Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ ସହ ସ୍ଵଦେଶ ଫେରିଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ହେଲା ଭବ୍ୟ ସ୍ଵାଗତ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଲାଗିଲା ଲଗାମ ! ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଘଟିନାହିଁ ଗୋଟିଏ ବି ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଘଟଣା, ଜୁନରେ କେବଳ ଦୁଇ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ୍ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଜୋରଦାର ଅଭ୍ୟାସ, ଓପନିଂ ଯୋଡିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ବିରାଟ
  • ||
  • କଟକ : କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • ପାଟଣା : ପାଟଣାରେ କଳା ପଲସର୍ ଆତଙ୍କ, ବାଇକ୍ ଡିକି ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନିଜ ବନ୍ଧୁକରୁ ନିଜକୁ ଗୁଳିକଲେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ, ପାରିବାରିକ କଳହ ଯୋଗୁଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ରାସ୍ତାରେ ଛଟଛଟ ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଭଣଜା, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଖିବୁଜିଲା ମାମୁଁ…
  • ||
  • କଟକ : ତପ୍ତପାଣି ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ମକା ଓ କପା ବୋଝେଇ ଦୁଇ ଟ୍ରକ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସିବିଏସ୍‌ଇ ଦ୍ବାଦଶ ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ୍ପର ହେଲେ ଓଡିଆ ଝିଅ ଅମ୍ରିତା
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟିକା ନପାଇ ଫେରିଲେ ଲୋକେ, ୨ ଦିନ ଧରି ଆଠଗଡ ବ୍ଲକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟିକଦାନ ବନ୍ଦ
  • ||

ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ବିରଳ ରୋଗ MIS-C କ’ଣ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଓ ପ୍ରତିରୋଧ

24/07/2020 at 10:20 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୭: ଗୁଜୁରାଟର ସୁରଟରେ ଜଣେ ଶିଶୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗର ଶୀକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ରୋଗ ସହ ଏକ ସପ୍ତାହ ସଂଘର୍ଷ କରିବା ପରେ ଏହା ଭଲ ହୋଇଗଲା । ଏହି ରୋଗର ନାମ ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ । ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଶିଶୁ ସୁରଟରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ଥିଲା ।

ଏହି ରୋଗ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (PMIS) କିମ୍ବା ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (MIS-C) ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ।

ବିଶେଷକରି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଏହି ରୋଗ ହୁଏ । ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସହିତ ବହୁତ ସମାନ । ଏହି ରୋଗରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜ୍ୱର ଦେଖାଯାଏ । ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଫୁଲିଯାଏ । ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ।

MIS-C କୱାସାକି ରୋଗ ପରି । ଏହି ଦୁଇ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ସମାନ । ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହେଲେ ପିଲାମାନେ ଟକ୍ସିକ୍ ଶକ୍ ଏବଂ ମାକ୍ରୋଫେଜ୍ ଆକ୍ଟିଭେସନ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ମଧ୍ୟ ଭୋଗନ୍ତି ।

MIS-C ର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଝାଡା ବାନ୍ତି, ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ । ଆଖି ମଧ୍ୟ ଲାଲ ହୋଇଯାଏ । ଗଳା ଏବଂ ଜଙ୍ଘରେ ଫୁଲା, ହୃଦୟ ମାଂସପେଶୀ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରେ ନାହିଁ, ଫାଟିଯାଇଥିବା ଓଠ, ନାଲି ରଙ୍ଗର ଦାଗ କିମ୍ବା ଚର୍ମରେ ଶୁଖିଲା ଚିହ୍ନ, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ହାତ ଏବଂ ଆଙ୍ଗୁଠି ଫୁଲିଯିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ ।

ୟୁରୋପର ନ୍ୟାସନାଲ ହେଲଥ ମିଶନ କହିଛି ଯେ ଯେଉଁ ଶିଶୁଠାରେ ଏପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବା ଉଚିତ୍। ଯାଞ୍ଚରେ ଯଦି ଏହି ରୋଗ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଏ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ରୋଗକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଶିରାଭ୍ୟନ୍ତର ଇମ୍ୟୁନୋଗ୍ଲୋବୁଲିନ୍ ଆଣ୍ଟିବଡି ଏବଂ ଆସ୍ପିରିନ୍ ହେଉଛି ଦୁଇଟି ଔଷଧ । କର୍ଟିକୋଷ୍ଟେରଏଡକୁ ଏକାଠି ଦିଆଯାଏ କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ବିନା ନୁହେଁ ।

କାରଣ ଏହି ରୋଗ ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଜ୍ୱର ଦେଖିବା ପରେ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଶିରାରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଆସ୍ପିରିନ୍ ଔଷଧ, ଆଣ୍ଟିପ୍ଲେଟଲେଟ୍ ଔଷଧର ସାମାନ୍ୟ ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି ।

କାୱାସାକି ରୋଗରେ ରକ୍ତବାହୀ ଫୁଲିଯାଏ । ଜଳାପୋଡା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବିପଜ୍ଜନକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ । ଏହା କାହିଁକି ଘଟୁଛି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ଏହି ରୋଗ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସହିତ କିପରି ଜଡିତ ? କିନ୍ତୁ ଏହି ରୋଗ କରୋନାରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଘଟୁଛି ।

ଗୁଜୁରାଟର ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବରୁ କେରଳର ଜଣେ ଶିଶୁଠାରେ ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଠିକ୍ କରିଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts