Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କିଏ ଛିଙ୍କିଲେ ଆମେ କାହିଁକି କହିଥାଉ ‘ବ୍ଲେସ ୟୁ’… ଜାଣନ୍ତୁ ଛିଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ଅଜଣା କଥା

5/05/2020 at 5:13 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୫/୦୫ : ଛିଙ୍କିବା ମଣିଷ ନାକର ଅନିଚ୍ଛାକୃତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା | ଛିଙ୍କକୁ ନେଇ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ରହିଛି | ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଛିଙ୍କିଥାଏ ଆମେ ତାକୁ କହିଥାଉ “ଭଗବାନ ତୁମକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତୁ”| ବିଶ୍ୱାସରୁ ରହିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଛିଙ୍କିଥାଏ ସେତେବେଳେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ନିଶ୍ୱାସ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିଥାଉ |

ଛିଙ୍କିବା ପ୍ରତି ଦିଆଯାଇଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ଧ୍ୟାନ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ବ୍ୟାଖ୍ୟା ରହିଛି | ଯେତେବେଳେ ବ୍ଲାକ୍ ପ୍ଲାଗ୍ ୟୁରୋପର ଅଧା ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ​​| ଛିଙ୍କିବା ଏକ ରୋଗର ଏକ ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ସେହି ସମୟରୁ ଲୋକମାନେ ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ “ଆଶୀର୍ବାଦ” କହିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ ଛିଙ୍କ ସଂକ୍ରମଣରେ ପରିଣତ ନହେଉ | ଯେହେତୁ ଛିଙ୍କିବାବେଳେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ନିଶ୍ୱାସ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ସେଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆଶୀର୍ବାଦ କରାଯାଇଥାଏ |

ଛିଙ୍କିବା ଏକ ସାଧାରଣ ଘଟଣା ଏବଂ କ୍ୱଚିତ୍ କ୍ଷତିକାରକ | ଛିଙ୍କିବା ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଗବେଷଣା କରାଯାଇଛି | ଛିଙ୍କିବା ବିଷୟରେ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣକାରୀ ଏବଂ କିଛି ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି |

ଯଦିଓ ଏହା ମନେହୁଏ ଯେ ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ହୃଦୟ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଅଟକି ଯାଇଥାଏ, ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ | ଛିଙ୍କିବା ପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ପ୍ରଥମେ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇଥାଉ ଆମ ଛାତିରେ ଚାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଏ | ତାପରେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ବଳପୂର୍ବକ ନିଶ୍ୱାସ ଛାଡ଼ିଥାଉ ଚାପ କମିଯାଏ | ଏହି ଚାପ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ |

ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ଆଖି ଖୋଲା ରଖିବା ସମ୍ଭବ କି ?

ସାଧାରଣତଃ ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ଆଖି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥାଏ | ଏହା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରତିଫଳନ | ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ଆଖି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | ବାସ୍ତବରେ, ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ଏବଂ ନାକକୁ ଯାଉଥିବା ସ୍ନାୟୁଗୁଡ଼ିକ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ ସଂଯୁକ୍ତ | ସେଥିପାଇଁ ଗୋଟିଏରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିଲେ ଅନ୍ୟଟି ଉତ୍ତେଜକ ଭାବରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ତଥାପି କୌଣସି ପ୍ରକୃତ କାରଣ ନାହିଁ ଯେ ଛିଙ୍କିବାବେଳେ ଆଖି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ | କାରଣ କିଛି ଲୋକ ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ଆଖି ଖୋଲିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି |

ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ପରେ ଛିଙ୍କିବା ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ରୋକିପାରେ

ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ରୋକିବା ବିଷୟରେ ଏହା ଏକ ପୁରୁଣା ବିଶ୍ୱାସ | ଛିଙ୍କିବା ପଛରେ ଏକ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ରହିଛି ଯେ ଯଦି ଗୋଟିଏ ଛିଙ୍କ ଗୋଟିଏ ନାକରୁ ଶବ୍ଦ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ତେବେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ଯୌନାଙ୍ଗରୁ ବୀଜକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଯଥେଷ୍ଟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରେ | ଯଦିଓ କେତେକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଛିଙ୍କ ପରେ କିଛି ବୀଜକୁ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇପାରେ |

ଛିଙ୍କକୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ଧରି ରଖିବା ଶ୍ରବଣ ଶକ୍ତି ନଷ୍ଟ କରିପାରେ

ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ବହିଷ୍କାର ହେଉଥିବା ବାୟୁ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ମାଇଲ ବେଗରେ ଗତି କରିଥାଏ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି | ଏହା ଏତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଯେ ତାକୁ ଧରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଅର୍ଥାତ ବାୟୁକୁ ଇଷ୍ଟାଚିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ ଭିତରକୁ ଠେଲିଦେବା ଯାହା କାନ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ | ଛିଙ୍କିକୁ ପୁନଃ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରିବା ଦ୍ୱାରା ତତ୍ତ୍ୱଗତ ଭାବରେ ଫାଟି କାନ ଏବଂ ଶ୍ରବଣ ଶକ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଭ୍ୟାସ ପୁନରାବୃତ୍ତି ନହୁଏ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାଧାନ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଇପାରେ | ତେବେ ଛିଙ୍କକୁ ଧରି ରଖିବାରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

ଯଦିଓ ଛିଙ୍କକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ଏହା ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଜଡିତ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ | ଛିଙ୍କିବା କେବଳ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରତିଫଳନ | ଛିଙ୍କିବା ବିଷୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଗୁଜବ ରହିଛି ଯାହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ। ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ତୁମର ହୃତ୍ସ୍ପନ୍ଦନ  ବନ୍ଦ ହୋଇନଥାଏ, ଲୋକମାନେ ଆଖି ଖୋଲି ଛିଙ୍କି ପାରନ୍ତି, ଏବଂ ଛିଙ୍କ ଗର୍ଭ ନିରୋଧର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରୟାସ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଗର୍ଭଧାରଣ ହୋଇପାରେ | ତେବେ ଛିଙ୍କ ପଛରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ସତ ରହିଛି | ଛିଙ୍କ ଧରି ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ “ଭଗବାନ ତୁମକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତୁ” ଶୁଣିବାକୁ ପାଇବେ ନାହିଁ ଯାହାକି ଏକ ଯୋଗ୍ୟ ଆଶୀର୍ବାଦ |

   Related Posts