Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • JEE ମେନ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ
  • ||
  • ଦେଶର ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଜାତୀୟ ଭୂତାଣୁ ବିଜ୍ଞାନ ସଂସ୍ଥାନ, ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ବଦଳିଲେ ପୋଲିସ କମିଶନର, ସୁଧାଂଶୁଙ୍କ ଜାଗା ନେଲେ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଜମିଜମା ବିବାଦରୁ ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କୁ ବୀଭତ୍ସ ହତ୍ୟା
  • ||
  • କଟକ : SCBରେ ମହିଳା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଖସିପଡିଲା ଫ୍ୟାନ୍, ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସରେ ବିଜେଡିର ମହିଳା ସମାବେଶ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ ମା’ମାନେ ଆଜନ୍ମ ନେତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗଠନ ହେଲା ୯ଜଣିଆ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ, ଆୟତ୍ତ କରିବେ ନିଆଁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରକ୍ତ ପାଇଁ ଗଲା ଜୀବନ ! ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଜଙ୍ଗଲକୁ ଗଲେ ଠିକଣା ରଖିବ ବନ ବିଭାଗ, ନିଆଁ ଲଗାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୫ହଜାର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ବାଲି ଗଦାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ପରବର୍ତ୍ତୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ କେତେ ଯାଏଁ ପଢ଼ିଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ

26/05/2019 at 5:31 PM

ଚଳିତ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭାରେ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବା ଜଗମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ନାଁ ଆଜିକାଲି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି । ଜଗନ ରେଡ୍ଡୀ ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରିଛନ୍ତି । ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ସାମିଲ ହେବ ପାଇଁ ମୋଦି ତାଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ । ତାଙ୍କ ଗଣନା ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ବଡ ବଡ ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୁଏ । ତାଙ୍କ ପିତା  ୱାଇଏସଆର ରେଡ୍ଡୀ ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ନେତା ତଥା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ । ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜଗମୋହନ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ ।

୪୬ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଜଗମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ୧୯୭୨ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ୨୧ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ । ଆନ୍ଧ୍ର ପ୍ରଦେଶ କଡପ୍ପା ଜିଲ୍ଲାରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ । ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ଜଗନ ରେଡ୍ଡୀ ବୋଲି ଡାକନ୍ତି । ସେ ୱାଇଏସଆର କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଦଳ ଉଭୟ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି । ରେଡ୍ଡୀ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ହେଲା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବ ପାଇଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି ।

ରେଡ୍ଡୀ ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ନିଯାମ କଲେଜରେ ସ୍ନାତକ କରିଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ସେ ଏମବିଏ କରିଥିଲେ । ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ୨୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ନିଜର ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ନିକଟ ସନ୍ଦୁରାରେ ସେ ଏକ ପାୱାର କମ୍ପାନୀ ସ୍ଥାପିତ କରି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ବ୍ୟବସାୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ତେଲୁଗୁ ଖବରକାଗଜ ତଥା ଚାନେଲ ସଖି ଟିଭିର ଫାଇଣ୍ଡର ।

୨୦୦୯ ମସିହାରେ ହେଲିକେପ୍ଟର କ୍ରାସ ହେବା ଯୋଗୁଁ ଜଗନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ସେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ତାଙ୍କ ଇଛା ପୁରଣ ହେବାକୁ ଦେଲାନାହିଁ । ସେତେବେଳେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା କେ. ରୋଷେୟାଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ଜଗନ ରାଗିଯାଇଥିଲେ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୦୩ ମସିହାରେ ଖରାରେ ଜଗନ ରେଡ୍ଡୀ ପୁରା ରାଜ୍ୟରେ ୧୬୦୦ କି:ମି ପଦଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଗ୍ରାମୀଣ ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲେ । ପିତାଙ୍କ ଲକ୍ଷପଥକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଜଗନ ୧୩ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ପଦଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ ।

ଜଗନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମ୍ପତ୍ତି ହେରଫେର ମାମଲା ଚାଲିଛି । ହଜାର ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ କମ୍ପାନୀରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ମାମଲାରେ ସିବିଆଇ ୨୦୧୨ ମେ ମାସରେ ଜଗନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ଜାମିନ ମିଳିଥିଲା । ଜେଲରୁ ଫେରିବା ପରେ ନିଜ ଛବି ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ସେ ଦିନ ରାତି ଏକ କରି ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts