Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ମୌଲାନା ସାଦ୍ କିଏ ? ସେ କିପରି ୧୫୦ଟି ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ତବଲିଗୀ ଜମାତର ମୁଖ୍ୟ ହେଲେ, ଜାଣନ୍ତୁ

1/04/2020 at 6:21 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧।୪: ଦିଲ୍ଲୀର ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ତବଲିଗୀ ଜମାତର ମରକଜରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଦେଶର ନଜରରେ ରହିଛି । ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ସତ୍ତ୍ବେ ଏଠାରେ ୨୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ସମାବେଶ ଜମାତର ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ବ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏପରିକି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ୧୮୯୭ର ମହାମାରୀ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ତବଲିଗୀ ଜମାତର ମୌଲାନା ସାଦ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି । ମୌଲାନା ସାଦ୍ ତବଲିଗୀ ଜମାତର ମୁଖ୍ୟ |

ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ମୌଲାନା ସାଦ୍ ଏବଂ ତବଲିଗୀ ଜମାତ ବିବାଦରେ ଫଶିଛି । ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଜମାତରେ ଏଭଳି ବିବାଦ ହୋଇଥିଲା ଯେ ସେ ଏହାକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ମୌଲାନା ସାଦ୍ ନିଜକୁ ପୁରୁଣା ତବଲିଗୀ ଜାମାତର ମୁଖ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଦ୍ବିତୀୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ୧୦ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ ସୁର କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀର ତୁର୍କମାନ ଗେଟ୍ ଠାରେ ମସଜିଦ୍ ଫୈଜ-ଇ-ଇଲାହିଠାରୁ ନିଜସ୍ବ ପୃଥକ ତବଲିଗୀ ଚଳାଉଛନ୍ତି ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦକୁ ଅନୁଭବ କରି ମସଜିଦ ଫୈଜ-ଇ-ଇଲାହି ସରକାରଙ୍କ ଚେତାବନୀ ପୂର୍ବରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରେ ତବଲିଗୀ ଜମାତର କାମ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ମରକଜରେ ଜମାତର କାମ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରି ଚାଲିଥିଲା । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ରେ ମୌଲାନା ସାଦ୍ ମରକଜରେ ଏକ ସମାବେଶ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ବିଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ଆସିଥିଲେ । ଫଳରେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ପରେ ମଧ୍ୟ ତବଲିଗୀ ଜମାତର ବଜାରରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ମୌଲାନା ସାଦଙ୍କ ଜେଜେବାପା ମୌଲାନା ଇଲିୟାସ କାନ୍ଦଲଭି ୧୯୨୭ମସିହାରେ ତବଲିଗୀ ଜମାତ ଗଠନ କରିଥିଲେ । ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଶାମଲି ଜିଲ୍ଲାର କାନ୍ଧଲା ନିବାସୀ ଥିଲେ । ମୌଲାନା ଇଲିଆସଙ୍କର ଅଣନାତି ହେଉଛନ୍ତି ମୌଲାନା ସାଦ ।
ମୌଲାନା ସାଦ୍ ୧୯୬୫ମସିହାରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ମୌଲାନା ମହମ୍ମଦ ହାରୁନ ଥିଲା । ମୌଲାନା ସାଦ୍ ୧୯୮୭ରେ ମଦ୍ରାସା କାଶଫୁଲ୍ ଉଲୁମ୍, ହଜରତ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନରେ ତାଙ୍କର ପାଠ ପଢା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ସାହାରନପୁରକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ଆଲମିୟତ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

ମୌଲାନା ସାଦ୍ ୧୯୯୦ରେ ସାହାରନପୁରର ମଜାହିର ଉଲୁମର ମୋହତମିମ (ଭିସି) ମୌଲାନା ସଲମାନଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ୧୯୯୫ରେ ତବଲିଗୀ ଜମାତର ସର୍ବେସର୍ବା ମୌଲାନା ଇନାମୁଲ ହାସନଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ମୌଲାନା ସାଦ୍ ମାରକଜ ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ସେ ତବଲିଗୀ ଜାମାତର ମୁଖ୍ୟ ରହିଆସିଛନ୍ତି । ତବଲିଗୀ ଜମାତରେ ମୌଲାନା ସାଦଙ୍କର ବହୁତ ସମ୍ମାନ ରହିଛି ।

ଭାରତରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ପରେ ଆର୍ଯ୍ୟ ସମାଜ ହିନ୍ଦୁରୁ ମୁସଲମାନ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପୁନଃ ହିନ୍ଦୁ କରାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଶୁଦ୍ଧକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ମୌଲାନା ଇଲିୟାସ୍ କାନ୍ଧଲଭି ୧୯୨୬-୨୭ରେ ତବଲିଗୀ ଜମାତ ଗଠନ କରିଥିଲେ । ସେ ତବଲିଗୀ ଜମାତର ପ୍ରଥମ ମୁଖ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ମୌଲାନା ଇଲିୟାସ୍ ପ୍ରଥମ ଜମାତ୍ ମେୱାତ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ ।

ମୌଲାନା ଇଲିୟାସଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ମୌଲାନା ୟୁସୁଫ ତବଲିଗୀ ଜମାତର ମୁଖ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୬୫ରେ ମୌଲାନା ୟୁସୁଫଙ୍କର ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଏହାପରେ ମୌଲାନା ଇନାମୁଲ ହସନ ତବଲିଗୀ ଜମାତର ମୁଖ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ଇନାମୁଲ ହସନ ୩୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ପଦବୀରେ ରହିଆସିଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଦେଶରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ତବଲିଗୀ ଗୋଷ୍ଠୀର କାମ ବ୍ୟାପିଗଲା ।

ମୌଲାନା ଇନାମୁଲ ହସନ ୧୦ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନେଇ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ଲୋକ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଭାରତରୁ ମୌଲାନା ଇନାମୁଲ ହସନ, ମୌଲାନା ସାଦ୍, ମୌଲାନା ଜୁବୈର ଏବଂ ମୌଲାନା ଅବଦୁଲ ୱାହାବ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି କମିଟିର କାମ ହେଉଛି ସାରା ବିଶ୍ବରେ ତବଲିଗୀ ଜମାତର କାମ ତଦାରଖ କରିବା ।

୧୯୯୫ରେ ମୌଲାନା ଇନାମୁଲ ହସନଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ପରେ ତବଲିଗୀ ଜମାତର ମୁଖ୍ୟ କିଏ ହେବ ସେନେଇ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ କାହାକୁ ମୁଖ୍ୟ ପଦବୀ ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ୧୦ ଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସୁର କମିଟିର ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ଜମାତର କାମ ଜାରି ରହିଥିଲା । ଏହି କମିଟିର ଅଧିକାଂଶ ସଦସ୍ୟଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି । ୨୦୧୫ରେ ମୌଲାନା ଜୁବୈରଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ପରେ ଅବଦୁଲ ୱାହାବ ସୁର କମିଟିରେ ବଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏହାପରେ ତବଲିଗୀ ଜାମାତର ଲୋକମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଖାଲି ପଡିଥିବା କମିଟିର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପଦବୀ ପୂରଣ କରାଯାଉ । ମୌଲାନା ସାଦ୍ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ ଏବଂ ସେ ନିଜକୁ ତବଲିଗୀ ଜମାତରେ ମୁଖ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

ଏହି କାରଣରୁ ତବଲିଗୀ ଜମାତରେ ଅନେକ ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ଜୋରଦାର ସଂଘର୍ଷ ଚାଲିଥିଲା ​​ । ଏହି ମାମଲା ପୋଲିସ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । କେବଳ ଏହା ପରେ ଅନ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀ ମରକଜଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ତୁର୍କମାନ ଫାଟକରେ ମସଜିଦ ଫୈଜ-ଇ-ଇଲାହିରୁ ଜମାତ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତଥାପି, ମୁସଲିମ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଏକ ବୃହତ ଅଂଶ ଯେଉଁମାନେ ତବଲିଗୀ ଜମାତ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ ସେମାନେ ଆଜି ମଧ୍ୟ ନିଜାମୁଦ୍ଦିନ ସ୍ଥିତ ମରକଜକୁ ହିଁ ନିଜର କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts