Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦେଶରେ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦା ଅବସ୍ଥାର ସାଂଘାତିକ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ ଓଡିଶାରେ, ଜାଣନ୍ତୁ ପରିସ୍ଥିତି କଣ…

28/08/2019 at 6:04 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨୮|୮; ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ନେଇ ପୂରା ବିଶ୍ବ ଚିନ୍ତିତ । ଦେଶରେ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିଦିନ ନୂଆନୂଆ ଆଲୋଚନା ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଚାଲିଛି। ଏହି ସମୟରେ  ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର  ପ୍ରଭାବ ପଡିବା ଆଶଂକା ଦେଖାଗଲାଣି । ଦେଶର ଜିଡିପି ହାର ସାଧାରଣଠୁ କମ୍ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ସେଇ ଟାର୍ଗେଟ ଠାରୁ ବି ଆହୁରି କମିବ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା କହିଲେଣି ।

ଏଭଳି ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁଦାନ କମିବ । ସେପଟେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେତିକି ଟିକସ ଆଦାୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ତାହା ଆଚିଭ୍ କରିବା କଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟର ବିକାଶ କିଭଳି ଗତିଶୀଳ ହେବ ଏବଂ ସରକାର ବଜେଟରେ ଯେଉଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଅର୍ଥ ବରାଦ କରିଥିଲେ ତାକୁ କିଭଳି ଭରଣା କରିବେ ତାକୁ ନେଇ ଉପୁଜିଲାଣଇ ଦ୍ବନ୍ଦ ।…

ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାର ପ୍ରଭାବ କଣ ପଡିବ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ । ସରକାର ଯେଉଁ ୧ ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର କୋଟିର ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସେ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରେ କଣ ପହଂଚି ପାରିବ ଓଡିଶା । ରାଜ୍ୟର ରାଜସ୍ବ ସଂଗ୍ରହ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୂରଣ ହେବ ତ । କେନ୍ଦ୍ର ଯେତିକି ରାଜ୍ୟର ଅଂଶ ବାବଦକୁ ଦେବାକଥା ତାହା ଦେବ ତ ।

ଯଦି ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ବଜେଟ କମିଟମେଣ୍ଟ ପୂରଣ ନକରନ୍ତି ତାହାଲେ ବିକାଶର ଗତି କୁଆଡେ ଯିବ । ସାରା ବିଶ୍ବକୁ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା କବଳିତ କରିଥିବା ବେଳେ ଏଭଳି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରିଲାଣି ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ । ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ଠାରୁ ଶିଳ୍ପପତି, ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଏଥିପାଇଁ ବି ଚିନ୍ତିତ ।

ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସରୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଯେଉଁ ୪୬ ହଜାର କୋଟିର ରାଜସ୍ବ ପ୍ରାପ୍ତି ଲକ୍ଷଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ତାହା ପୂରଣ ହେବା ନେଇ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ପ୍ରଥମ କ୍ବାର୍ଟରରେ ରାଜସ୍ବ ସଂଗ୍ରହ ଲକ୍ଷ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକା ଥିଲା । ଏବେ ଚିନ୍ତା ଦ୍ବୀତିୟ କ୍ବାର୍ଟରରୁ ରାଜସ୍ବ ସଂଗ୍ରହକୁ ନେଇ ।

କାରଣ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଇସ୍ପାତର ଦର ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଖଣି କାରବାର ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି ଯାହାକି ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ବର ସବୁଠୁ ବଡ ଉତ୍ସ । ଏବର୍ଷ ଓଡିଶା ୮୫୦୦ କୋଟି ଖଣି ରାଜସ୍ବ ପାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।  ସେହିଭଳି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍ତରରେ ଜିଏସଟି କମିବା ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ତାର ସେୟାର ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିକାଶ ପାଇଁ ଅର୍ଥ କେଉଁଠୁ ଆସିବ ତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ।

୨୦୧୪ ପୂର୍ବରୁ ଉପା ସରକାର ବେଳଠୁ ଦେଶରେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି । ମୋଦି ସରକାରରେ ବିମୁଦ୍ରିକରଣ ଓ ଜିଏସଟି ଲଗାଇବା ଭଳି କିଛି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅର୍ଥନୀତି ଅଗ୍ରଗତି କୁ ଆହୁରି ଧିମା କରିଦେଇଛି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତରମଣ ଯେଉଁ ପ୍ୟାକେଜ ଦେଇଛନ୍ତି ସେଥିରେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାରୁ ସେଭଳି ବଡ ନିସ୍ତାର ନମିଳିପାରେ ବୋଲି ଅର୍ଥନୀତି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହୁଛନ୍ତି ।

 ଅର୍ତନୀତି ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାରେ ସବୁଠୁ ବଡ ଉଦବେଗ ପାଲଟିଛି ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାକୁ ନେଇ । ଲୋକେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବା କମାଇଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାସାଙ୍ଗକୁ ଡିଜିଟାଇଜେସନ ପୁରୁଣା ବିଜିନେସ ହାଉସକୁ ବି କ୍ଷତି ପହଁଚାଇଛି । ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପଛୁଆ ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶା କିଭଳି ବିକାଶର ଗତି ବଜାୟ ରଖିବ ତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ।

ସରକାର କହୁଛନ୍ତି ଯାହା ହେଲେ ବି ଭିତ୍ତିଭୂମି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରଭାବିତ ହେବାକୁ ଦିଆଯିବନି । ଯଦି ଏହା ହୁଏ ତାହାଲେ ସରକାର ଋଣ ଅଧିକା କରିପାରନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ୨୩ ହଜାର ୭୮୪ କୋଟି ଋଣ କରିବାକୁ ଯେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ତାର ପରିମାଣ ଆହୁରି ବଢିପାରେ ବୋଲି ଆଂଶକା କରାଯାଉଛି ।

ମୋଡି ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ଆକଳନ କରୁଛନ୍ତି ଜାତୀୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଲକ୍ଷ୍ୟଠାରୁ ବି କମିବ । ୨୦୧୯-୨୦ ପାଇଁ ଯେଉଁ ୬ ଦଶମିକ ୮ ପ୍ରତିଶତ ଜିଡିପି ଆକଳନ ଥିଲା ତାହା ୬ ଦଶମିକ ୨କୁ ଖସିବ । ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅର୍ଥନୀତି ବି ୭ ଦଶମିକ ୩ ଆକଳନରୁ କମି ୬ ଦଶମିକ ୭ ହେବ ।

ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଅର୍ଥନୀତି ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଯେଉଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଛନ୍ତି ତାହା କିଭଳି ସମ୍ଭବ ତାକୁ ନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦ ଉପୁଜିଲାଣି । କାରଣ ୫ ଟ୍ରିଲିୟନ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଜିଡିପି ଅତିକମ୍ ରେ ୮ ପ୍ରତିଶରୁ ଅଧିକା ହେବା ଜରୁରୀ ।

   Related Posts