍ଦିରର ସଭା ମଣ୍ଡପ ୫୨ ସ୍ତମ୍ଭ ଉପରେ ଛିଡା ହୋଇଛି ଯାହା ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୫୨ ସପ୍ତାହକୁ ଦର୍ଶାଇଥାଏ | ବାୟୁ, ଜଳ, ପୃଥିବୀ ଏବଂ ମହାକାଶ ସହିତ ଏକତା ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କାନ୍ଥରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆକୃତି ଖୋଦିତ ହୋଇଛି | ଏହା ଏକ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ପୂଜା କରାଯାଉ ନାହିଁ | ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ମୋଡେରା ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିରକୁ ୟୁନେସ୍କୋ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲା |

   Related Posts