Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ବିରଳ ରୋଗ MIS-C କ’ଣ ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଓ ପ୍ରତିରୋଧ

24/07/2020 at 10:20 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୭: ଗୁଜୁରାଟର ସୁରଟରେ ଜଣେ ଶିଶୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗର ଶୀକାର ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ରୋଗ ସହ ଏକ ସପ୍ତାହ ସଂଘର୍ଷ କରିବା ପରେ ଏହା ଭଲ ହୋଇଗଲା । ଏହି ରୋଗର ନାମ ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ । ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଶିଶୁ ସୁରଟରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ଥିଲା ।

ଏହି ରୋଗ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (PMIS) କିମ୍ବା ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (MIS-C) ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ।

ବିଶେଷକରି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଏହି ରୋଗ ହୁଏ । ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ସହିତ ବହୁତ ସମାନ । ଏହି ରୋଗରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଜ୍ୱର ଦେଖାଯାଏ । ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଫୁଲିଯାଏ । ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ।

MIS-C କୱାସାକି ରୋଗ ପରି । ଏହି ଦୁଇ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ସମାନ । ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହେଲେ ପିଲାମାନେ ଟକ୍ସିକ୍ ଶକ୍ ଏବଂ ମାକ୍ରୋଫେଜ୍ ଆକ୍ଟିଭେସନ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ମଧ୍ୟ ଭୋଗନ୍ତି ।

MIS-C ର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଝାଡା ବାନ୍ତି, ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ । ଆଖି ମଧ୍ୟ ଲାଲ ହୋଇଯାଏ । ଗଳା ଏବଂ ଜଙ୍ଘରେ ଫୁଲା, ହୃଦୟ ମାଂସପେଶୀ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରେ ନାହିଁ, ଫାଟିଯାଇଥିବା ଓଠ, ନାଲି ରଙ୍ଗର ଦାଗ କିମ୍ବା ଚର୍ମରେ ଶୁଖିଲା ଚିହ୍ନ, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ହାତ ଏବଂ ଆଙ୍ଗୁଠି ଫୁଲିଯିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ ।

ୟୁରୋପର ନ୍ୟାସନାଲ ହେଲଥ ମିଶନ କହିଛି ଯେ ଯେଉଁ ଶିଶୁଠାରେ ଏପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ସେମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବା ଉଚିତ୍। ଯାଞ୍ଚରେ ଯଦି ଏହି ରୋଗ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଏ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ରୋଗକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଶିରାଭ୍ୟନ୍ତର ଇମ୍ୟୁନୋଗ୍ଲୋବୁଲିନ୍ ଆଣ୍ଟିବଡି ଏବଂ ଆସ୍ପିରିନ୍ ହେଉଛି ଦୁଇଟି ଔଷଧ । କର୍ଟିକୋଷ୍ଟେରଏଡକୁ ଏକାଠି ଦିଆଯାଏ କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ବିନା ନୁହେଁ ।

କାରଣ ଏହି ରୋଗ ସମୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଜ୍ୱର ଦେଖିବା ପରେ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଶିରାରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଆସ୍ପିରିନ୍ ଔଷଧ, ଆଣ୍ଟିପ୍ଲେଟଲେଟ୍ ଔଷଧର ସାମାନ୍ୟ ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତି ।

କାୱାସାକି ରୋଗରେ ରକ୍ତବାହୀ ଫୁଲିଯାଏ । ଜଳାପୋଡା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବିପଜ୍ଜନକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ । ଏହା କାହିଁକି ଘଟୁଛି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ଏହି ରୋଗ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସହିତ କିପରି ଜଡିତ ? କିନ୍ତୁ ଏହି ରୋଗ କରୋନାରେ ପୀଡିତ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଘଟୁଛି ।

ଗୁଜୁରାଟର ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବରୁ କେରଳର ଜଣେ ଶିଶୁଠାରେ ମଲ୍ଟି ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଠିକ୍ କରିଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts