Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

କେଉଁ ଖେଳରେ ରହିଛି କେତେ ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର, କେତେ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ବିଶ୍ବକପ୍‌ର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଜାଣନ୍ତୁ

16/07/2019 at 10:17 AM

ସମାନ ଦିନ, ସମାନ ବାର ସମାନ ତାରିଖରେ ଚାଲିଥିଲା ଦୁଇ ଦୁଇଟି ହାଇଭୋଲ୍ଟେଜ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ । କ୍ରିକେଟର ମକ୍କା ଲର୍ଡସରେ ଚାଲିଥିଲା ୨୦୧୯ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ବକପ୍‌ । ଆଉ ସେପଟେ ଲଣ୍ଡନରେ ଚାଲିଥିଲା ଚଳିତ ବର୍ଷର ଗ୍ରାଣ୍ଡସ୍ଲାମ ଟେନିସ୍‌ ଚମ୍ପିଆନ୍‌ସିପ୍‌ ୱିମ୍ବଲଡନ୍‌ ।ଫେଡେରର୍‌ଙ୍କୁ ହରାଇ ଜୋକୋଭିକ୍‌ ଚମ୍ପିଆନ୍ ହୋଇ ଟାଇଟଲ ହାତେଇଛନ୍ତି। ଆଉ ସେପଟେ ବିଶ୍ବ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି ଇଂଲଣ୍ଡ । ତେବେ ୱିମ୍ବଲଡନ୍‌ ସମୁଦାୟ ୩୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇଥିବା ବେଳେ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ବ କପ୍‌ରେ ଦିଆଯାଇଛି ମାତ୍ର ୬୯.୬ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଦେଖିବା କେଉଁ ଖେଳରେ ରହିଛି କେତେ ଟଙ୍କାର ପୁରସ୍କାର ଆଉ କେତେ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ବିଶ୍ବକପ୍‌ର ପୁରସ୍କାର ରାଶି…

ସମଗ୍ର ଏସିଆ ମହାଦେଶରେ ରାଜୁତି କରୁଛି କ୍ରିକେଟ । ୟୁରୋପ ମହାଦେଶରୁ ଇଂଲଣ୍ଡରୁ କ୍ରିକେଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏସିଆରେ ରହିଛି କ୍ରିକେଟର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଚାହିଦା। କ୍ରିକେଟ ଖେଳି ପ୍ଲେୟର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରୁଛନ୍ତି । କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ବକପ୍‌ର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଏତେ ନଗଣ୍ୟ ଯେ ଶୁଣିଲେ ବିଶ୍ବାସ ହେବ ନାହିଁ । ଫିଫା ବିଶ୍ବକପ୍‌ରେ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ୨ ହଜାର ୭ ଶହ ୮୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବା ବେଳେ କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ମାତ୍ର ୬୯.୬ କୋଟି ଟଙ୍କା । କ୍ରିକେଟ ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଦେଖିଲେ କିଏ ତ କହିବ ଧନୀ ଖେଳର ଏହା ଗରିବ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ନୁହେଁ ତ ଆଉ କଣ ? ପୁରସ୍କାର ରାଶି ତାଲିକାକୁ ନଜର ପକାଇଲେ ଏହି ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି ଫିଫା ବିଶ୍ବକପ୍‌ । କିନ୍ତୁ ତାଲିକାର ଶେଷରେ ରହିଛି କ୍ରିକେଟ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ।

ତେବେ ଏହି ତାଲିକାରେ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ଫେଡେକ୍ସ କପ୍‌ । ଯାହାର ପୁରସ୍କାର ରାଶି ହେଉଛି ୪୮୭.୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ।

ସେହିପରି ୩୬୯ କୋଟି ସହ ତାଲିକାରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ୟୁଏସ ଓପନ୍‌, ୩୪୧ କୋଟି ସହ ୱିମ୍ବଲଡନ୍‌ ଚତୁର୍ଥ ଓ  ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେପ୍ରେଞ୍ଚ ଓପନ ୩୩୪ କୋଟି ।

ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସତଯେ ଅନ୍ୟ ବିଶ୍ବକପ୍‌ ଅପେକ୍ଷା ଚଳିତ ଥର ବିଶ୍ବକପ୍‌ରେ ସବୁଠାରୁ ବେଶୀ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ରହିଥିଲା । ଆଇସିସି ଦେଇଥିବା ୧୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ୬୯.୬ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଜେତାଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇଛି । ବିଜେତା ଦଳ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଡଲାର, ଉପବିଜେତା ୨୦ ଲକ୍ଷ ଡଲାର, ସେମିଫାଇନାଲରେ ପରାଜିତ ଦଳ ୮ ଲକ୍ଷ ଡଲାର, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଜୟ ପାଇଁ ୪୦ ହଜାର ଏବଂ ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଗକୁ ଯାଇ ପାରି ନଥିବା ଦଳ ୧ ଲକ୍ଷ ଡଲାର ଲେଖାଏଁ ଆର୍ଥିକ ପୁରସ୍କାର  ଦିଆଯାଇଛି ।

ଆମେରିକା ଓ ଚୀନକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ବିଶ୍ବର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଦବ୍‌ଦବା ଜାରି ରଖିଛି କ୍ରିକେଟ । କିନ୍ତୁ କମ୍‌ ପୁରସ୍କାର ରାଶି ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଜ୍ଞାପନ, ମ୍ୟାଚ ଫି ଓ ଷ୍ଟାର କ୍ରେଜ୍‌ ପାଇଁ ହିଁ ବଢ଼ୁଛି କ୍ରିକେଟର ଚାହିଦା ।

   Related Posts