Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ବର୍ଷାରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଜାରି କରୁଥିବା ରେଡ, ଅରେଞ୍ଜ, ଗ୍ରୀନ ଆଲର୍ଟ କଣ ? କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଜାରି ହୁଏ କେଉଁ ଆଲର୍ଟ ଜାଣନ୍ତୁ

13/06/2020 at 1:29 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୩/୦୬ : ବର୍ଷା ଋତୁରେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ନେଇ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଥାନ୍ତି | କେଉଁ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ରେଡ ଆଲର୍ଟ, କେଉଁ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ, କେଉଁ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଗ୍ରୀନ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଥାନ୍ତି | ତେବେ ଏହି ଆପାର୍ଟର ମାନେ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେବା ପାଇଁ ଏଜେନ୍ସି ସହ ମିଶି ଏହିଭଳି ରଙ୍ଗ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥାଏ | ପାଣିପାଗ ସ୍ଥିତିର ତୀବ୍ରତା ଆଧାରରେ ଏହିଭଳି ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି ସବୁ ରଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ ଜାରି ହେଉଥିବା ଆଲର୍ଟ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ | କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ କେଉଁ ରଙ୍ଗ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ |

ରେଡ ଆଲର୍ଟ – ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ପାଣିପାଗ ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଯାଏ ଏବଂ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ ସେତେବେଳେ ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ | ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଚକ୍ରବାତ ଅଧିକ ତୀବ୍ରତାର ସହ ଆସେ, ଅର୍ଥାତ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା ସହ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୩୦ କିମି ବେଗରେ ପବନ ବୋହିଥାଏ ସେତେବେଳେ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ରେଡ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଥାନ୍ତି | ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜରୁରୀ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ |

ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ – ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଚକ୍ରବାତ ଯୋଗୁଁ ସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ ଯାହା ସଡକ ଓ ପରିବହନ ଏବଂ ବାୟୁ ପରିବହନକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ ଏବଂ ଜୀବନ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ବିପଦ ଥାଏ | ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ | ଏହିଭଳି ଆଲର୍ଟ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ | ଏଥିରେ ପବନର ଆନୁମାନିକ ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୬୫ ରୁ ୭୫ କିମି ରହିଥାଏ ଏବଂ ୧୫ ରୁ ୩୩ ମିମି ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ଏହି ଆଲର୍ଟରେ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ | ଏହି ପ୍ରକାର ଆଲର୍ଟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲେ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ |

ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ – ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁସାରେ, ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ଅର୍ଥାତ ଲୋକ ସଚେତନ ରୁହନ୍ତୁ | ଏହି ଆଲର୍ଟ ଜଷ୍ଟ ୱାଚର ସିଗ୍ନାଲ ଭଳି | ଏହି ଚେତାବନୀରେ ୭.୫ ରୁ ୧୫ ମିମି ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ | ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟରେ ଘଣ୍ଟେ ରୁ ୨ ଘଣ୍ଟା ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ | ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ୟା ହେବାର ଅସ୍ଙ୍କ ଥାଏ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାଣିପାଗ ଉପରେ ଲଗାତାର ନଜର ରଖାଯାଏ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହେଲେ ୟେଲୋ ଆଲର୍ଟ ପୁଣି ଅରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟକୁ କନଭର୍ଟ ହୋଇଥାଏ | 

ଗ୍ରୀନ ଆଲର୍ଟ – ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସମୟରେ ଗ୍ରୀନ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଲା ବର୍ଷା ହେବ କିନ୍ତୁ ସ୍ଥିତି ସାମାନ୍ୟ ରହିବ | ଅର୍ଥାତ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଅଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ | ଯଦି ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଗ୍ରୀନ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଥାନ୍ତି ତାହେଲେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼ିନଥାଏ | 

ବ୍ଲୁ ଆଲର୍ଟ – ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ବେଳେବେଳେ ବ୍ଲୁ ଆଲର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଥାନ୍ତି | ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ସେଠାରେ ବ୍ଲୁ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ହେବାର ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଥାଏ |

   Related Posts