Tuesday, October 15, 2019

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ବିଶ୍ବକପ୍ ସେମିଫାଇନାଲରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳର ଏହି ଖେଳାଳିମାନେ ଖେଳିପାରିବେ ନାହିଁ ୨୦୨୩ ବିଶ୍ବକପ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨|୭: ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖରେ ୨୦୧୯ ବିଶ୍ବକପ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ର ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ । ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ର ଆୟୋଜକ ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହାପରେ ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ପରବର୍ତ୍ତି ବିଶ୍ବକପ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଭାରତ ଏହାକୁ ଆୟୋଜନ କରିବ । ତେବେ ୨୦୨୩ ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ ଏଥର ବିଶ୍ବକପ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଥିବା ବହୁ ଖେଳାଳି ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ । ବୟସ ଓ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଏକଥା କୁହାଯାଇପାରେ ।

ଗତ ୯ ଓ ୧୦ ତାରିଖରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ୨୦୧୯ର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲ ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ଭାରତ ଶୋଚନୀୟ ଭାବେ ପରାସ୍ତ ହୋଇ ବିଶ୍ବକପ୍ ରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛି । ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡଠାରୁ ୧୮ ରନ୍ ରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଭାରତର କେଉଁଠି ଭୁଲ୍ ରହିଲା ତାକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା, ସମାଲୋଚନା ଓ ପର୍ଯ୍ୟାଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି । କିଏ ଅଧିନାୟକ କୋହଲିଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆଡକୁ ଆଙ୍ଗୁଳି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ କେହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଧର୍ଯ୍ୟ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତା ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏକଥା ସତ ଯେ, ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ଖେଳିଥିବା ବହୁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଶେଷ ବିଶ୍ବକପ୍ ଥିଲା । ସେମାନେ ହେଲେ,

୧. ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ : ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ତାଙ୍କ ଲମ୍ବା କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟର ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଯେପରିକି ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ଦୁଇଟି ଫର୍ମାଟର ଦୁଇଟି ବିଶ୍ବକପ୍ ଭାରତ ଜିତିସାରିଛି । ଜଣେ କୁଶଳୀ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ମଧ୍ୟ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ ଏହି ଯେ, ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ ତାଙ୍କୁ ଖେଳାଯିବା ନେଇ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା । ଏପରିକି ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ ସେ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ସନ୍ୟାସ ନେଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଧୋନୀ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ଅବସର ନେଇସାରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ବୟସ ୩୮ ବର୍ଷ । ୨୦୨୩ ବିଶ୍ବକପ୍ ବେଳକୁ ତାଙ୍କ ବୟସ ୪୨ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବ । ତେଣୁ ୨୦୨୩ ବିଶ୍ବକପ୍ ଧୋନୀ ଆଉ ଖେଳିବେ ନାହିଁ ଏକଥା ସୁନିଶ୍ଚିତ ।

ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ ଧୋନୀ ସମୁଦାୟ ୯ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି । ଏହି ୯ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ସେ ମୋଟ୍ ୨୭୩ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ୫୬ ରନ୍ ର ଇଂନିସ ଖେଳିଥିଲେ । ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଧୋନୀଙ୍କ ରେକର୍ଡ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ରହିଛି । ସେ ୩୫୦ଟି ଏକଦିବସୀୟ ଖେଳି ମୋଟ୍ ୧୦,୭୭୩ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ୧୦ଟି ଶତକ ରହିଛି । ସର୍ବାଧିକ ଗୋଟିଏ ଇନିଂସରେ ସେ ୧୮୩ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ଧୋନୀଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ୫୦.୫୭ ।

୨.ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ : ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ ଅଧିକ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇନାହାନ୍ତି ଓ ଯେତିକି ସୁଯୋଗ ବି ପାଇଛନ୍ତି ସେତିକିରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିନାହାନ୍ତି ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ । ସେ ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ ମାତ୍ର ୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । ଏହି ୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରେ ମୋଟ୍ ୧୪ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ବାଂଲାଦେଶ ବିପକ୍ଷରେ ସେ ସର୍ବାଧିକ ୮ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ସେମିଫାଇନାଲରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଦଳ ନିର୍ଭର କରୁଥିବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଅତି ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ଥିଲା । ୧୦ଟି ବଲ୍ ଖେଳି ମାତ୍ର ୬ରନ୍ କରି ସେ ଆଉଟ୍ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ବୟସ ଏବେ ୩୪ବର୍ଷ । ୨୦୨୩ ବେଳକୁ ସେ ୩୮ ବର୍ଷର ହୋଇଥିବେ । ତେଣୁ ବୟସ ଏବଂ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ସେ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୩ ବିଶ୍ବକପ୍ ଖେଳିବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ।

ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ଏକଦିବସୀୟ କ୍ୟାରିୟର ମଧ୍ୟ ଏତେ ଉଜ୍ବଳ ନାହିଁ । ସେ ସମୁଦାୟ ୯୪ଟି ଏକଦିବସୀୟ ଖେଳି  ମୋଟ୍ ୧୭୫୨ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । କ୍ୟାରିୟର ମଧ୍ୟରେ ସେ ଗୋଟିଏ ବି ଶତକ କରିନଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ଇଂନିଶରେ ସର୍ବାଧିକ ୭୯ ରନ୍ କରିଛନ୍ତ । ତାଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ହେଉଛି ୩୦.୨୦ ।

୩. ଶିଖର ଧାଓ୍ବନ : ୨୦୧୯ ବିଶ୍ବକପ୍ ଟିମ୍ ର ସବୁଠୁ ଦୃଢ ସ୍ତମ୍ଭ ବୋଲି ଶିଖର ଧାଓ୍ବନଙ୍କୁ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା । ତେବେ ଏହି ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ ସେ ମାତ୍ର ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିପାରିଥିଲେ । ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଆଘାତ ଯୋଗୁଁ ସେ ବିଶ୍ବପକ୍ ରୁ ବାହାର ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ୧୧୭ ରନ୍ ର ଇଂନିସ ଖେଳି ଦଳକୁ ବିଜୟୀ କରାଇଥିଲେ । ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରୁ ସେ ମୋଟ୍ ୧୨୫ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ଜଣେ ଅକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଓପନର ଭାବେ ଯଦିଓ ତାଙ୍କର ଖ୍ୟାତି ରହିଛି ତଥାପି ସେ ୨୦୨୩ ବିଶ୍ବକପ୍ ଖେଳିବା ଆଶା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷୀଣ । କାରଣ ୨୦୨୩ ବିଶ୍ବକପ୍ ବେଳକୁ ତାଙ୍କ ବୟସ ୩୭ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବ । ତାଛଡା ସେ ବିଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଆଘାତପ୍ରାପ୍ତ ମଧ୍ୟ ।

ଶିଖର ଧାଓ୍ବନ ୧୩୦ ଏକଦିବସୀୟ ଖେଳି ମୋଟ୍ ୫୪୮୦ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ୧୭ଟି ଶତକ ରହିଛି । ଶିଖରଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ହେଉଛି ୪୪.୯୧ ।

୪.କେଦାର ଯାଦବ : ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ କେଦାର ଯାଦବଙ୍କୁ ଜଣେ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଭାବରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଥିଲା । ସେ ୬ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ । ଏହି ୬ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ରୁ ୮୦ରନ୍ କରିଥିବା ବେଳେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ ୫୨ ରନ୍ କରିଥିଲେ । ତେବେ ବୋଲିଂ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରିନଥିଲେ । ୬ଟି ଯାକ ମ୍ୟାଚ୍ ରୁ ସେ ଗୋଟିଏ ବି ଓ୍ବିକେଟ୍ ନେଇପାରିନଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ କେଦାର ଯାଦବଙ୍କ ବୟସ ୩୪ ବର୍ଷ । ୨୦୨୩ ବେଳକୁ ସେ ମଧ୍ୟ ୩୮ ବର୍ଷ ବୟସର ହୋଇଥିବେ । ଉଭୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଓ ବୟସ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଆଗାମୀ ବିଶ୍ବକପ୍ ଖେଳିବା ସମ୍ଭାବନା ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ନାହିଁ ।

କେଦାର ଯାଦବ ସମୁଦାୟ ୬୫ ଏକଦିବସୀୟ ଖେଳି ୧୨୫୪ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଦୁଇଟି ଶତକ ରହିଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ୪୩.୨୪ ରହିଛି ।

ଏହି ୪ଜଣଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ମହମ୍ମଦ ସାମି ଏବଂ ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ମଧ୍ୟ ପରବର୍ତ୍ତି ବିଶ୍ବକପ୍ ଖେଳିବା ଆଶା କ୍ଷୀଣ । ୨୦୨୩ ବିଶ୍ବକପ୍ ବେଳକୁ ସାମିଙ୍କୁ ୩୨ବର୍ଷ ହୋଇଥିବ । କିନ୍ତୁ ଜଣେ ବୋଲରଙ୍କୁ ନିଜର ଫିଟନେସ୍ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ସମ୍ଭବତଃ ସାମିଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ତାହା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୩ ବିଶ୍ବକପ୍ ବେଳକୁ ୩୪ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିବ ।

1470 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର