Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଶାସନ କରିଛନ୍ତି ଏହି ଭାରତୀୟ ରାଜନେତା : କିଏ କେତେ ବର୍ଷ କରିଛନ୍ତି ଶାସନ ଜାଣନ୍ତୁ

7/04/2019 at 4:54 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭/୪ : ଦେଶର ରାଜନୈତିକ ଇତିହାସ ବହୁତ ସମୃଦ୍ଧ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ | ଦେଶରେ ଅନେକ ଏମିତି ରାଜନେତା ରହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦେଶ ସେବା ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ସମର୍ପିତ କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଦେଶରେ ଏମିତି କିଛି ରାଜ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା କାରଣରୁ ଜଣେ ହିଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନେକ ବର୍ଷ ହେଲା ଶାସନ ଭାର ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏମିତି କିଛି ରାଜନେତା ଯେଉଁମାନେ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ହେଲା ଶାସନ ଗାଦିରେ ଅଛନ୍ତି |

ଶିକ୍କିମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପବନ ଚାମଲିଙ୍ଗ ଗତ ୨୪ ବର୍ଷ ହେଲା ରାଜ୍ୟର କାର୍ଯ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି | ୧୯୯୪ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ୧୨ ତାରିଖରେ ଶିକ୍କିମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ୧୯୯୪ ମସିହାରୁ ପବନ ଚାମଲିଙ୍ଗ ଲଗାତାର ଶିକ୍କିମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି | ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇ ସେ ରେକର୍ଡ କରିଛନ୍ତି |

ଜ୍ୟୋତି ବସୁ ୧୯୭୭ ମସିହାରୁ ୨୦୦୦ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ | ସେ ୨୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ଶାସନଭାର ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ | ଜ୍ୟୋତି ବସୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପାଇଁ ଚାହଁଥିଲେ |

ଗେଗାଙ୍ଗ ଅପାଙ୍ଗ ୧୯୮୦ ମସିହାରୁ ୧୯୯୯ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ | ସେ ଦୀର୍ଘ ୧୯ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟଭାର ସମ୍ଭାଳି ଥିଲେ | ପୁଣି ୨୦୦୩ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ମାସରୁ ୨୦୦୭ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁଣିଥରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ |

ମାଣିକ ସରକାର ୧୯୯୮ ମସିହାରୁ ୨୦୧୮ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥାତ ୧୯ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତ୍ରିପୁରା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ | ସେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଗରିବ ଏବଂ ଜନତାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ | ସେ ଲଗାତାର ୪ଥର ତ୍ରିପୁରାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ |

ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗତ ୧୯ ବର୍ଷର ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଛନ୍ତି | ସେ ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ଲଗାତାର ୪ଥର ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି | ସେ ଓଡିଶାର ୧୪ତମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ |


ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଚନ୍ଦ୍ରାବାବୁ ନାଇଡୁ ରାଜ୍ୟର ୧୩ ତମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ | ୧୯୯୬ ମସିହାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାଇଡୁ ରାଜ୍ୟର ଶାସନଭାର ସମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି | ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ରାଜ୍ୟ ବିଭାଜନ ପରେ ସେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ପ୍ରଥମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ |

   Related Posts