Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ମାମଲାରେ ଗିରଫ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦ କିଏ ଓ ତାଙ୍କ ଅସଲ ପରିଚୟ କଣ ଜାଣନ୍ତୁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ…

20/09/2019 at 3:10 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୯: ବାଜପେୟୀ ସରକାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହି ସାରିଥିବା ସ୍ବାମୀ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦଙ୍କୁ ଏସଆଇଟି ଆଜି ଗିରଫ କରିଛି। ଜଣେ ଲ କଲେଜର ଛାତ୍ରୀ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ସହ ଭିଡିଓ ବାଇରାଲ କରିଥିଲେ ।  ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରୁ ଚାଲିଛି। ଏହା ସତ୍ବେ କେତେକ ଲୋକ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦଙ୍କୁ ଜାଣିନାହାନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ

ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ସ୍ବାମୀ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦ ୧୯୪୭ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩ତାରିଖରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଗୌଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ରାଜପୁତ ଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଲୋକେ ସ୍ବାମୀ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦ ନାଁରେ ଜାଣିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାଁ ହେଉଛି କୃଷ୍ଣପାଲ ସିଂହ। ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦ ଲ​‌କ୍ଷ୍ନୌ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏମଏ କରିଥିଲେ। ସେ ବିଜେପିର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଥିଲେ। କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ ଯୁବାବସ୍ଥାରେ ସେ ବୁଦ୍ଧ ଏବଂ ମହାବୀରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଅନୁପ୍ରାଣିତ ହୋଇ ତାଙ୍କ ପରିବାରଠୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲେ।

​‌ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦ ବିଜେପି ଟିକଟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବଦାୟୁଁ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ୧୯୯୧ମସିହାରେ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିଲେ ଏବଂ ତାପରଠୁ ରାଜନୀତିରେ କେବେ ପଛକୁ ଫେରି ଚାହିଁନାହାନ୍ତି। ୭ବର୍ଷ ପରେ ୧୯୯୮ମସିହାରେ ସେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ମଛଲି ସହର ଏବଂ ୧୯୯୯ରେ ଜୌନପୁର ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ବାଜପେୟୀ ସରକାରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ।

ସାଂସଦ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ୟତୀତ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦ ରାମ ମନ୍ଦିର ଆନ୍ଦୋଳନରେ ମଧ୍ୟ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦ ଗୋରଖପୁରର ଗୋରକ୍ଷା ପୀଠର ମହନ୍ତ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଅବୈଦ୍ୟନାଥଙ୍କ ସହ ମିଶି ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥିଲେ। ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଘନିଷ୍ଠ। ୨୦୧୭ମସିହାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ପରେ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ନାଁ ସୁପାରିଶ କରିଥିଲେ।

୭୨ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦ ଶାହଜାହାନପୁରରେ ଥିବା ନିଜର ଏସଏସ ଲ କଲେଜକୁ ୟୁନିର୍ଭସିଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କୁ ରାଜି ମଧ୍ୟ କରାଇଥିଲେ। ଏବେ ଏହି କଲେଜର ଜଣେ ଛାତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କରି ଯୌନ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଏବଂ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଚିନ୍ମୟାନନ୍ଦଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏପରି ମାମଲା ପ୍ରଥମ ଥର ଆସିନାହିଁ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୧ମସିହାରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳା ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏପରି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ।

   Related Posts