Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଅଛନ୍ତି ଭୋଳେନାଥ

24/07/2021 at 12:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୦୭ : ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଭୋଳେନାଥ, ମହାଦେବ ଇତ୍ୟାଦି ନାମରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଟିକିଏ ଭକ୍ତିରେ ସେ ନିଜ ଭକ୍ତଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରି ଦିଅନ୍ତି। ଭାରତରେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଭାରତ ବାହାରେ ଅର୍ଥାତ୍ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ଭାରତ ଠାରୁ ନେଇ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ ଦେଶରେ ଶିବଙ୍କର ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ରହିଛି । ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ୪ଟି ଶିବ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ…

PunjabKesari

କଟାସରାଜ ମନ୍ଦିର, ପାକିସ୍ତାନ :

ଭାରତର ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରାୟ ୪୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ କଟାସରାଜ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥାପିତ । ଏହା ଏକ ପାହାଡ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ । ପାଣ୍ଡବଙ୍କର ଅନେକ କାହାଣୀ ମହାଭାରତ ସମୟରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ । କୁହାଯାଏ ଯେ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କଟାକ୍ଷ କୁଣ୍ଡ ଶିବଙ୍କ ଲୁହରେ ତିଆରି ହୋଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, ଏହି କୁଣ୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚଳିତ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଦେବୀ ସତୀଙ୍କ ଶରୀର ତ୍ୟାଗ ପରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଲୁହରୁ ଦୁଇଟି କୁଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ଏହି କୁଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ପାକିସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଭାରତର ରାଜସ୍ଥାନର ପୁଷ୍କରଠାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି।

PunjabKesari

ପ୍ରମ୍ବାନନ ମନ୍ଦିର, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ :

ପ୍ରମ୍ବାନନ ମନ୍ଦିର ଇଣ୍ଡୋନେସିଆର ଜାଭା ଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ଦଶମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ସହରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୭ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଯଦି ଆପଣ କେବେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମହାଦେବଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରମ୍ବାନନ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ।

PunjabKesari

ମୁନ୍ନେଶ୍ୱରମ୍ ମନ୍ଦିର, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା :

ମୁନେଶ୍ୱରମ୍ ମନ୍ଦିର ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ । ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିରର ସମ୍ପର୍କ ରାମାୟଣ ସମୟରୁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ରାବଣଙ୍କୁ ବଧ କରିବା ପରେ ଶ୍ରୀ ରାମ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଥିଲେ। ଏହି ବିଶାଳ ତଥା ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିରରେ ସମୁଦାୟ ପାଞ୍ଚଟି ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ହେଉଛି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ମନ୍ଦିର।

PunjabKesari

ମଧ୍ୟ କୈଳାସ ମନ୍ଦିର, ସାଉଥ୍ ଆଫ୍ରିକା

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଏକ ବହୁତ ବଡ ଏବଂ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ଅଛି । ପ୍ରାୟ ୬ ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏହି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଲୋକମାନେ ଆସନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିରରେ ଶିବଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଦେବା-ଦେବୀମାନଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି।

   Related Posts