Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପେଟେଣ୍ଟ ମୁକ୍ତ ହେବ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍‌ ! ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରସ୍ତାବରେ ଆମେରିକାର ସମର୍ଥନ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍‌ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ନବୀନ୍‌ଙ୍କ ସହ କଥା ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୬୮୫୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ହଜାରେ ଟପିଲା ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନାରେ ପୂର୍ବତନ ରଣଜୀ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ଆଇପିଏଲ୍ ଟିମ୍‌ରେ ହୋଇଥିଲେ ମନୋନୀତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ନିଖୋଜ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଶାଗ ତୋଳିବା ହେଲା କାଳ, ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଲିଗଲା ୨ ନାବାଳିକାଙ୍କ ଜୀବନ, ୨ ଆହତ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା’ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୧୨୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ୧୦ ହଜାର ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୦,୫୨୧ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଗତ ୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ ବେବି : ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟଟ୍ୟୁବ ବେବି

3/02/2019 at 2:05 PM

୧୯୭୮ ମସିଆ ଜୁଲାଇ ୨୫ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ ବେବି  ଲୁଇସ ବ୍ରାଉନ। ସେ ପୁଣି ଏହି IVF ପଦ୍ଧତିରେ । ସେହିପରି ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ୍ ହେଉଛି ଦୁର୍ଗା ।୩ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୭୮ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଫିଜିସିଆନ୍ ଭାବେ ଡକ୍ଟର ସୁବାଷ ମୁଖାର୍ଜୀ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁର୍ଗାର ଜନ୍ମଦାତା ।ଏହି ଦୁଇ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ୍ ବେବିଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା….

ଏ ହେଉଛି ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ ବେବି  ଲୁଇସ ବ୍ରାଉନ। ୧୯୭୮ ମସିଆ ଜୁଲାଇ ୨୫ରେ ବିଜ୍ଞାନ ଜଗତରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଏକ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାୟ । କୃତ୍ରିମ ଉପାୟରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ବିଶ୍ବର ପ୍ରଥମ  ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ୍ ବେବି ଲୁଇସ ବ୍ରାଉନ । ଆଜିକୁ ୪୦ ବର୍ଷପୂର୍ବେ ଲୁଇସ ବ୍ରାଉନଙ୍କ ଜନ୍ମ ଆଇଭିଏଫ ଟେକନିକ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥିଲା। ଇଂଲଣ୍ଡର ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟରସ୍ଥିତ ଓଲ୍ଡହାମ ଆଣ୍ଡ ଡିଷ୍ଟ୍ରିକ୍ଟ ଜେନେରାଲ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା ଲୁଇସ୍ । ବାପାଙ୍କ ନାଁ ପିଟର ବ୍ରାଉନ ଓମାଙ୍କ ନାଁ ଲେସିଲି।

ଆଉ ଏ ହେଉଛନ୍ତି ବିଶ୍ବର ଦ୍ବିତୀୟ ତଥା ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ ବେବି ଦୁର୍ଗା ବା କନ୍ନୁପ୍ରିୟା ଅଗ୍ରୱାଲ । ଯାହାର ଜନ୍ମଦାତା ହେଉଛନ୍ତି ଫିଜିସିଆନ୍ ପ୍ରଫେସର୍ ତଥା ଡକ୍ଟର ସୁବାଷ ମୁଖାର୍ଜୀ । ୩ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୭୮ରେ ଦୁର୍ଗାର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା ତେବେ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ, ଏବେ ଦୁର୍ଗା ମଧ୍ୟ ମା ସାଜିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏକ କନ୍ୟା ସନ୍ତାନ ରହିଛି । ଏହି ୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରାୟ ୬୦ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ ବେବି ଆଇଭିଏଫ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନ୍ମ ନେଇଛନ୍ତି।

୨୧୦୦ ମସିହା ବେଳକୁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଆଇଭିଏଫ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନ୍ମ ନେଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ ବେବିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ଯଦିଓ ଆଇଭିଏଫ ମାଧ୍ୟମରେ ଜନ୍ମ ନେଉଥିବା ଶିଶୁଙ୍କୁ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବ ବେବି କୁହାଯାଉଛି.। ତେବେ ପ୍ରକୃତରେ ଏଥିରେ ଟେଷ୍ଟ ଟ୍ୟୁବର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏନି। ଇନ ଭିଟ୍ରୋ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଉଛି କାଚର ଜାର। ଏହି କାଚ ଜାରରେ ଭ୍ରୁଣକୁ ଲାବୋରେଟୋରିରେ କିଛି ରଖାଯାଇ ଫର୍ଟଲାଇଜ କରାଯାଏ।

ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜ୍ଞାନର ପ୍ରୟୋଗ ଦ୍ବାରା ପ୍ରଜନନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ମାନବ କ୍ଲୋନିଂ, ଜେନଟିକ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଦିଗରେ ଆଜିର ଚିକିତ୍ସା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅଗ୍ରସର ହେଉଛନ୍ତି।

   Related Posts